wtorek, 4 października, 2022
Godzinnik.pl Świat Nowy król Wielkiej Brytanii. Syn zmarłej królowej jeszcze może oddać władzę

Nowy król Wielkiej Brytanii. Syn zmarłej królowej jeszcze może oddać władzę

73-letni król Karol III jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski bądź angielski tron. Żaden z jego poprzedników nie pełnił też funkcji następcy tronu tak długo. W przypadku nowego króla było to 70 lat.

Odpowiadał za bezpieczeństwo elektrowni atomowej w Zaporożu. Został uprowadzony przez Rosjan

Król Wielkiej Brytanii

Karol Filip Artur Jerzy urodził się 14 listopada 1948 r., rok po ślubie swoich rodziców, księżniczki Elżbiety i księcia Filipa. W związku z przedwczesną śmiercią swojego dziadka, Jerzego VI, jego matka została w 1952 r. królową, a Karol – w wieku zaledwie trzech lat – następcą tronu. W przeciwieństwie do poprzednich następców tronu, którzy byli uczeni przez prywatnych korepetytorów, królowa i książę Filip zdecydowali, że ich najstarszy syn powinien pójść do szkoły. Został wysłany do szkoły z internatem Gordonstoun w Moray w Szkocji, gdzie nie miał żadnych ulg z racji swojego pochodzenia i którą opisywał jako „absolutne piekło”.

,,Teraz możemy powiedzieć prawdę''. Rosjanie zabili "Ducha Kijowa"

Wbrew królewskiej tradycji Karol po maturze nie wstąpił do sił zbrojnych, lecz poszedł od razu na uniwersytet. W Cambridge początkowo studiował archeologię i antropologię, ale następnie przeniósł się na historię. W 1969 r. formalnie otrzymał tytuł księcia Walii, pod którym był znany przez większość życia. Przy tej okazji przeniósł się na semestr na uniwersytet w Aberystwyth, gdzie nauczył się mówić po walijsku. W 1970 r. stał się pierwszym następcą tronu, który zdobył dyplom uniwersytecki.


,,Władimir Putin użyje broni nuklearnej''. Były dyrektor CIA ostrzega

Dopiero później wstąpił do wojska – najpierw przeszedł przeszkolenie w RAF, a potem poszedł w ślady ojca, wstępując do marynarki, służył na niszczycielu HMS Norfolk i dwóch fregatach. Na ostatnie dziewięć miesięcy w marynarce książę objął dowództwo nad przybrzeżnym niszczycielem min HMS Bronington. W młodości Karol był związany z wieloma kobietami i został swego czasu nazwany „najbardziej pożądanym kawalerem na świecie”. Jego wielki wujek, lord Mountbatten, podobno doradził mu, że powinien mieć tyle romansów, ile może, zanim się ustatkuje.

Szef rosyjskiej ambasady wydalony z kraju. Ma pięć dni na opuszczenie kraju

Książę miał 21 lat, kiedy po raz pierwszy spotkał Camillę Parker Bowles (wtedy znaną jako Camilla Shand) na meczu polo w Windsorze. Jednak jego decyzja o wstąpieniu do Royal Navy w następnym roku zniweczyła ich rozwijający się związek i w 1973 roku Camilla wyszła za mąż za majora Andrew Parkera Bowlesa, przyjaciela Karola. Swoją pierwszą żonę, lady Dianę Spencer Karol po raz pierwszy spotkał w 1977 r., gdy ta miała 16 lat. W tym czasie 29-letni książę spotykał się podobno z jej starszą siostrą Sarą. Z Dianą zaczęli się spotykać dopiero trzy lata później, ale ten romans szybko się rozwinął i na początku 1981 r. ogłosili zaręczyny.

Ambasador Polski w Rosji zaniepokojony. "Trudna decyzja"

Zapytani podczas wywiadu telewizyjnego po wiadomości o ich zaręczynach, czy są „zakochani”, Diana odpowiedziała: „Oczywiście”, zaś Karol: „Cokolwiek oznacza zakochanie”. Diana później powiedziała, że była „absolutnie straumatyzowana” jego odpowiedzią. Para pobrała się podczas wystawnej ceremonii w Opactwie Westminsterskim 29 lipca 1981 roku, którą oglądało około 750 milionów ludzi na całym świecie. Ich pierwszy syn William przyszedł na świat w czerwcu 1982 roku, drugi – Harry, urodził się we wrześniu 1984 roku. Karol był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który był obecny przy narodzinach swoich dzieci.

Przygotowania w Polsce do wybuchu elektrowni atomowej na Ukrainie. Zapasy jodku potasu już dotarły

Jednak kłopoty w małżeństwie pary szybko stały się widoczne. Diana wiedziała, że Karol i Camilla mają romans, o czym powiedziała później w głośnym wywiadzie dla BBC w 1995 r.: „Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę tłoczno”. Przyznała też, że do 1986 roku była „głęboko zakochana” w kimś innym, a później rozpoczęła pięcioletni romans z majorem Jamesem Hewittem, który był jej instruktorem jazdy konnej i krążyły plotki, że to Hewitt był ojcem Harry’ego, co jednak on dementował.


PiS domaga się ogromnych pieniędzy. Niemcy muszą oddać ponad 6 bilionów złotych

W grudniu 1992 r. ówczesny premier John Major ogłosił w parlamencie, że Karol i Diana rozstają się. Karol powiedział później, że był wierny Dianie do czasu, gdy małżeństwo „nieodwracalnie się rozpadło”. Para rozwiodła się w sierpniu 1996 roku. Rok po rozwodzie z Karolem, Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu wraz ze swoim partnerem Dodim Fayedem i kierowcą Henri Paulem.

Putin przyznaje się do błędu. Kreml zaskoczony

Karol i Camilla – która rozwiodła się z Andrew Parkerem Bowlesem w 1995 roku – zostali sfotografowani jako para po raz pierwszy w londyńskim hotelu Ritz w styczniu 1999 roku, przy okazji 50. urodzin siostry Camilli, co stało się sygnałem, że ich długo trwający romans stał się „oficjalny”. Zaręczyli się w lutym 2005 roku, a Karol podarował Camilli pierścionek zaręczynowy, który należał do jego matki.

Papież Franciszek apeluje. Jest coraz gorzej

Królowa i książę Filip nie uczestniczyli w ich cywilnym ślubie w Windsorze, ale byli na religijnym błogosławieństwie w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Po ślubie Camilla przyjęła tytuł księżnej Kornwalii. W przeciwieństwie do swojej matki, Karol wywołał kilka kontrowersji. W 2005 r. usłyszano, jak w Karol zapytany przez reportera BBC o nadchodzący ślub z Camillą, powiedział pod nosem: „Ci cholerni ludzie. Nie mogę znieść tego człowieka. To znaczy, on jest tak okropny, naprawdę”. W 2014 roku Karol wywołał dyplomatyczny zgrzyt, gdy porównał prezydenta Rosji Władimira Putina do Adolfa Hitlera. Podczas podróży do Kanady książę powiedział Żydówce, która uciekła z Polski podczas II wojny światowej, że na Ukrainie „Putin robi dokładnie to samo, co Hitler”.

Możemy się spodziewać ataków w Polsce. Analityk PISM ostrzega

Kontrowersje większego kalibru pojawiły się w 2021 roku, gdy pojawiły się doniesienia, że jego fundacja przyjęła dotację od saudyjskiego biznesmena w zamian za Order Imperium Brytyjskiego, choć najprawdopodobniej wszystko to było załatwiane bez wiedzy Karola – przez jego prywatnego sekretarza. Innego rodzaju kontrowersje budziło jego zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska – stał się obiektem kpin, gdy przyznał w 1986 r., że rozmawiał z roślinami i drzewami. „Po prostu przychodzę i rozmawiam z roślinami, naprawdę – bardzo ważne, aby z nimi rozmawiać. One odpowiadają” – mówił. Choć tak naprawdę po raz pierwszy publicznie mówił o swoich obawach dotyczących zanieczyszczenia i tworzyw sztucznych oraz ich wpływu na przyrodę już w 1970 roku. Przed narodzinami księcia George’a w 2013 roku Karol powiedział, że perspektywa zostania dziadkiem jeszcze wzmocniła jego ekologiczne przekonania, ponieważ nie chciał „przekazać coraz bardziej dysfunkcyjnego świata”.

,,Władimir Putin użyje broni nuklearnej''. Były dyrektor CIA ostrzega

W ostatnich latach, wraz z wchodzeniem królowej w coraz bardziej zaawansowany wiek i w miarę jak z tego powodu stopniowo ograniczała ona swoją aktywność, Karol przejmował kolejne jej obowiązki, stając się do pewnego stopnia nieformalnym regentem, choć jak się uważa, to królowa do końca podejmowała decyzje dotyczące rodziny królewskiej. W tym także tę dotyczące miejsca młodszego brata Karola, Andrzeja, który uwikłał się szkodzącą reputacji monarchii aferę seksualną, oraz młodszego syna Karola Harry’ego, który wraz ze swoją amerykańską żoną Meghan postanowił się wycofać z rodziny.

Szef rosyjskiej ambasady wydalony z kraju. Ma pięć dni na opuszczenie kraju

Pogarszające się relacje Karola z Harrym były w ostatnich latach w centrum uwagi. W zeszłym roku podczas głośnego wywiadu, który Harry i Meghan udzielili Ophah Winphrey, Harry powiedział, że czuje się, że jego ojciec go zawiódł, oraz że przestał odbierać od niego telefony. Z kolei w ostatnich latach brytyjska opinia publiczna wyraźnie zaakceptowała początkowo nielubianą Camillę. Na kilka miesięcy przed śmiercią swoje ostateczne błogosławieństwo dała też Elżbieta II, która postanowiła, że po przejęciu tronu przez Karola jego żona, dotychczas nosząca tytuł księżnej Kornwalii, będzie królową-małżonką.

,,Teraz możemy powiedzieć prawdę''. Rosjanie zabili "Ducha Kijowa"
NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Odpowiadał za bezpieczeństwo elektrowni atomowej w Zaporożu. Został uprowadzony przez Rosjan

Rosyjskie wojska zatrzymały i wywiozły w nieznanym kierunku dyrektora generalnego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa – powiadomił w sobotę w godzinach porannych szef koncernu...

Przygotowania w Polsce do wybuchu elektrowni atomowej na Ukrainie. Zapasy jodku potasu już dotarły

Zapasy jodku potasu dotarły już do wszystkich dolnośląskich gmin – poinformował w poniedziałek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że każda z gmin...

,,Władimir Putin użyje broni nuklearnej”. Były dyrektor CIA ostrzega

Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni nuklearnej na Ukrainie, USA i ich sojusznicy zniszczą wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe w tym kraju...

Mężczyzna próbował okraść sklep. Pomagały mu jego dzieci w wieku 9 i 11 lat

Pracownicy ochrony ujęli i przekazali policji 48-latka, który próbował okraść sklep w Mikołowie, wynosząc z niego artykuły warte ponad tysiąc złotych. W...

Szef rosyjskiej ambasady wydalony z kraju. Ma pięć dni na opuszczenie kraju

Władze Litwy uznały za osobę niepożądaną Siergieja Riabokonia, najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego Rosji na Litwie i szefa rosyjskiej ambasady w Wilnie, za...

Dramat żony Szczęsnego. Najpierw nowotwór, a teraz walka o zdrowie

Marina Szczęsna w swoim życiu nie ma tak łatwo, jak się wydaje. 33-latka jakiś czas dowiedziała się, że ma nowotwór. Kilka miesięcy po...

Jerzy Urban nie żyje. Zmarł w wieku 89 lat

Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Nie". W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów...

Staruszka straciła oszczędności i biżuterię. Uwierzyła oszustom, że wnuk miał wypadek

Blisko 30 tys. zł i biżuterię straciła staruszka z Białegostoku, która uwierzyła oszustom w historię o wypadku spowodowanym przez wnuka. Zadzwonił do...

PiS domaga się ogromnych pieniędzy. Niemcy muszą oddać ponad 6 bilionów złotych

Straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych – czytamy w opublikowanym 1 września...

,,Teraz możemy powiedzieć prawdę”. Rosjanie zabili „Ducha Kijowa”

W walkach nad Morzem Czarnym poległ pułkownik Mychajło Matiuszenko, pseudonim "Dziadek", który dowodził grupą lotników znanych jako "Duch Kijowa" i odpowiedzialnych za...

Papież Franciszek apeluje. Jest coraz gorzej

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do prezydenta Rosji o zatrzymanie "spirali przemocy i śmierci" na Ukrainie. To pierwszy tak bezpośredni apel od...

Możemy się spodziewać ataków w Polsce. Analityk PISM ostrzega

Możemy się spodziewać w Polsce aktów dywersji i innych elementów wojny hybrydowej; cały czas jesteśmy celem m.in. rosyjskich cyberataków na różne instytucje...

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Dramat żony Szczęsnego. Najpierw nowotwór, a teraz walka o zdrowie

Marina Szczęsna w swoim życiu nie ma tak łatwo, jak się wydaje. 33-latka jakiś czas dowiedziała się, że ma nowotwór. Kilka miesięcy po...

Putin szykuje atak? Ambasada USA w Moskwie wzywa Amerykanów do natychmiastowego wyjazdu

Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone...

Śmierć prezydenta Gdańska. Oskarżony podczas rozprawy krzyczał „Allah Akbar”

Stefan W., który jest oskarżony o zabójstwo prezydenta Gdańska, na początku czwartkowej rozprawy dwukrotnie wykrzyczał "Allah Akbar". W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa...