Stephen Hawking był równie sławny ze swoich przełomowych odkryć w dziedzinie czarnych dziur, co ze zdolności do prowadzenia znakomitego życia, mimo powolnego rozwijania się stwardnienia zanikowego bocznego. Mimo że w wieku dwudziestu kilku lat stanął w obliczu ponurej diagnozy, nie stracił poczucia humoru, które przejawiał w książkach, wywiadach oraz występach telewizyjnych, a co za tym idzie, stał się nieoczekiwanym ikoną popkultury.
Hawking był znany nie tylko z naukowego geniuszu, ale i z przewrotnego poczucia humoru. Jego ostre dowcipy, kierowane niekiedy nawet pod adresem kolegów z branży, stały się legendą. Jego błyskotliwe żarty często podkreślały nietypowe połączenie głębokiego intelektu i lekkości bytu, sprawiając, że one również przeszły do historii.
Hawking żartował z Brexitu z Theresą May
Podczas ceremonii nagród Pride of Britain w 2016 roku, premier Theresa May wręczała Stephenowi Hawkingowi nagrodę za osiągnięcia życia. Sławny naukowiec, przyjmując wyróżnienie, postanowił odnieść się do trudnego tematu Brexitu, żartobliwie komentując: „Zajmuję się trudnymi problemami matematycznymi każdego dnia, ale proszę, nie pros mnie o pomoc w kwestii Brexitu”.
Hawking docenił moc Zayna Malika
W kwietniu 2015 roku, podczas przemówienia w Sydney Opera House transmitowanego w formie hologramu, Hawking odniósł się z humorem do pytania o wpływ odejścia Zayna Malika z zespołu One Direction i emocjonalne skutki dla fanek. Stwierdził, że zainteresowanie się teoretyczną fizyką może pocieszyć młode osoby doświadczające złamanego serca. Według Hawkinga, istnienie równoległego wszechświata, gdzie Zayn nadal jest częścią zespołu, nie jest wykluczone.
Hawking zażartował z Johna Olivera
Stephen Hawking zasłynął nie tylko jako wybitny fizyk, ale i z poczucia humoru. W 2014 roku w programie Johna Olivera „Last Week Tonight„, Hawking odpowiedział na pytanie o nieskończoną liczbę wszechświatów równoległych. Oliver zaciekawiony, zapytał, czy istnieje wszechświat, w którym to on jest od Hawkinga inteligentniejszy, a także śmieszniejszy. Z charakterystyczną dla siebie bystrością, Hawking przytaknął, dodając, że istnieje też wszechświat, gdzie Oliver jest zabawny.
Zrozumienie przez Hawkinga mocy księgarni lotniskowych
Stephen Hawking to nie tylko wybitny fizyk teoretyczny, ale i autor bestsellerów. Jego prace, takie jak „Krótka historia czasu”, trafiły szeroko do czytelników na całym świecie. Hawking chciał, by jego książki były dostępne na lotniskach, zdając sobie sprawę z ich potencjału dotarcia do ogółu. Publikacje te, wydane przez Bantam Books, obejmują tematy od wielkoskalowej struktury przestrzeni, po teorie wielkiego projektu, szkicując obraz wszechświata zarówno dla naukowców, jak i laików.
Hawking zażartował z przystojności Eddiego Redmayne’a
Stephen Hawking podzielił się swoim poczuciem humoru, komentując rolę Eddiego Redmayne’a w filmie „Teoria wszystkiego”. Wyraził radość, że Redmayne mógł korzystać z jego syntezatora mowy, lecz żartobliwie dodał, że aktor nie odziedziczył jego dobrego wyglądu.
Hawking żartował z własnych teorii
Stephen Hawking, znany ze swojego wkładu w teoretyczną fizykę, został gwiazdą nietypowego wideo w 2009 roku. W przewrotny sposób omówił podróże w czasie, organizując przyjęcie dla podróżników w czasie, ale wysyłając zaproszenia dopiero po jego zakończeniu. Miał świadomość, że podróże w czasie mogą być nieosiągalne, lecz jego humorystyczne eksperymentowanie z tą koncepcją było oznaką jego zdolności do przedstawiania skomplikowanych teorii w przystępny sposób. To wydarzenie było okazją do zabawy z ideą, która wywodzi się zarówno z ogólnej teorii względności, jak i mechaniki kwantowej, nie omijając przy tym kwestii paradoksu informacyjnego oraz teorii dotyczących Wielkiego Wybuchu.
Hawking żartobliwie odniósł się do swojej niepełnosprawności
Stephen Hawking w 2006 roku, będąc w Jerozolimie, podzielił się swoim spojrzeniem na ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Stwierdził, że dzięki stwardnieniu zanikowemu bocznemu (SLA), znane także jako ALS czy choroba Lou Gehriga, oszczędzono mu uczestnictwa w wielu nudnych komitetach. Z drugiej strony, wyznał z żalem, że jego sława i wózek inwalidzki sprawiają, że rozpoznawany jest wszędzie na świecie, nie pozwalając mu na anonimowość. Even simple disguises like dark sunglasses and a wig were not enough to conceal his identity because the wheelchair was a giveaway.
Hawking skomentował głos Gordona Ramsaya
Stephen Hawking, uczestnicząc w charytatywnej akcji Red Nose Day w ramach Comic Relief w marcu 2017 roku, wystąpił w skeczu, gdzie przesłuchiwał celebrytów chętnych do „udostępnienia” swoich głosów dla jego syntezatora mowy. Po odsłuchaniu próbek od Liama Neesona, Simona Cowella i Lin-Manuela Mirandy, Hawking nie ukrywał swojego rozczarowania, odrzucając w sposób szczególny propozycję Gordona Ramsaya, komentując, że nikt nie potraktowałby go poważnie, gdyby mówił głosem znanego z szorstkości szefa kuchni.
Hawking udawał własną śmierć
W 2004 roku, podczas wywiadu na Uniwersytecie Cambridge, Stephen Hawking zademonstrował swoje poczucie humoru. Podczas przygotowań do nagrania, operator kamery niechcący wyciągnął wtyczkę, aktywując alarm. Hawking bez ruchu pochylił się do przodu, sprawiając wrażenie jakby odłączono go od aparatury podtrzymującej życie. Zaniepokojeni obecni natychmiast podbiegli do niego, tylko po to, by odkryć, że słynny fizyk doskonale się bawi i jest w pełni zdrowia – alarm dotyczył jedynie komputera biurowego, który stracił zasilanie.
Hawking argumentował przeciwko przeznaczeniu
Stephen Hawking sceptycznie podchodził do idei przeznaczenia. Swoją postawę ujął niezwykle prostym przykładem: nawet zwolennicy teorii, że wszystko jest z góry ustalone, instynktownie zachowują ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Zdaniem Hawkinga, przyszłość ludzkości, zagadnienia związane z globalnym ociepleniem czy możliwość podróży w czasie pozostają kwestiami otwartymi, które możemy kształtować.