Godzinnik.pl Biznes Ewa Wachowicz – wiek (55 lat), mąż, córka, kariera i biznes

Ewa Wachowicz – wiek (55 lat), mąż, córka, kariera i biznes

Data publikacji:

Ewa Wachowicz ma 55 lat — w listopadzie 2026 roku skończy 56 — i jest jedną z najdłużej obecnych na antenie polskich osobowości telewizyjnych. Zaczynała jako Miss Polonia 1992, przez półtora roku była rzeczniczką prasową premiera Waldemara Pawlaka, a od blisko dwudziestu lat prowadzi „Ewę gotuje”. W tym tekście: jej wiek, wykształcenie, droga od konkursów piękności do biznesu, życie prywatne oraz to, co robi w 2025 i 2026 roku.

★ Ewa Wachowicz w skrócie – najważniejsze fakty

  • Wiek: 55 lat (ur. 19 listopada 1970)
  • Czym się zajmuje: prezenterka, dziennikarka kulinarna, producentka telewizyjna i przedsiębiorczyni
  • Największy hit: „Ewa gotuje” w Polsacie — na antenie od grudnia 2007 roku
  • Nowa rola: od września 2025 współprowadzi „Halo, tu Polsat” u boku Krzysztofa Ibisza
  • Polityka: w latach 1993–1995 sekretarz prasowy premiera Waldemara Pawlaka
  • Biznes: firma produkcyjna Promiss, książki kucharskie, sklep internetowy, krakowskie Zalipianki
  • Życie prywatne: od 2023 roku żona Sławomira Kowalewskiego; córka Aleksandra z pierwszego małżeństwa

Ile lat ma Ewa Wachowicz i skąd pochodzi?

Ewa Wachowicz urodziła się 19 listopada 1970 roku. W lipcu 2026 roku ma 55 lat, a 56. urodziny będzie obchodzić jesienią.

Wbrew temu, co często powtarza się w internecie, nie urodziła się w Krakowie. Pochodzi z Klączan — wsi w Małopolsce — a liceum kończyła w Gorlicach. Z Krakowem związała się na studiach i to tam do dziś mieszka oraz prowadzi część swoich interesów.

Studiowała na krakowskiej Akademii Rolniczej, a tytuł magistra zdobyła później na Akademii Ekonomicznej, na kierunku związanym z zarządzaniem jakością. To wykształcenie okazało się zaskakująco praktyczne — całą dalszą karierę zbudowała na własnej działalności, a nie na etacie.

Ewa Wachowicz w pigułceInformacje
Imię i nazwiskoEwa Wachowicz
Data urodzenia19 listopada 1970
Wiek w 2026 roku55 lat (56 od listopada)
Miejsce urodzeniaKlączany, Małopolska
Wzrostok. 173 cm
WykształcenieAkademia Rolnicza i Akademia Ekonomiczna w Krakowie
TytułyMiss Polonia 1992, III wicemiss Miss World 1992
Najważniejszy program„Ewa gotuje” (Polsat, od 2007)
MążSławomir Kowalewski (od 2023)
Dziecicórka Aleksandra
Ewa Wachowicz

Miss Polonia 1992 i miesiące w polityce

Wszystko zaczęło się od konkursów piękności. W 1991 roku została I wicemiss juwenaliów, potem sięgnęła po tytuł Miss Małopolski, a w 1992 roku wygrała Miss Polonia. Na światowym finale Miss World zajęła trzecie miejsce wśród wicemiss, a rok później zdobyła jeszcze tytuł Miss World University.

Rozgłos po tych sukcesach otworzył jej drzwi, których sama by nie szukała. W 1993 roku premier Waldemar Pawlak zaproponował jej stanowisko sekretarza prasowego rządu. Przyjęła je i pracowała w Urzędzie Rady Ministrów 472 dni — do dymisji gabinetu na początku 1995 roku.

🏛️ Miss w Kancelarii Premiera. Wachowicz do dziś pozostaje jedyną zdobywczynią tytułu Miss Polonia, która została rzeczniczką polskiego rządu. Po latach tłumaczyła tę decyzję krótko: premierowi się nie odmawia.

Telewizja: od spikerki do „Ewa gotuje”

Po odejściu z URM trafiła do Polsatu — najpierw jako spikerka, potem prowadząca teleturnieje. Szybko jednak przeszła na drugą stronę kamery i założyła własną firmę produkcyjną Promiss.

To w niej powstały kultowe „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” — 222 odcinki emitowane w latach 1998–2008. Równolegle prowadziła „Domową kawiarenkę” (2003–2005), a w grudniu 2007 roku wystartowała „Ewa gotuje”, program, który stał się jej znakiem rozpoznawczym i doczekał się już blisko 400 odcinków.

- Reklama -

Zasiadała też w jury kulinarnego „Top Chef” oraz w jury konkursów piękności — 30 lat po własnej koronacji oceniała kandydatki do tytułu Miss Polski.

Biznes: książki, sklep i Zalipianki

Wachowicz konsekwentnie zamienia rozpoznawalność na produkty. Jest autorką serii książek kucharskich — m.in. „Ewa gotuje”, „Ewa gotuje. Ulubione”, „Ewa gotuje. Szybko”, „Sałatki” i „Ciasta” — wydawanych przez dużego polskiego wydawcę i sprzedawanych także w jej własnym sklepie internetowym.

W sklepie, poza książkami, znajdziemy akcesoria kuchenne, materiały multimedialne i sezonowe wydawnictwa, jak kalendarz na 2026 rok. W Krakowie prowadzi też lokal gastronomiczny Zalipianki, łączący kawiarnię z restauracją.

Aktualne przepisy publikuje w programie, w mediach społecznościowych i na swojej oficjalnej stronie. U nas znajdziesz m.in. przepis na sałatkę gyros Ewy Wachowicz oraz przepis na zupę krem z dyni.

Mąż, córka i życie prywatne

Pierwszym mężem Ewy Wachowicz był Przemysław Osuchowski. Para pobrała się w połowie lat 90., ma córkę Aleksandrę, a związek zakończył się rozwodem w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Córka jest dziś dorosła i nie prowadzi działalności medialnej.

W 2023 roku prezenterka wyszła za mąż po raz drugi. Jej mąż, Sławomir Kowalewski, to dziennikarz radiowy z kilkunastoletnim stażem w RMF FM i wokalista — występował m.in. w „Must Be the Music”. Ślub odbył się w Krakowie, a wesele na Zamku w Przegorzałach.

💍 Dyskretne małżeństwo. Wachowicz i Kowalewski przez długi czas nie pokazywali się razem publicznie — prezenterka opublikowała wspólne zdjęcie dopiero z okazji drugiej rocznicy ślubu, we wrześniu 2025 roku.

Co robi Ewa Wachowicz w 2025 i 2026 roku?

We wrześniu 2025 roku Wachowicz dołączyła do grona gospodarzy porannego pasma „Halo, tu Polsat”, które współprowadzi m.in. z Krzysztofem Ibiszem. To jej największa zmiana zawodowa od lat — z formatu czysto kulinarnego przeszła do żywego, wielogodzinnego programu śniadaniowego.

„Ewa gotuje” działa przy tym bez przerwy. Wiosenny sezon 2026 ruszył 7 marca, a odcinki emitowane są w soboty o 11:35 w Polsacie i równolegle dostępne w serwisie Polsat Box Go. W nowych wydaniach prezenterka wychodzi poza kuchnię polską — sięga m.in. po klasyki kuchni amerykańskiej.

📺 Dwa programy naraz. W 2026 roku Ewa Wachowicz jest na antenie Polsatu praktycznie codziennie rano jako współgospodyni „Halo, tu Polsat”, a dodatkowo w soboty z autorskim „Ewa gotuje”.

Kalendarium kariery

1970Przychodzi na świat 19 listopada w Klączanach
1992Zdobywa tytuł Miss Polonia i miejsce w czołówce Miss World
1993Zostaje sekretarzem prasowym premiera Waldemara Pawlaka
1995Odchodzi z Urzędu Rady Ministrów i zaczyna pracę w Polsacie
1998Rusza produkowany przez nią cykl kulinarny z Robertem Makłowiczem
2007Premiera programu „Ewa gotuje”
2023Bierze ślub ze Sławomirem Kowalewskim
2025Debiutuje jako współprowadząca „Halo, tu Polsat”
2026Kończy 56 lat, prowadzi dwa programy i rozwija sklep z własnymi wydawnictwami

★ Czy wiesz, że…

  • W Urzędzie Rady Ministrów przepracowała dokładnie 472 dni.
  • Nie jest z wykształcenia kucharzem ani dziennikarzem — skończyła studia rolnicze i ekonomiczne.
  • „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” powstały w jej firmie produkcyjnej, a nie w telewizji publicznej.
  • Jej program kulinarny jest na antenie dłużej niż większość polskich seriali — nieprzerwanie od 2007 roku.
  • Trzydzieści lat po własnej koronacji zasiadła w jury konkursu Miss Polski.
  • Jej mąż przez 12 lat prowadził poranne rozmowy w RMF FM.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile lat ma Ewa Wachowicz?

W lipcu 2026 roku ma 55 lat. Urodziła się 19 listopada 1970 roku, więc jesienią skończy 56 lat.

Kim jest mąż Ewy Wachowicz?

Od 2023 roku jej mężem jest Sławomir Kowalewski — dziennikarz radiowy związany przez kilkanaście lat z RMF FM, a także wokalista. Para unika medialnego rozgłosu.

Czy Ewa Wachowicz ma dzieci?

Tak, ma dorosłą córkę Aleksandrę z pierwszego małżeństwa z Przemysławem Osuchowskim.

Czy Ewa Wachowicz była rzeczniczką rządu?

Tak. W latach 1993–1995 była sekretarzem prasowym premiera Waldemara Pawlaka. W Urzędzie Rady Ministrów spędziła 472 dni i odeszła wraz z dymisją rządu.

Gdzie oglądać program „Ewa gotuje”?

Program emitowany jest w Polsacie w soboty o godzinie 11:35, a odcinki dostępne są także w serwisie Polsat Box Go. Nowy sezon wystartował 7 marca 2026 roku.

Czy Ewa Wachowicz ma restaurację?

Tak. W Krakowie prowadzi lokal Zalipianki, łączący formułę kawiarni i restauracji. Poza tym sprzedaje własne książki kucharskie i akcesoria we własnym sklepie internetowym.

Czym Ewa Wachowicz zajmuje się dzisiaj?

Współprowadzi „Halo, tu Polsat”, przygotowuje kolejne sezony „Ewa gotuje”, wydaje książki kulinarne i prowadzi działalność gastronomiczną w Krakowie.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Trzy godziny na trawie z Szekspirem. Teatr w plenerze bije rekordy popularności

Tamara Arciuch i Barbara Bursztynowicz uważają, że teatr plenerowy nie jest jedynie „teatrem pod gołym niebem”, ale odrębną formą sztuki, w której nieprzewidywalność, bliskość widza i współistnienie...

Planowane przepisy zmienią warunki produkcji drobiu w UE. Wyzwaniem będą koszty i zachowanie konkurencyjności

Planowane unijne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt mogą w najbliższych latach znacząco zmienić warunki funkcjonowania branży drobiarskiej. Największe znaczenie dla krajowego sektora będą miały regulacje dotyczące...

Uczniowie powszechnie zmagają się z social jet lagiem. Rozregulowany rytm okołodobowy odbija się na ich zdrowiu i koncentracji

W okresie dojrzewania nastolatki zasypiają później i trudno im dostosować cykl dobowy do harmonogramu zajęć szkolnych. W połączeniu z weekendowym odsypianiem i wieczornym korzystaniem z mediów społecznościowych...

Były ambasador RP przy NATO: Europa bierze większą odpowiedzialność za swoją obronę. Polska powinna mocniej wykorzystać swój potencjał

Koncepcja NATO 3.0 zakłada przebudowę Sojuszu. W jej wyniku Europa weźmie na siebie większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Zdaniem byłego ambasadora RP przy...

Rejestry administracyjne pomogą dokładniej policzyć ludność. GUS testuje nowe metody badania

Z eksperymentalnego badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2025 roku w Polsce przebywało 38,8 mln osób, w tym ok. 2,3 mln cudzoziemców. Do...

Caroline Derpienski – kim jest? Wiek (25 lat), partner, kariera i spory

Caroline Derpienski, czyli Karolina Derpieńska, ma 25 lat i od lat mieszka w Miami. Sprawdzamy, co w jej biografii jest potwierdzone, a co pozostaje jej własną deklaracją – i co zmieniło się po rozstaniu ogłoszonym w lipcu 2026 roku.

Arkadiusz Tańcula – kariera w MMA, bilans walk i rola w PRIME (2026)

Arkadiusz „AroY" Tańcula ma 36 lat, około 17 walk na koncie i od września 2025 roku jest włodarzem Prime Show MMA. Kariera sportowa, bilans, trenerstwo i powrót do klatki na PRIME 18.

Najpiękniejsze imiona dla dziewczynek – ranking 2025, znaczenie i porady

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce według danych z rejestru PESEL: Zofia (4415 nadań), Zuzanna, Maja i Laura. Znaczenia, imiona rzadkie, słowiańskie i przepisy o nadawaniu imion.

Ile zarabia Robert Lewandowski – pensja, sponsorzy i majątek (2026)

Latem 2026 roku Robert Lewandowski odszedł z FC Barcelony i podpisał kontrakt z Chicago Fire. Media podają ok. 20 mln dolarów rocznie. Sprawdzamy, skąd biorą się jego pieniądze.

Wampir z Bytowa – kim jest Leszek Pękalski i co ustalił sąd

Leszek Pękalski, zwany „Wampirem z Bytowa", przyznał się w śledztwie do kilkudziesięciu zabójstw, ale prawomocnie skazano go za jedno – na 25 lat. Sprawdzamy, co naprawdę ustalił sąd i gdzie przebywa dziś.

Firmy przygotowują się do nowych wymogów cyberbezpieczeństwa. Brak schematu certyfikacji oraz weryfikacja dostawców wśród najważniejszych wyzwań

Po wejściu w życie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) podmioty kluczowe i ważne przygotowują się do nowych obowiązków. Mają na to czas do 3 kwietnia...

Polacy chętnie angażują się w pomoc w kryzysowych sytuacjach. Rząd chce wzmocnić potencjał wolontariatu

Polacy chętnie angażują się w nieformalny wolontariat, szczególnie w czasie kryzysów, co pokazały doświadczenia pandemii, wojny w Ukrainie czy ostatniej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Znacznie rzadziej wykonują...

O TYM SIĘ MÓWI

Malik Montana – wiek (37 lat), żona, pochodzenie i kariera

Malik Montana (Mosa Ghawsi) – wiek 37 lat (ur. 11 marca 1989 w Hamburgu), prawdziwe imię, wzrost, pochodzenie, żona i dzieci, kariera, zarobki, single z 2026 roku oraz federacja High League i sankcje MSWiA.

Fagata – wiek (25 lat), wzrost, waga, kariera i życie prywatne

Fagata, czyli Agata Fąk – ile ma lat (25, ur. 24 sierpnia 2000), jaki ma wzrost i wagę, jaki jest jej bilans we freak fightach, co nagrała w muzyce i co dzieje się w jej życiu prywatnym. Stan na lipiec 2026.

Young Leosia – wiek (27 lat), prawdziwe imię, kariera i hity

Young Leosia (Sara Leokadia Sudoł) – ile ma lat, jak naprawdę się nazywa i skąd pochodzi? Wiek, kariera, hit „Szklanki”, album „Atmosfera”, wytwórnia Baila Ella, single 2026 („TUFF”, „FREAK”, „Aftery pod blokiem”), koncerty i życie prywatne.