Detektyw to osoba, która świadczy usługi dotyczące wywiadu gospodarczego, bezpieczeństwa biznesu, śledzi niewiernych małżonków, zajmuje się gromadzeniem różnych potrzebnych dowodów i informacji. Do jego zadań należy również wykrywanie podsłuchów albo zakładanie ich, jeśli tego wymaga śledztwo.
Biuro detektywistyczne – czym zajmuje się profesjonalny detektyw?
Zlecenia, które przyjmują biura detektywistyczne dotyczyć mogą trzech rodzajów spraw: gospodarczych, kryminalnych, rodzinnych.
Sprawy rodzinne dotyczą głównie wykrywania zdrad małżeńskich, zebrania dowodów na nie. Często detektywowi zleca się również odnalezienie zaginionego członka rodziny. Sprawy gospodarcze, którymi zajmować się może biuro detektywistyczne, dotyczyć będą np. sprawdzenia pracownika, albo kontrahenta. Działania polegają na ustaleniu lojalności osoby, która ma być zatrudniona w przedsiębiorstwie, na zbadaniu jej przeszłości i potwierdzeniu szczerości i uczciwości wobec przyszłego pracodawcy.
Jeśli chodzi o sprawy kryminalne, to tutaj zlecenia mogą okazać się najbardziej niebezpieczne i wymagające specjalnych umiejętności i predyspozycji. Zwykle chodzi o pomoc ludziom, którzy padli ofiarą szantażu albo zostali niesprawiedliwie oskarżeni. W takim przypadku rolą detektywa będzie zebranie odpowiednich materiałów dowodowych i przekazanie ich policji.
Detektyw Łódź – jakie cechy powinna mieć taka osoba?
Osoba, która chce zostać detektywem, powinna przede wszystkim mieć umiejętność zdobywania informacji, w zgodzie z prawem. Ważna jest także cierpliwość, dokładność i dyspozycyjność, ponieważ prawdziwy detektyw pracuje o różnych porach dnia i nocy.
Detektyw powinien umieć łączyć ze sobą fakty, być spostrzegawczym.
W biurze detektywistycznym pracować mogą tylko ludzie odporni na stres, opanowani.
Jak zostać detektywem?
Detektywem może być osoba, która ukończyła dwudziesty pierwszy rok życia i mieć wykształcenie średnie, a także mieć zdolność do czynności prawnych. Przyszły detektyw nie może być skazany pełnomocnym wyrokiem ani nie może się toczyć żadne postępowanie przeciwko niemu. Osoba taka musi uzyskać pozytywną opinię od komendanta policji i być w pełni zdrowa psychicznie. Przede wszystkim musi przystąpić do egzaminu i zdobyć licencję detektywa.
Jak wygląda egzamin na detektywa?
Każda osoba, która chce przystąpić do egzaminu państwowego musi złożyć wniosek u komendanta policji, do którego dołączone będą różne dokumenty, takie jak kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o niekaralności i wiele innych.
Egzamin składa się z części ustnej i pisemnej. Dotyczy wielu zagadnień związanych z Konstytucją RP, a także funkcjonowaniem organów wymiaru sprawiedliwości, przestrzeganiu prawa oraz zagadnień dotyczących dziedzin takich jak kryminologia, psychologia sądowa i kryminalistyka, a także wiktymologii i psychologii sądowej. Osoby, które skończyły np. szkoły oficerskie mogą być zwolnione częściowo z egzaminów. Nie przystępują do niego policjanci, celnicy, funkcjonariusze ABW lub Straży Granicznej.