Biografia Magdaleny Ogórek
Magdalena Ogórek to polska polityk, historyk, prezenterka telewizyjna i działaczka polityczna. Urodziła się 23 lutego 1979 roku w Rybniku, w rodzinie górniczej.
Edukacja i kariera akademicka
Magdalena Ogórek ukończyła studia magisterskie na kierunku historii na Uniwersytecie Opolskim w 2002 roku. Następnie, w 2003 roku, ukończyła studia podyplomowe na kierunku Integracja Europejska w Europejskim Instytucie Administracji Publicznej w Maastricht. W 2013 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Opolskim.
Kariera akademicka Magdaleny Ogórek obejmuje wykłady na Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Warszawskim, a także w Szkole Celnictwa i Logistyki w Krakowie oraz w Małopolskiej Szkole Wyższej w Nowym Sączu.
Kariera polityczna i kandydatura prezydencka
Magdalena Ogórek związała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD), gdzie pełniła funkcję rzecznika prasowego. W 2015 roku kandydowała z ramienia SLD na urząd prezydenta RP, zdobywając 2,38% głosów.
W latach 2016-2018 pełniła funkcję doradcy ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. integracji europejskiej.
Działalność w mediach i telewizji
Magdalena Ogórek pracowała jako prezenterka telewizyjna w TVP, gdzie prowadziła programy takie jak „Na dobre i na złe” czy „Polityka bez retuszu”. Była również komentatorką polityczną w programach informacyjnych.
Obecnie Magdalena Ogórek jest ekspertem ds. integracji europejskiej w Kancelarii Prezydenta RP.
To wszystko, co warto wiedzieć o biografii Magdaleny Ogórek.
Kontrowersje i działalność publiczna
Poglądy polityczne i społeczne
Magdalena Ogórek, prezenterka telewizyjna i historyk, budzi skrajne opinie wśród polskiej opinii publicznej ze względu na swoje poglądy polityczne i społeczne. W przeszłości była związana z lewicowym ugrupowaniem SLD. W 2014 roku kandydowała na urząd Prezydenta RP z poparciem SLD, jednak ostatecznie przegrała z Andrzejem Dudą.
Ogórek wielokrotnie krytykowała rządy PiS za ich politykę, a także za zmiany w mediach publicznych. Z drugiej strony, sama była krytykowana za swoją pracę w TVP, gdzie była oskarżana o propagowanie rządowej narracji.
Związki z Rosją i Ukrainą
Magdalena Ogórek była krytykowana za swoje związki z Rosją i Ukrainą. W 2014 roku pojawiły się doniesienia, że Ogórek spotkała się z rosyjskim ambasadorem w Polsce w celu omówienia swojej kandydatury na urząd Prezydenta RP. W tym samym roku, Ogórek była jednym z gości na obchodach rosyjskiego Dnia Zwycięstwa w Moskwie. W 2015 roku, Ogórek wywołała kontrowersje w Polsce, gdy podczas wywiadu dla rosyjskiej telewizji stwierdziła, że Rosja i Polska powinny współpracować w celu rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
Sprawa Horsta von Wächtera i potockiego dziedzictwa
Magdalena Ogórek była oskarżana o defamatory wypowiedzi dotyczące Horsta von Wächtera, syna jednego z austriackich nazistów, który był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne na terenie Polski podczas II wojny światowej. Ogórek twierdziła, że von Wächter przebywał w Polsce pod fałszywym nazwiskiem i ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości.
Ogórek była również związana z kontrowersyjną sprawą potockiego dziedzictwa. W 2016 roku, Ogórek została oskarżona o próbę uzyskania bezprawnego dostępu do Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, który jest własnością prywatną. W 2018 roku, Ogórek została skazana na grzywnę za naruszenie nietykalności cielesnej ochroniarza, który uniemożliwił jej wejście na teren pałacu.
Magdalena Ogórek nie jest obecnie związana z żadnym ugrupowaniem politycznym i nie ma planów powrotu do polityki.
Działalność kulturalna i artystyczna
Udział w produkcjach filmowych
Magdalena Ogórek ma na swoim koncie kilka ról filmowych. W 2003 roku zagrała w filmie „Lokatorzy” w reżyserii Piotra Mochnaczewskiego. W filmie tym wystąpili również m.in. Janusz Gajos, Andrzej Grabowski czy Krzysztof Kiersznowski. Ogórek zagrała w nim jedną z głównych ról, a jej postać była jedną z najważniejszych w fabule.
Odzyskiwanie polskich dzieł sztuki
Magdalena Ogórek angażuje się również w działania na rzecz odzyskiwania polskich dzieł sztuki i artefaktów. Współpracuje w tym zakresie m.in. z organizacją „Polish Art Work”, która zajmuje się szukaniem i odzyskiwaniem zaginionych polskich dzieł sztuki na całym świecie.
W ramach swojej działalności Ogórek publikuje również artykuły i wywiady na temat polskiego dziedzictwa kulturowego, a także bierze udział w debatach i wykładach na ten temat.
Ogórek jest także aktywna na platformie Wikimedia Commons, gdzie publikuje zdjęcia polskich zabytków i dzieł sztuki, a także udziela się w tworzeniu artykułów na temat polskiej kultury i historii.
W 2022 roku Ogórek opublikowała na swoim profilu na Instagramie serię zdjęć polskich zabytków, które wykonała aparatem Sony. W opisach zdjęć umieściła informacje o historii i znaczeniu każdego z obiektów oraz dane exif metadata.
W swojej działalności kulturalnej i artystycznej Magdalena Ogórek wykazuje się dużą wiedzą i zaangażowaniem w sprawy związane z polskim dziedzictwem kulturowym.
Najczęściej zadawane pytania
Kim jest mąż Magdaleny Ogórek?
Magdalena Ogórek jest zamężna. Jej mężem jest Rafał Kowalczyk, z którym wzięła ślub w 2016 roku. Rafał Kowalczyk jest dyrektorem w jednej z agencji reklamowych.
Czy Magdalena Ogórek ma dzieci?
Magdalena Ogórek jest matką jednej córki, która urodziła się w 2018 roku.
Jakie programy prowadzi Magdalena Ogórek w TVP Info?
Magdalena Ogórek prowadzi program „Puls Polski” w TVP Info.
Czy Magdalena Ogórek opublikowała jakieś materiały na YouTube?
Tak, Magdalena Ogórek posiada kanał na YouTube, na którym publikuje swoje wystąpienia publiczne oraz wywiady.
Jak wygląda życie rodzinne Magdaleny Ogórek?
Magdalena Ogórek jest osobą prywatną i nie dzieli się publicznie zbyt wiele informacji na temat swojego życia prywatnego. Wiadomo jednak, że jest żoną i matką jednej córki.
Czy Magdalena Ogórek była związana z Piotrem Mochnaczewskim?
Nie ma informacji na temat związku Magdaleny Ogórek z Piotrem Mochnaczewskim.