Czym wyróżnia się konserwatywny styl inwestowania?
Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z inwestowaniem w akcje lub inne instrumenty, można wyróżnić kilka stylów inwestowania. Jednym z nich jest właśnie konserwatywny styl inwestowania. Jego realizacja w praktyce oznacza, że inwestor godzi się na uzyskanie niższego zysku kosztem większej ochrony kapitału.
Z konserwatywnego stylu inwestowanie nie zawsze korzystają wyłącznie początkujący inwestorzy. Trzeba pamiętać, że instrumenty inwestycyjne są obarczone różnym ryzykiem. Przykładowo:
- Akcje online największych banków mają wysoką wartość wewnętrzną – jednocześnie potencjał wzrostu ich cen jest stosunkowo mały, podobnie jak spadku
- Akcje spółek technologicznych mają większy potencjał wzrostu, ale też spadku – inwestowanie w te akcje wiąże się z większym potencjalnym zyskiem oraz ryzykiem
Wielu doświadczonych inwestorów łączy kilka stylów inwestowania jednocześnie. Obok wspomnianego stylu konserwatywnego, wykorzystują oni też agresywniejsze strategie.
Na czym w praktyce polega konserwatywna strategia inwestycyjna?
Inwestorzy mają do dyspozycji szereg narzędzi, które pozwalają zminimalizować ryzyko utraty zaangażowanego kapitału. W przypadku realizowania konserwatywnej strategii inwestycyjnej mowa choćby o następujących rozwiązaniach:
- Zlecenia stop loss. To rodzaj zlecenia, którego celem jest ograniczenie strat. Zlecenie stop loss chroni kapitał inwestora i dlatego jest dostępne w ramach każdej profesjonalnej platformy inwestycyjnej.
- Dywersyfikacja między sektorami gospodarki czy rynkami. To zupełna podstawa – inwestor nie powinien inwestować w akcje pojedynczej spółki.
- Kupowanie akcji blue chip. Termin ten oznacza duże spółki giełdowe o stabilnej sytuacji finansowej, które cieszą się niesłabnącym zaufaniem wśród inwestorów. Do takich spółek można zaliczyć np. Coca-Colę, IBM czy Procter & Gamble.
Nie mniej istotna jest też cykliczna weryfikacja zawartości portfela inwestycyjnego (rebalancing) w celu przywracania jego równowagi. Mówiąc prościej, jest to przywracanie portfelowi pożądanego poziomu ryzyka lub alokacji aktywów.
Konserwatywny styl inwestowania – czy to się opłaca?
Mimo że konserwatywne inwestowanie oszczędności (więcej o nim można przeczytać tutaj) ma swoich zwolenników, to nie każdy inwestor uważa ten styl za optymalne rozwiązanie. Dlaczego?
Realizacja konserwatywnej strategii inwestycyjnej w praktyce oznacza aktywne zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Nie jest tu trudno o różnego rodzaju błędy. Zwłaszcza młodzi inwestorzy mogą czuć niedosyt i presję na lepsze efekty. To z kolei w połączeniu z niewielką wiedzą o rynku i zmianach, jakie na nim zachodzą, może spowodować utratę części kapitału.
Aktywne zarządzanie oznacza też wyższe koszty. W rezultacie niższy zysk trzeba jeszcze skorygować o opłaty, jakimi inwestor zostanie obciążony. Inwestorzy, którzy chcą zminimalizować wydatki i jednocześnie chronić kapitał, mogą wybrać pasywny styl inwestowania i zdecydować się np. na ETF-y.