Witaminy i minerały są podstawowymi składnikami codziennej diety człowieka. Te mikro- i makroelementy odgrywają wiele istotnych funkcji w całym ciele. Powszechnie dużo się mówi o suplementowaniu żelaza, witaminy C czy D. Natomiast znacznie rzadziej porusza się temat witaminy E – gdzie występuje, na co się ją przyjmuje i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania. Przeczytaj poniższy tekst i poszerz swoją wiedzę na temat witaminy E, właściwości tej substancji, a także przekonaj się, jaki jest jej wpływ na stres.
Podstawowe informacje o witaminie E – właściwości i przeciwwskazania
To, co warto wiedzieć na temat witaminy E na co dzień, to to, że – razem z witaminami A, D i K – rozpuszcza się w tłuszczach. Jest to cecha, która niewątpliwie wyróżnia tę grupę na tle pozostałych witamin. W organizmie człowieka wiele substancji współdziała ze sobą i tak np. witamina C jest wsparciem w procesie regeneracji zredukowanej formy witaminy E.
A jaki związek ma ta witamina ze stresem? Pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a więc jest antyoksydantem. Stres oksydacyjny to sytuacja, w której dochodzi do zaburzenia porządku między liczbą przeciwutleniaczy a wolnymi rodnikami w organizmie człowieka. Te ostatnie uszkadzają komórki, co może prowadzić do przyspieszonego procesu starzenia się organizmu. Z tego powodu niektórzy mogą kojarzyć witaminę E na twarz. Jako antyoksydant i składnik kosmetyków jest w stanie spowolnić ten niechciany proces.
Przy odpowiednio zbilansowanej diecie niedobór witaminy E występuje rzadko, jednak trzeba wiedzieć, na jakie objawy ewentualnie zwracać uwagę. Problemy z cerą, osłabienie, rogowacenie naskórka – mogą świadczyć o problemach w organizmie. W przypadku podejrzeń najlepiej wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą takie przypuszczenia.
Każdy suplement diety należy stosować ostrożnie – zgodnie z zaleceniami lekarza, dietetyka lub producenta – również w przypadku witaminy E. Przeciwwskazaniem do jej suplementowania może być np. zaburzona krzepliwość krwi. Przed sięgnięciem po tabletki lub kapsułki warto poinformować o tym specjalistę. Zbyt duże dawki tej witaminy mogą także prowadzić do nudności, biegunek i bólów głowy.
Jak przyjmować witaminę E – kapsułki czy produkty spożywcze?
Suplementy i kosmetyki to produkty, w których producenci wykorzystują cenną dla zdrowia witaminę E. Gdzie występuje, jeśli chodzi o naturalne źródła? Witamina ta pojawia się przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego: orzechach, szpinaku, olejach i oliwie oraz nasionach słonecznika.
W sklepie internetowym Shaman.pl istnieje specjalna kategoria na produkty zawierające w sobie witaminę E. Na twarz lub inne części ciała można wybrać Witaminę E z Mieszanką Tokoferoli od NOW Foods. To uniwersalny płyn do stosowania w formie suplementu diety lub miejscowo na skórę. W asortymencie znajdują się też kapsułki, w tym w wersji wegańskiej, wzbogacone o składniki takie jak selen czy koenzym Q10. Witamina E w kapsułkach to wygodny sposób na uzupełnienie niedoborów. Przed zakupem dobrze sprawdzić zawartość substancji aktywnych w produkcie, aby dobrać odpowiednią dawkę do swoich potrzeb.
Na stronie Shaman.pl znajduje się zakładka ze słowniczkiem, który umożliwia dowiedzenie się więcej na temat mniej znanych składników. Najlepiej jednak wybierać dla siebie produkty, które zostały zalecone przez lekarza, dietetyka lub farmaceutę.