Nowoczesne meble łazienkowe to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią minimalistyczny design i funkcjonalność. Powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na wilgoć. Trzeba pamiętać, że wilgotność w łazience może okresowo wzrastać, co powoduje skraplanie się pary wodnej na elementach jej wyposażenia. Jakie są rodzaje szafek? O czym pamiętać przed aranżacją łazienki? Podpowiadamy w naszym artykule!
- Meble łazienkowe – podstawowe informacje
- Szafki do łazienki – szafki łazienkowe wiszące i inne
- Aranżacja małej łazienki – bateria łazienkowa
Koniecznie zwróć uwagę na to, czy szafka łazienkowa wisząca jest wytrzymała, a szafka łazienkowa z lustrem zabezpieczona odpowiednimi materiałami i osadzona solidnie na ścianie.
Meble łazienkowe – podstawowe informacje
Meble łazienkowe pozwalają na uporządkowanie łazienki oraz stworzenie aranżacji w wybranym przez nas stylu. Wybór mebli wpłynie na wygląd całego pomieszczenia i na komfort codziennego korzystania z łazienki. W łazience można wykorzystać różnego rodzaju półki, szafki, a nawet komody. Wybranie mebli łazienkowych najlepiej jest odłożyć do momentu, kiedy w łazience będzie zamontowana armatura. Pozwala to ocenić, ile jest wolnego miejsca i jak można je optymalnie wykorzystać. Warto też zwracać uwagę na to, czy meble nie będą krępować naszych ruchów przy umywalce albo innych sanitariatach.
W przypadku małej łazienki można wykorzystać wysokie i wąskie meble łazienkowe, które zajmują niewiele przestrzeni, oferując przy tym stosunkowo dużą ilość miejsca na łazienkowe tekstylia, środki czystości, kosmetyki oraz inne przybory znajdujące się w każdej łazience. W przypadku mebli do łazienki najważniejsze są parametry techniczne. Szafki i komody powinny być zrobione z materiałów odpornych na działanie wilgoci. To właśnie wilgoć jest czynnikiem sprawiającym, że źle dobrane meble szybko rozklejają się, puchną i stają się niefunkcjonalne.
Szafki do łazienki – szafki łazienkowe wiszące i inne
Szafki łazienkowe są stosunkowo szeroką kategorią mebli, które są niezbędne przy aranżacji tego zazwyczaj niewielkiego pomieszczenia. Muszą być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także zrobione z materiałów wykazujących odporność na wodę oraz wysoki poziom wilgoci. Nie można też zapominać o czysto estetycznych względach. Wybrane szafki do łazienki powinny być dopasowane pod kątem stylu i kolorystyki do całej aranżacji tego pomieszczenia. Na stronie www.lazienkaplus.pl dostępnych jest wiele różnych modeli szafek łazienkowych. Dzięki temu każdy łatwo znajdzie szafkę łazienkową, która pasuje do konkretnego modelu umywalki.
Kolejnym elementem, poza stylem i kolorem, wpływającym na finalny odbiór całej aranżacji, jest sposób montażu mebli. Inny efekt aranżacyjny osiąga się, stawiając na meble łazienkowe stojące, a inny, jeśli wybiera się szafki wiszące. Generalnie meble łazienkowe wiszące kojarzone są przede wszystkim z łazienkami nowoczesnymi, podczas gdy na meble łazienkowe stojące częściej decydujemy się we wnętrzach inspirowanych klasycznymi i tradycyjnymi trendami architektonicznymi.
Aranżacja małej łazienki – bateria łazienkowa
Bateria to istotny element wyposażenia łazienki. Jej niewłaściwe dopasowanie może niestety rzutować na nasze finanse (nieszczelność i częste wizyty hydraulika) i stan łazienki (wiecznie mokra umywalka, podłoga, zalewanie sąsiadów). Zastanawiasz się, jak uniknąć błędów w trakcie wybierania baterii umywalkowej? O baterii zaczynamy myśleć w trakcie budowy albo remontu. Bardzo ważne jest jej właściwe dopasowanie. Zazwyczaj skupiamy się na dużych, bardziej istotnych rzeczach (drzwi, kafelki, panele). Małe rzeczy zostawiamy na koniec, co jest błędem. Można wtedy pomylić wymiary, wielkości, chwycić zbyt długą wylewkę.
W trakcie wybierania baterii do małej umywalki zwróć uwagę na to by, końcówka wylewki baterii była skierowana na środek misy umywalki. Lepiej unikać wysokich baterii, ponieważ jest ryzyko, że z niewielkiej umywalki woda będzie się rozpryskiwać podczas mycia zębów i rąk. Zastanów się, czy wolisz baterię sztorcową, czy montowaną do tynku nad umywalką. Bateria stojąca/sztorcowa umiejscowiona jest na krawędzi umywalki w otworze wykonanym przez producenta sanitariatów. Pamiętaj, że rant umywalki jest wtedy odpowiednio szerszy, aby zmieścić armaturę. Bateria natynkowa i podtynkowa jest montowana do przyłączy wody, wychodzących ze ściany nad umywalką.