Chociaż Internet nie zastąpi profesjonalnej porady lekarza, to w szukaniu w sieci rad dotyczących sposobów na poprawienie stanu naszego zdrowia nie ma nic złego. Jak zatem leczymy się w domach?
Internet stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, a telefon praktycznie nie opuszcza naszej dłoni. Gdy tylko mamy jakiś problem, często niemal automatycznie wpisujemy go w wyszukiwarkę w poszukiwaniu rozwiązania. To tyczy się także problemów z zdrowiem. Chociaż Internet nie zastąpi profesjonalnej porady lekarza, to w szukaniu w sieci rad dotyczących sposobów na poprawienie stanu naszego zdrowia nie ma nic złego. Jak zatem leczymy się w domach?
Zanim skorzystamy z domowych sposobów
Przed rozpoczęciem domowej kuracji sposobami zaczerpniętymi z Internetu, warto pamiętać, że nie powinien być on naszym jedynym źródłem informacji i mimo wszystko warto wybrać się na wizytę u lekarza. Lekarz nie tylko wysłucha naszych objawów, ale przeprowadzi również badania i podejdzie do każdego indywidualnie. Jednak są sposoby, które mogą pomóc nam w przetrwaniu choroby do momentu wizyty u lekarza czy złagodzić nasze objawy.
Domowe sposoby na przeziębienie
To chyba jedna z najczęściej wyszukiwanych przez nas rzeczy, jeśli chodzi o szukanie porad zdrowotnych w Internecie. Nie ma co się dziwić, objawy przeziębienia są bardzo uciążliwe, a naprawdę łatwo je złagodzić domowymi sposobami. Jak więc możemy pomóc sobie w czasie grypy?
- Przede wszystkim nawadnianie! Woda i herbatki ziołowe nawilżą nabłonek gardła i nosa, przez co łatwiej pozbędziemy się wydzieliny.
- Witamina C jest niezwykle ważna przy walce z przeziębieniem. Dlatego wszelkie herbatki z cytryną czy pomarańczą będzie świetnym wyborem. Dobrze sprawdzi się również smoothie z pietruszki, jarmużu, maliny, imbiru i z miodem.
- Starym jak świat sposobem na rozgrzanie się w trakcie przeziębienia jest jedzenie ciepłego rosołu.
- Chociaż nie każdy jest jego fanem, czosnek powinien stać się naszym przyjacielem w trakcie grypy. Dobrym sposobem na walkę z przeziębieniem jest syrop z czosnku. Przygotowanie go jest bardzo proste: należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, a następnie zalać sokiem z dwóch cytryn i niewielką ilością przegotowanej wody.
Domowe sposoby na problemy skórne
Problemy z skórą to zmora większości kobiet, a szczególnie nastolatek. Gdy stają się one poważne, warto rozważyć wizytę u dermatologa, jednak z tymi mniejszymi możemy poradzić sobie sami, w domu. Jak więc w zaciszu swoich czterech ścian poradzić sobie z suchą skórą czy uciążliwym pryszczem?
- Każdemu z nas kiedyś na twarzy pojawił się nieproszony gość w postaci pryszcza. Istnieją na szczęście domowe sposoby, aby się go pozbyć. Jednym z nich jest połączenie miodu i cynamonu. Wystarczy wymieszać ze sobą te dwa składniki tak, aby powstała gęsta pasta. Pastę należy nałożyć punktowo i po 15 minutach dokładnie zmyć.
- Wągry – małe, czarne lub białe kropeczki na nosie są problemem, który dotyczy nie tylko nastolatek. Pojawiają się, gdy pory są zatkane. Można jednak rozprawić się z nimi domowym sposobem. Parówka na twarz z melisą, nagietkiem lub miętą pomoże skutecznie oczyścić nasze pory. Wystarczy zagotować litr wody, dodać zioła i odczekać chwilę. Gdy parówka jest gotowa, wystarczy pochylić głowę nad garnkiem z wodą i przykryć ją ręcznikiem. Po spędzeniu nad takim wywarem około dziesięciu minut nasza skóra powinna być w o wiele lepszym stanie.
- Sucha twarz to problem, który może dotknąć nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Istnieją domowe sposoby, które mogą nam pomóc nawilżyć suchą skórę. Nawilżająca maska z awokado jest jednym z nich. Wystarczy zblendować połowę dojrzałego awokado z łyżką jogurtu naturalnego i łyżeczką miodu, nałożyć na 15 minut i cieszyć się efektem!
Domowe sposoby na ból brzucha
Bóle brzucha są tymi, których z pewnością nie należy bagatelizować, bowiem mogą one zwiastować poważne problemy z zdrowiem. Jednak gdy wiemy, że ból nie ma podłoża w chorobie, a jest jedynie wynikiem niestrawności, biegunki czy w przypadku kobiet, wynikiem miesiączki, możemy sobie pomóc domowymi sposobami.
- Na bóle brzucha po posiłku dobrze sprawdzą się napary ziołowe. Złagodzić objawy mogą takie zioła jak nagietek, rumianek czy mięta. Herbatki ziołowe powinny być ciepłe, nie gorące. Ważne jest także, aby wywary pić małymi łyczkami, ponieważ szybkie przyjmowanie płynów może jedynie pogorszyć sprawę.
- Bóle menstruacyjne są niezwykle uciążliwe dla niektórych osób. Można je jednak łagodzić w domu. Ciepłe okłady na brzuch pomogą zmniejszyć napięcie mięśni brzucha i złagodzą ból. Dobrym pomysłem są także ciepłe kąpiele, jednak temperatura wody nie może być zbyt wysoka, ponieważ nasila ona krwawienie.
- Przy bólu brzucha spowodowanym biegunką warto pić napary z rumianku. Działa on rozkurczająco i wiatropędnie. Polecany jest także węgiel aktywowany. Warto pamiętać o dobrym nawodnieniu, ponieważ biegunka odwadnia organizm.