
Znane na całym świecie miasto Las Vegas położone jest w stanie Nevada, na pustyni Mojave, na której znajdowały się jeszcze 200 lat temu tereny podmokłe, którym hiszpański podróżnik Antonio Armijo nadał w 1829 roku nazwę Las Vegas. Obszar ten był słabo zamieszkany przez Indian Pajute. Pierwszymi białymi ludźmi, którzy osiedlili się w tym regionie, byli mormoni.
Osada mormonów pojawiła się w 1855 roku, kiedy to obszar ten stał się częścią Stanów Zjednoczonych (do tego czasu należał do Meksyku). A reszta stała się historią wkrótce potem – jesteśmy pewni, że Ty także mając do wyboru oferowany przez bonus bez depozytu lub wyjazd do Las Vegas, wybrałbyś… no właśnie co? Zanim zastanowisz się nad odpowiedzią na to pytanie, mamy dla Ciebie skróconą historię tego fascynującego miasta!
Historia Las Vegas w pigułce
Faktem jest, że pierwsze ślady osadnictwa w miejscu określanym dziś jako Las Vegas, przypadają na wspomniany powyżej 1855 rok. Niedługo potem, bo w 1867 roku armia Stanów Zjednoczonych wybudowała tutaj Fort Baker, co zachęciło ludność do osiedlania się w regionie. W 1900 roku uporządkowano źródła wody płynące przez mokradła, dzięki czemu ludność mogła swobodnie osiedlić się wokół fortu, a woda zaopatrywała także pociągi kursujące między Los Angeles i Albuquerque.
Ale dopiero 15 maja 1905 roku, wraz z przybyciem pierwszego pociągu, miasto Las Vegas narodziło się naprawdę otrzymując prawa miejskie. Przez pierwsze 50 lat istnienia miasta region ten zamieszkiwało bardzo niewiele osób. Nie sposób było sobie wyobrazić, że Las Vegas stanie się wkrótce jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie.
Ekspansja Las Vegas
Wraz z legalizacją hazardu w 1913 roku rozpoczęła się ekspansja Las Vegas. W 1941 roku rozpoczęto budowę dużych hoteli z kasynami. Pierwszymi były „Rancho Las Vegas” i „The Last Frontier”. W 1940 roku liczba mieszkańców wynosiła wciąż mniej niż 40 tys., a w 1954 r. wartość ta osiągnęła 54 tys. To niewiele, biorąc pod uwagę to, że 40 lat później, w 1995 r. obszar metropolitalny osiągnął liczbę miliona mieszkańców. Ostatni spis powszechny z 2010 r. wykazał 1,95 mln mieszkańców. Według szacunków United States Census Bureau, odpowiedzialnego za spis ludności w USA, w tym regionie metropolitalnym w hrabstwie Clark (gdzie położone jest miasto) mieszka już 2,2 miliona ludzi. A co miesiąc kolejne tysiące ludzi osiedla się w Las Vegas.
Wróćmy jednak do 1950 roku. Wtedy to, jako uzupełnienie oferty salonów gier, wprowadzono pokazy muzyczne, a następnie występy teatralne i cyrkowe. Słynny Cirque du Soleil regularnie organizuje pokazy w Las Vegas. Krótko mówiąc jest to miasto, które zawsze musi oferować coś nowego, aby przyciągnąć turystów. W latach 30. XX wieku dominował hazard, alkohol i inne nielegalne wtedy jeszcze formy rozrywki, potem pojawiły się występy muzyczne, ekspresowe małżeństwa i rozwody, a dzisiaj jest to centrum rozrywki dla rodzin. Zawsze było to miasto stojące na granicy legalności, oferujące swoim sąsiadom z Los Angeles to, czego im zabraniało. Trzy wczesne czynniki, które wyróżniały Las Vegas na tle innych miast to:
- Ogólnokrajowe represje wobec hazardu w czasach prohibicji, którym Nevada zdołała się przeciwstawić. Już samo to byłoby interesującą dyskusją, gdyż spotkały się one z silną reakcją ze strony wpływowych polityków.
- W latach 30. XX wieku rozpoczęto budowę zapory Boulder (obecnie zapory Hoovera) oraz Centrum Szkolenia Bojowego na pustyni Mojave, co spowodowało zalanie niewielkiego wówczas miasteczka zamieszkanego przez tysiące młodych, samotnych mężczyzn (pracowników zapory i żołnierzy), którzy mieli do dyspozycji dochody i niewiele sposobów na ich wydanie poza hazardem i innymi rozrywkami.
- W Nevadzie obowiązywały łagodne przepisy dotyczące rozwodów. Wystarczyło rozbić obóz na dwa tygodnie, a sędzia podstemplował dokument rozwodowy. Do Los Angeles dojeżdżało się 3–4 godziny jazdy samochodem, a pary gwiazd filmowych z Kalifornii przyjeżdżały tam z Hollywood. Mężczyźni bawili się na ranczach, a kobiety relaksowały się przy basenach w małych ośrodkach wypoczynkowych, które wówczas istniały. Prasa rozrywkowa szalała na punkcie licznych skandali.
Od mafii do korporacji: jak Las Vegas stało się światową stolicą hazardu
Należy zauważyć, że aż do lat 50. i 60. większość aktywności miała miejsce na korytarzu Tahoe-Reno. Północna Kalifornia była wówczas bardziej zaludniona niż Południe, istniał więc większy rynek międzystanowy. To się zmieniło, jako że obecnie połowa weekendowego ruchu w Las Vegas pochodzi z Południowej Kalifornii. Ale wszystko, co działo się w latach prohibicji i kryzysu w Las Vegas, przygotowało grunt pod to, co miało nadejść w późniejszych latach (era mafii i era korporacyjna, która ją zastąpiła i trwa do dziś).
Sporo ludzi nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że wielu z pierwszych inwestorów wywodziło się z syndykatu przestępczego (mówiąc wprost: mafii), a hotel El Flamingo, pierwszy duży obiekt i jeden z najbardziej symbolicznych w mieście, został zbudowany na zlecenie gangstera Bugsy’ego Siegela. Oczywiście władze szybko ukróciły rządy mafijne w mieście, wtedy to otwarto bramę dla wielkich korporacji, które błyskawicznie przekształciły Las Vegas w światowe centrum hazardu, jakie znamy dzisiaj.