sobota, 2 lipca, 2022
Godzinnik.pl Nauka 30 historycznych zdjęć, których nie zobaczysz w szkole

30 historycznych zdjęć, których nie zobaczysz w szkole

Na przestrzeni lat uchwycono momenty z różnych chwil w historii Europy i całego świata. Fotografie, które zostały przygotowane obrazują zarówno piękne chwile jak i te pełne grozy i niepokoju. Na niescenicznych zdjęciach zostaną ujawnione prawdziwe zachowania ludzi, z czego byli dumni, co ich poruszyło lub doprowadziło do łez i złamanego serca.

Protest studentów powstania w Soweto z 1976 roku

historyczne zdjęcia

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna trzymający umierającego chłopca, który walczył w powstaniu w Soweto. Demonstracje i protesty były odzewem czarnoskórych dzieci w Afryce Południowej, wobec wprowadzenia języka afrikaans jako środka nauczania w lokalnych szkołach. Kiedy licealiści sprzeciwiali się władzy byli natychmiast eliminowani ze społeczeństwa. Łącznie w powstaniu zginęło ponad 100 nastolatków, a kilkaset zostało ciężko rannych.

Ubezwłasnowolniony goryl w Kongo

historyczne zdjęcia

W 1996 roku w Kongu wybuchła wojna domowa, co doprowadziło do utrudnienia działalności Parku Narodowym Wirunga. Na zdjęciu widać dużego goryla, który w wyniku konfliktu został zbity. Był to srebrny górski samiec, który był głową rodziny Rugendo. Senkwekwe (tak było mu na imię) i kilka innych goryli zostało zastrzelonych, gdy gwałtowny konflikt ogarnął park, w którym żyła połowa krytycznie zagrożonych goryli górskich na świecie. W 2003 roku podpisano porozumienie pokojowe, lecz kłusownictwo i wszechobecne walki w parku wciąż trwały.


Zanim wszystko się zaczęło…

historyczne zdjęcia

Kiedy wojna w Bośni się jeszcze nie rozpoczęła pewien mężczyzna już wtedy zrobił zdjęcie jak jeden z Serbów kopie leżącą na ziemi i błagającą o zaprzestanie muzułmankę. Policja ostrzegała fotografa, że jeśli zdjęcia ujrzą światło dzienne to go zabiją. Mężczyzna nie bał się jednak konsekwencji, a fotografia trafiła na łamy TIME i wywołała ogólnoświatową debatę na temat międzynarodowej reakcji na zaostrzający się konflikt.

Niczego jeszcze nieświadomi

historyczne zdjęcia

Zanim stali się ikoną świata polityki i biznesu, byli przyjaciółmi. Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis i John Fitzgerald Kennedy zostali sfotografowani w jeden z letnich wieczorów w 1953 roku. Przystojny polityk i jego promienna narzeczona byli dla siebie wszystkim, a LIFE kilka miesięcy później opublikował zdjęcia ślubne młodej pary. Wtedy jeszcze nie wiedzieli co ich czeka za kilka lat…

Walka ponad wszystko

historyczne zdjęcia

Zdjęcia wracających w trumnach z Iraku Amerykanów nigdy wcześniej nie zostały opublikowane, lecz po 2004 roku, gdzie na polu bitwy zginęło 700 osób na łamach prasowych pojawiły się pierwsze fotografie. Rząd Stanów Zjednoczonych zakazał publikacji takich zdjęć, ponieważ uważał, że jest to nieposzanowanie rodziny osoby zmarłej. Tami Silicio, który pracował dla firmy transportowej w Kuwejcie przerwał milczenie i zrobił ową fotografię na której jest 20 trumien obwieszonych flagami USA. ,,Times” 18 kwietnia 2004 roku umieścił to zdjęcie na głównej stronie gazety. Wywołało to ogromne poruszenie i uświadomienie sobie jak trudna jest sytuacja na linii USA-Irak. Pod koniec 2009 roku, podczas pierwszego roku urzędowania prezydenta Baracka Obamy, Pentagon zniósł zakaz publikacji zdjęć osób w trumnach, które zostały zabite podczas misji.

Heroizm niemieckiego żołnierza

historyczne zdjęcia

Przedstawione zdjęcie i jego historia chwyciła niejedną osobę za serce, bowiem fotografia przedstawia niemieckiego żołnierza działającego wbrew wytycznym rozkazom i zasadom. Mężczyzna próbuje pomóc małemu chłopcu przejść przez nowo utworzony mur berliński po rozstaniu z rodziną w 1961 roku.

Tragedia ,,niezatapialnego” statku

historyczne zdjęcia

Titanic to brytyjski transatlantyk, który w nocy z 14 na 15 kwietnia zatonął, zderzając się z górą lodową. Konsekwencją wypadku była śmierć ponad 1500 osób. W rezultacie wiele rodziców osierociło swoje dzieci. Przykładem tego są dwie dziewczynki, które jako jedyne z rodziny przeżyły katastrofę, a zdjęcie dzieci zostało umieszczone w gazecie, aby odnaleźć ich opiekunów. Przed znalezieniem danych osobowych dzieci nazwano Louis i Lola.

Nie tego się spodziewano…

historyczne zdjęcia

Fotografia przedstawia Japończyka, który wygrał Maraton Bostoński w 1951 roku. Mężczyzna przeżył kilka lat wcześniej bombardowanie w Hiroszimie, którego dokonały Amerykańskie Siły Powietrzne. Tłum zdecydowanie nie był zadowolony z owej wygranej, więc zwycięzca został przywitany milczeniem i brakiem jakichkolwiek oklasków.

Królowa ludzkich serc

historyczne zdjęcia

Księżna Diana była pierwszą żoną Karola, księcia Walii. Przez media i mieszkańców Królestwa była nazywana ,,królową ludzkich serc”. Mimo, iż zmagała się z bulimią, depresją, złymi stosunkami z mężem i mediami wciąż pomagała i czerpała z tego radość. Zdjęcie przestawia księżną witającą się z mężczyzną chorym na AIDS. Księżna Walii podczas spotkania z innymi pacjentami również nie miała odpowiedniego zabezpieczenia w postaci chociażby rękawiczek.

Koniec terroru

historyczne zdjęcia

Fotografia przedstawia członków holenderskiego ruchu oporu, którzy cieszą się z wiadomości o śmierci Adolfa Hitlera w kwietniu 1945 roku. Ruch został założony w okupowanej przez Niemców Holandii podczas II wojny światowej. Osoby, które należały do owej organizacji wzięły udział w alianckiej operacji powietrznodesantowej Market Garden we wrześniu 1944 roku.

Przełom dla podróżujących

historyczne zdjęcia

La Manche to morski kanał oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Fotografia przedstawia brytyjskiego Graham Fagg i francuskiego, Phillippe Cozette, którzy witają się w przełomowym miejscu tunelu i w obecności mediów przebijają ostatnią warstwę skały i podają sobie ręce. Oficjalne kanał został otworzony przez królową Elżbietę II oraz francuskiego prezydenta François Mitterranda, a po miesiącu odbył się pierwszy przejazd Eurotunelem.

Przyjaźń, która rozwija

historyczne zdjęcia

Spotkanie Marka Twaina i Tesli w jego laboratorium w 1894 roku. Pomimo tak dużej różnicy wieku, bowiem 21 lat, mężczyźni bardzo się przyjaźnili, uwielbiali swoje towarzystwo, bo obydwoje wtedy rozwijali swoje umiejętności i poznawali świat. Twain powiedział kiedyś: ,,Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy chcą ograniczyć twoje ambicje. Mali ludzie zawsze to robią, ale wielcy zawsze dają ci poznać, że też potrafisz być wielki”.

Terapia dla najmłodszych  

historyczne zdjęcia

Zdjęcie ukazuje małą dziewczynę, która ciężko chora leżała w szpitalu. Pielęgniarki postanowiły umilić czas dziewczynce. Zarówno pacjentka jak i jej rodzice nie spodziewali się takiej niespodzianki. Osoby pracujące w placówce leczniczej zleciły przyniesienie do sali, gdzie przebywała dziewczyna baseniku z kaczkami. Lekarze potraktowali ten pomysł jako terapię leczniczą.

Hipopotam formą rozrywki

historyczne zdjęcia

Zwierzęta od lat są wykorzystywane w cyrkach. Kiedyś na arenie występowały takie stworzenia jak lew, słoń czy małpy. W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie na przykład widok hipopotama, który cięgnie wózek, gdzie są ludzie. Ukazana fotografia idealnie odzwierciedla to jak kiedyś wyglądała owa forma rozrywki.

Wojna w Korei

Poruszające zdjęcia z przeszłości, które sprawią, że na moment wstrzymasz oddech

Wojna w Korei była jedną z najtragiczniejszych bitew w XX wieku. Toczyła się ona w latach 1950-1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego. Działania były rozgrywane pomiędzy komunistycznymi siłami północnokoreańskimi i ONZ, w szczególności USA, które wspierały wojska Republiki Korei (południowokoreańskimi). Fotografia idealnie odzwierciedla dramat jaki tam się wydarzył.

Tylko kawałek chleba…

Poruszające zdjęcia z przeszłości, które sprawią, że na moment wstrzymasz oddech

Walka o przetrwanie i towarzyszący temu głód były wszechobecne w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Zdjęcie wykonane w 1918 roku obrazuje małego chłopca z rodziny uchodźców, który dostał kawałek chleba od holenderskiego żołnierza.

Chyba nie przepada za Mickey

18 zdjęć z przeszłości, dzięki którym każda książka historyczna stałaby się znacznie ciekawsza

Japonia z USA za sobą w czasie wojny nie przepadały. Zdjęcie ukazuje cesarza Hirohito, który wówczas rządził państwem wyspiarskim. Obok władcy stoi ikona Stanów Zjednoczonych, myszka Mickey. Jak widać cesarz nie nie był zadowolony z jej widoku, bowiem za czasów panowania Hirohito jego kraj został zbombardowany przez Amerykanów.

Będę taki jak oni!

18 zdjęć z przeszłości, dzięki którym każda książka historyczna stałaby się znacznie ciekawsza

Zdjęcie przedstawia polityka socjaldemokratycznego i komunistycznego, który był pierwszym przywódcą Rosji radzieckiej. Mowa tu o Włodzimierzu Leninie. Mężczyzna przebrał się za zwykłego pracownika.

Atak królików w Australii

18 zdjęć z przeszłości, dzięki którym każda książka historyczna stałaby się znacznie ciekawsza

Na fotografii widać króliki, które dosłownie okupowały Australię. Szkodniki zostały przywiezione z Anglii w 1859 roku, ponieważ miały służyć do polowań. Niestety gatunek szybko się rozmnożył i zaczął zagrażać rodzimym królikom. Doprowadziło to do ,,małej” katastrofy ekologicznej.

Pierwsza czarnoskóra w szkole w USA

Zdjęcie przed waszymi oczami zostało zrobione w 1957 roku. Przestawia ono Dorothy Counts - pierwszą czarnoskórą dziewczynę w "białej" szkole w Stanach Zjednoczonych. Na fotografii młoda kobieta ma dość zniesmaczoną minę, ponieważ podczas jej robienia była wyśmiewana przez swoich białych kolegów z Chalotte's Harry harding High School.

Segregacja rasowa była jednym z największych wyzwań Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu powyżej widać pierwszą białą kobietę, która zaczęła uczęszczać do szkoły dla ,,białych”. Na fotografii jej mina nie jest zbyt radosna, ponieważ w czasie jej robienia, ,,czarna” uczennica była wyśmiewana przez inne dzieci chodzące do tej samej szkoły.

Za jakie grzechy…

Smutna historia przed wami. Zdjęcie przedstawia węgierskich Żydów, którzy zostali wysłani do komór gazowych w Auschwitz. Fotografia powstała na przełomie maja i czerwca 1944 roku.

Tutaj pojawi się bardzo smutna historia. Bowiem, fotografia została wykonana na przełomie maja i czerwca 1944 roku, kiedy węgierscy Żydzi zostani uwięzieni w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wszyscy niewolnicy zostali skazani na tragiczną śmierć w komorach gazowych.

Jego trzeba chronić!

Przygotujcie się na szok! Postać na zdjęciu to nie kto inny, a Eduard Block, osobisty żydowski lekarz rodziny Hitlerów. Został on sfotografowany w 1938 roku w swoim biurze. W późniejszych latach został nazwany "Szlachetnym Żydem" i był pod osobistą protekcją Adolfa Hitlera.

Na zdjęciu ukazany jest lekarz Eduard Block, który był żydowskim lekarzem rodziny Hitlerów. Fotografia została wykonana w 1938 roku, w biurze doktora. Mężczyzna był uznany za ,,Szlachetnego Żyda”, który w późniejszym czasie został objęty protekcją samego Adolfa Hitlera.

Prawdziwe szczęście

Austrian Boy Receives New Shoes During WWII

To zdjęcie jest nadzwyczaj rozczulające. Mały, biedy, siedzący na schodach, chłopiec pochodzi z Austrii. Fotografia została wykonana w momencie kiedy dziecko dostało nowe, długowyczekiwane i wymarzone buty.

Tylko i aż praca

Job Hunting In 1930's

Poszukiwanie pracy w czasie II wojny światowej było nie lada wyzwaniem. Mężczyzna, który potrzebuje źródła dochodu zna aż trzy języki, ma trzy zawody, walczył trzy lata na wojnie. Prosi o zatrudnienie, ponieważ ma trójkę dzieci, które zapewne nie mają już co jeść.

Niedługo będzie gotowa

The Statue Of Liberty Under Construction In Paris In 1884

Aktualnie Statua Wolności stoi na wyspie Liberty Island i administracyjnie należy do stanu Nowy Jork. Jest ona nieoficjalnym symbolem wolności Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie powyżej ukazuje jej budowę w 1884 w stolicy Francji, Paryżu.

Nie ma się czego wstydzić

Lesbian Couple At Le Monocle, Paris, 1932

Chociaż odmienna orientacja seksualna jest zazwyczaj ukrywana to te dwie kobiety uważają, że to powód do dumy. Ten związek lesbijek często był fotografowany, a ich pierwsze zdjęcie zostało zrobione w Le Monocle w 1934 roku.

Tragiczny lot

The Remains Of The Astronaut Vladimir Komarov, A Man Who Fell From Space, 1967

Zdjęcie przedstawia zwłoki Władimira Komarowa, który w 1967 roku spadł na ziemię w czasie lotu w kosmos. Mężczyzna w trakcie przelotu borykał się z wieloma problemami technicznymi, a spadochrony, które miały zapewnić mu bezpieczeństwo zawiodły. Kosmonauta został pochowany na cmentarzu w Moskwie. Jego imieniem nazwano planetoidę, Komarov i wiele innych obiektów w ZSRR.

Podział na białych i czarnoskórych

historyczne zdjęcia

Segregacja rasowa to jeden z najpoważniejszych tematów debat XX wieku. Czarnoskórzy wielokrotnie domagali się swoich praw i ich poszanowania, zaś biali za wszelką cenę próbowali utrzymać segregację i byli gotowi poświęcić wszystko, aby tak było. Chociaż pojawiło się wiele zdjęć wykonanych na demonstracjach i protestach, ale to właśnie owa fotografia wywołała poruszenie wśród społeczeństw. Bowiem ukazany jest czarnoskóry mężczyzna, który został zaatakowany przez psa, który jest symbolem szerzącego się terroru i swobodnej brutalności.

Mamy bliźniaki!

Residents Of West Berlin Show Children To Their Grandparents Who Reside On The Eastern Side, 1961

Kiedy Berlin 13 sierpnia 1961 roku został podzielony na wschodni i zachodni wiele mieszkańców tego miasta musiało się pogodzić z brakiem możliwości zobaczenia najbliższych osób. Karą jaką można było ponieść za przedostanie się przez mur była nawet śmierć. Zdjęcie wyżej ukazane prezentuje małżeństwo, które trzyma na rękach nowo narodzone dzieci, ponieważ chcą oni je pokazać swoim rodzicom mieszkającym po zachodniej stronie muru.

Trudna zmiana

First Morning After Sweden Changed From Driving On The Left Side To Driving On The Right, 1967

Zdjęcie prezentuje długo wyczekiwany dzień przez Szwedów, bowiem zamiany z lewej na prawą stronę ruchu drogowego. Wszystko zmieniło się 3 września 1967 roku. Doszło do tego, ponieważ społeczeństwo przez wiele lat już prowadziło kampanie społeczne i przygotowania do tej zmiany.


NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Andrzej Duda obawia się najgorszego? Prezydent przygotowuje wojsko

Prezydent Andrzej Duda i szef MON przekazali, że Wojsko Polskie zostanie znacząco poszerzone. Szczególnie zabezpieczone zostaną wschodnie rejony kraju. 

Ważne zmiany dla kierowców. Powstał projekt

Do historii przechodzi nalepka naklejana na szybę z przodu samochodu. Projekt ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji przewiduje rezygnację z jej...

Tragiczna śmierć znanego sportowca. 21-latek został zastrzelony

Nie żyje Darius Lee - podały amerykańskie media. Wschodząca gwiazda koszykówki nie miała skończonych nawet 22 lat. Chłopak zginął w strzelaninie w...

Łukaszenka włączy się do wojny? Kontrole w zachodnich obwodach Ukrainy

Białoruska opozycja znajdująca się w Polsce donosi, że istnieje coraz większe ryzyko, że Łukaszenka włączy się do wojny. Prezydent na Białoruś ściąga...

Papież Franciszek abdykuje? Nadzwyczajny zjazd kardynałów

Nie cichną pogłoski o możliwej abdykacji papieża Franciszka. Przebywający w Watykanie korespondenci donoszą o ogromnej liczbie kardynałów w mieście. Zastanawia także fakt...

Tadeusz Gołębiewski nie żyje. Polski milioner zmarł w wieku 79 lat

- Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli oraz fabryki cukierniczej. Zmarł we wtorek - poinformowała Agnieszka Gawińska, która odpowiedzialna jest za...

Rowerzysta staranował dziecko na hulajnodze. Policjanci udostępnili szokujące nagranie

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich udostępnili nagranie przedstawiające mężczyznę jadącego na rowerze, który staranował siedmiolatkę na hulajnodze. Jakby tego było mało, mężczyzna oddalił...

Zmarł syn znanego, polskiego piłkarza. Ojciec we wzruszających słowach pożegnał swoje dziecko

Kamil Kosowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej, to ojciec nieżyjącego już znanego rapera Aleksandra "Big Scythe" Kosowskiego. Pierwszy raz Kamil Kosowski...

Dramat kobiet ciężarnych. W szpitalach panuje chaos. Może dojść do kolejnego paraliżu

W portugalskich szpitalach z powodu braku personelu panuje chaos. W poniedziałek i we wtorek, ze względu na brak pracowników doszło do całkowitego...

Dramatyczna sytuacja Rosjan. Putin przegra wojnę?

Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) Rosjanie nie odnieśli postępów w okolicach Sieworodoniecka. Ulegają zmasowanemu ukraińskiemu ostrzałowi. Nie pomogło uwolnienie...

Jarosław Kaczyński odszedł! Kto go zastąpi w rządzie?

O tym, że nie jest już w rządzie, prezes partii PiS Jarosław Kaczyński poinformował osobiście Polską Agencję Prasową. Następcą oddanego stanowiska ma...

Zagrożenie zamachami. Obywatele Izraela wzywani do opuszczenia Stambułu

O zagrożeniu zamachami informuje szef izraelskiej dyplomacji, Jair Lapid. Wezwał obywateli Izraela do opuszczenia Turcji oraz unikania tej destynacji w podróżach ze...

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Zmarł syn znanego, polskiego piłkarza. Ojciec we wzruszających słowach pożegnał swoje dziecko

Kamil Kosowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej, to ojciec nieżyjącego już znanego rapera Aleksandra "Big Scythe" Kosowskiego. Pierwszy raz Kamil Kosowski...

Ludzie będą umierać! Specjaliści alarmują

Szczepienia przeciw pneumokokom ratują życie w równym stopniu, co szczepienia przeciw COVID-19 – podkreślają lekarze i wskazują, że powinny się na to zdecydować zwłaszcza...

Andrzej Duda obawia się najgorszego? Prezydent przygotowuje wojsko

Prezydent Andrzej Duda i szef MON przekazali, że Wojsko Polskie zostanie znacząco poszerzone. Szczególnie zabezpieczone zostaną wschodnie rejony kraju.