
Aleksandra Adamska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek młodego pokolenia. Urodziła się 15 czerwca 1990 roku w Katowicach, więc w 2026 roku skończyła 36 lat. Szerokiej publiczności dała się poznać jako Patrycja „Pati” Cichy w serialu Skazana i w jego spin-offie Pati, którego drugi sezon trafił na platformę Max. Poza planem serialowym Adamska zasiadła w jury LEGO Masters. Kierunek Polska, przebiegła z siostrą trasę Azji Express, a w 2026 roku zobaczymy ją w kinowym dramacie Szwagier.
★ W skrócie – najważniejsze fakty
- Wiek: ur. 15 czerwca 1990 r. w Katowicach – w 2026 roku skończyła 36 lat.
- Wykształcenie: Wydział Aktorski PWST (dziś AST) w Krakowie, specjalizacja wokalno-aktorska, dyplom w 2015 r.
- Przełom: rola Patrycji „Pati” Cichy w Skazanej (2021) – 27 odcinków i własny spin-off Pati.
- 2025–2026: 2. sezon Pati na Max (premiera 27 czerwca 2025 r.), jury LEGO Masters. Kierunek Polska, film Szwagier w kinach w 2026 r.
- Rodzina: starsza siostra Ewelina Adamska-Porczyk – aktorka, choreografka i reżyserka; razem wystąpiły w Azji Express.
- Życie prywatne: nie jest mężatką i nie komentuje publicznie swoich związków; wzrost ok. 173 cm.
Aleksandra Adamska – metryczka
| Dane | Aleksandra Adamska |
|---|---|
| Imię i nazwisko | Aleksandra Adamska (dla fanów „Ola Adamska”) |
| Data urodzenia | 15 czerwca 1990 r. |
| Wiek w 2026 roku | 36 lat |
| Miejsce urodzenia | Katowice |
| Wzrost | ok. 173 cm |
| Wykształcenie | PWST im. L. Solskiego w Krakowie (dziś AST), Wydział Aktorski – dyplom 2015 r. |
| Debiut filmowy | „Miasto 44” (2014) |
| Najgłośniejsza rola | Patrycja „Pati” Cichy – „Skazana” (2021–2024) i „Pati” (2023–2025) |
| Inne znane role | Sylwia Małecka („O mnie się nie martw”), Dagmara Mazurek („Diagnoza”), Burza („Operacja: Soulcatcher”) |
| Telewizja | jurorka „LEGO Masters. Kierunek Polska” (TVN), uczestniczka „Azji Express” |
| Rodzina | siostra Ewelina Adamska-Porczyk – aktorka, choreografka i reżyserka |
Aleksandra Adamska – wiek, wzrost i pochodzenie
Aleksandra Adamska urodziła się 15 czerwca 1990 roku w Katowicach, co oznacza, że w czerwcu 2026 roku skończyła 36 lat. Jej wzrost to około 173 cm – jak na polskie aktorki to sporo, co reżyserzy chętnie wykorzystują, obsadzając ją w rolach kobiet zdecydowanych i „twardo stąpających po ziemi”.
Śląsk zostawił w jej biografii wyraźny ślad – to właśnie tam dorastała i tam po latach wróciła zawodowo, bo znaczna część zdjęć do Skazanej i Pati powstawała w śląskich plenerach. Aktorstwo jest zresztą w rodzinie sprawą pokoleniową: jej starsza o pięć lat siostra, Ewelina Adamska-Porczyk, również skończyła szkołę aktorską i pracuje jako aktorka, choreografka oraz reżyserka.
Szkoła teatralna i scena – od Krakowa do Capitolu
Adamska ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych) w specjalizacji wokalno-aktorskiej – dyplom odebrała w 2015 roku. To wykształcenie tłumaczy jej swobodę w produkcjach, które łączą grę z muzyką i ruchem.
Tuż po studiach trafiła do zespołu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, z którym była związana od jesieni 2015 roku. Później przeniosła się do Warszawy i grała m.in. w Teatrze Kwadrat, gdzie wcieliła się w Ritę w komedii Ślub doskonały Robina Hawdona – tekście, którego ekranizację również ma w filmografii.
Kariera – od „Miasta 44” do fenomenu „Pati”

Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze przed dyplomem – w „Mieście 44” Jana Komasy (2014) zagrała narzeczoną niemieckiego oficera. Potem przyszły Ameryka (2015) i #WSZYSTKOGRA (2016), a prawdziwą rozpoznawalność dała jej telewizja: Sylwia Małecka w „O mnie się nie martw” (68 odcinków w latach 2017–2019) i Dagmara Mazurek w „Diagnozie” (39 odcinków). W międzyczasie zagrała Alicję w Ataku paniki Pawła Maślony – jednym z najgłośniejszych polskich debiutów tamtych lat.
Przełom nastąpił w 2021 roku, gdy w serialu Skazana wcieliła się w Patrycję „Pati” Cichy – więźniarkę o ostrym języku i wielkim sercu. Postać, początkowo drugoplanowa, tak zawładnęła widzami, że doczekała się własnego serialu: spin-off Pati ruszył w 2023 roku, a aktorka udźwignęła go jako jedyna gwiazda pierwszego planu. Za rolę w Skazanej otrzymała nominację do Telekamery 2023.
🎬 Rekord serialowy. Jako Pati Aleksandra Adamska wystąpiła łącznie w 27 odcinkach „Skazanej” (2021–2024) i 12 odcinkach „Pati” (2023–2025) – to bez mała 40 godzin ekranowego czasu z jedną bohaterką.
Kalendarium kariery
| Rok | Wydarzenie |
|---|---|
| 2014 | Debiut na dużym ekranie w „Mieście 44” Jana Komasy |
| 2015 | Dyplom PWST w Krakowie; angaż w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu |
| 2017–2019 | Sylwia w „O mnie się nie martw” i Dagmara w „Diagnozie” – pierwsza duża popularność |
| 2020 | Wera Klin w „Królestwie kobiet” |
| 2021 | Premiera „Skazanej” – rola Pati zmienia jej karierę |
| 2023 | Spin-off „Pati”, „Operacja: Soulcatcher”, „Ślub doskonały”, nominacja do Telekamery |
| 2024 | „Idź przodem, bracie”, „Azja Express” z siostrą, debiut w jury „LEGO Masters. Kierunek Polska” |
| 2025 | 2. sezon „Pati” – premiera 27 czerwca na platformie Max |
| 2026 | Kinowa premiera dramatu „Szwagier” Szymona Jakubowskiego |
Aleksandra Adamska w 2025 i 2026 roku – co robi dziś?
Drugi sezon „Pati” trafił na platformę Max 27 czerwca 2025 roku, a kolejne odcinki udostępniano w piątkowych odsłonach. Nowa historia pokazuje bohaterkę po wyjściu z zakładu karnego: próbę odbudowania życia, zderzenie z przeszłością i brak taryfy ulgowej ze strony świata. U boku Adamskiej wrócili m.in. Konrad Eleryk, Grażyna Bułka i Ina Sobala.
Równolegle aktorka rozwija drugą, zupełnie inną ścieżkę – telewizję rozrywkową. W TVN zasiadła w jury programu LEGO Masters. Kierunek Polska, gdzie ocenia konstrukcje uczestników wspólnie z projektantką Polą Lisowicz, a duet prowadzących wspiera Marcin Prokop. Sama przyznaje, że jej kalendarz jest zapełniony po brzegi – z powodu nawału zobowiązań musiała odmówić m.in. tygodniowego prowadzenia „Dzień Dobry TVN”.
Najważniejszą premierą 2026 roku będzie jednak „Szwagier” – kinowy dramat Szymona Jakubowskiego o przemocy domowej i poszukiwaniu sprawiedliwości, nakręcony w całości metodą mastershotów (długimi, nieprzerwanymi ujęciami). Adamska zagrała w nim obok Pauliny Gałązki, Aleksandry Koniecznej, Macieja Kosiackiego i Arkadiusza Detmera. To projekt o ambicjach festiwalowych i najpoważniejsze filmowe wyzwanie w jej karierze.
Życie prywatne – siostra, „Azja Express” i konsekwentna dyskrecja

Aleksandra Adamska nie jest mężatką i konsekwentnie nie komentuje publicznie swojego życia uczuciowego – w mediach pojawiały się jedynie niepotwierdzone spekulacje na temat partnera. Nie potwierdziła też informacji o dzieciach. To świadoma strategia: aktorka wielokrotnie mówiła, że chce być oceniana za role, a nie za nagłówki z plotkarskich serwisów.
Wyjątkiem od tej reguły był „Azja Express”. W szóstej edycji programu Adamska wystartowała w parze ze starszą siostrą, Eweliną Adamską-Porczyk. Siostry odpadły w ósmym odcinku – przegrały zadanie polegające na odnalezieniu lokalnych liści barwiących usta na czerwono, choć nie dotarły na metę jako ostatnie. Zapamiętano je jednak przede wszystkim dzięki gestowi: przekazały swój amulet o wartości 10 tys. zł innej parze – Marcie „Mandarynie” Wiśniewskiej i jej córce Fabienne.
Na Instagramie (@olaadamska) pokazuje głównie kulisy pracy – plan zdjęciowy, próby, zapowiedzi premier. Prywatność zostawia poza kadrem, podobnie jak wiele aktorek jej pokolenia, m.in. Zofia Wichłacz czy Martyna Byczkowska.
💡 Ciekawostki o Aleksandrze Adamskiej
- Skończyła szkołę teatralną w specjalizacji wokalno-aktorskiej – śpiew jest dla niej pełnoprawnym narzędziem pracy, nie hobby.
- Ma za sobą 68 odcinków „O mnie się nie martw” – to jej najdłuższy serialowy staż, dłuższy niż „Skazana” i „Pati” razem wzięte.
- W serwisie Filmweb utrzymuje się w TOP 100 aktorek z oceną gry aktorskiej powyżej 8,0 przy kilkunastu tysiącach głosów.
- W „Krucjacie” zagrała dziennikarkę Paulinę Klejną – jedną z niewielu swoich ról, w których to ona zadaje trudne pytania, a nie odpowiada na nie.
- Film „Szwagier” nakręcono w całości mastershotami, czyli długimi ujęciami bez cięć – aktorzy musieli grać całe sceny bez możliwości poprawki w montażu.
Dlaczego Adamska działa na widzów tak mocno?
Siłą Aleksandry Adamskiej jest brak aktorskiego „wygładzenia”. Jej bohaterki mówią szorstko, popełniają błędy i nie proszą o współczucie – a mimo to widz jest po ich stronie. W gronie najciekawszych aktorek młodego pokolenia wymienia się ją dziś obok takich nazwisk jak Magdalena Lamparska, Marta Wierzbicka czy Dominika Kachlik. Różni ją od nich jedno: zbudowała pozycję nie na roli w telenoweli, lecz na bohaterce z więziennej celi, którą Polacy pokochali wbrew wszystkiemu.
Rok 2026 może tę pozycję jeszcze wzmocnić. Z jednej strony kinowy dramat o przemocy domowej, z drugiej – lekki, rodzinny format w TVN. Trudno o lepszy dowód, że Adamska nie zamierza dać się zaszufladkować do jednej roli.









