Godzinnik.pl Artykuł Sponsorowany Jak działają zamrażarki niskotemperaturowe?

Jak działają zamrażarki niskotemperaturowe?

Zamrażarki niskotemperaturowe to niezastąpione urządzenia szeroko stosowane szczególnie w laboratoriach, a także w przemyśle. Zamrażarka niskotemperaturowa do -86˚C zapewnia długotrwałą ochronę i przechowywanie wartościowych próbek biologicznych wykorzystywanych w zastosowaniach przemysłowych, klinicznych i badawczych na całym świecie. Zabezpieczenie integralności próbek jest wyjątkowo istotne i można to osiągnąć poprzez połączenie szybkiego powrotu temperatury, stabilności temperatury jak również wydajności operacyjnej w środowisku laboratorium.

Podział zamrażarek niskotemperaturowych

Wyróżniamy dwa typy konstrukcji zamrażarek niskotemperaturowych: poziome i pionowe. Zamrażarki niskotemperaturowe poziome oferują mniejszą utratę chłodu przez urządzenie w porównaniu do modeli pionowych. Wpływa na to fakt iż zimne powietrze pozostaje w skrzyni zamrażarki w czasie otwierania klapy. W modelach pionowych w wyniku otwarcia drzwi oraz wkładania i wyjmowania materiału następuje szybsza utrata zimnego powietrza, które ucieka w dół i zassanie górą powietrza ciepłego. Niestety poziome zamrażarki potrzebują dużo więcej miejsca w laboratorium w porównaniu do modeli pionowych. Pionowe zamrażarki ułatwiają optymalne wykorzystanie zajmowanej powierzchni w stosunku do oferowanej pojemności.

Układy chłodzenia w zamrażarkach niskotemperaturowych

Klasyczna konstrukcja zamrażarek niskotemperaturowych to układ kaskadowy złożony z dwóch kompresorów złączonych w tzw. kaskadę. Pierwszy kompresor schładza pierwotny układ urządzenia zaopatrzony w tzw. wymiennik ciepła. Po schłodzeniu układu wymiennika do temperatury ok -40 do -45°C pracę przejmuje drugi kompresor i schładza komorę zamrażarki do temperatury – 86°C. Prawidłowa i efektywna praca w takim układzie wymaga obu kompresorów. Układ kaskadowy stanowi prosty układ chłodzenia, łatwy do napraw, wykorzystujący dostępne w handlu czynniki chłodnicze który może pracować przy wysokich temperaturach otoczenia. Do prawidłowej pracy układ kaskadowy wymaga wentylatorów chłodzących przedział kompresorów i skraplacza.

Praca zamrażarki niskotemperaturowej może również opierać się na układzie jednokompresorowym złożonym z jednego pracującego kompresora. W tym układzie chłodniczym stosuje się autokaskadę umożliwiającą odpowiednie schładzanie całego układu do pracy -86°C. Uzyskanie tak niskich temperatur w układzie wykorzystującym jeden kompresor możliwe jest poprzez zastosowanie specjalnych mieszanin czynników chłodniczych a także dzięki bardzo precyzyjnemu wykonaniu układu chłodzenia. Układ jednokompresorowy nie wymaga zastosowania wentylatorów dla skraplacza. Zamrażarki niskotemperaturowe jednokompresorowe gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury wyłącznie we właściwych warunkach otoczenia tzn.: zazwyczaj maksymalna temperatura pracy takiej zamrażarki niskotemperaturowej to +25°C.

Układ dwukompresorowy stanowi rozszerzenie układu jednokompresorowego. W tym przypadku w pracy biorą udział dwa niezależne od siebie układy jednokompresorowe. Układ dwukompresorowy to zwiększone bezpieczeństwo przechowywanych materiałów, szybsze schładzanie, możliwość pracy w wyższej temperaturze otoczenia oraz energooszczędność.

Zamrażarka niskotemperaturowa – Mechanizm działania

Zamrażarki niskotemperaturowe działają na zasadzie wymiany ciepła w oparciu o cykl sprężania gazu – chłodniczy cykl kompresji pary. W zamrażarkach niskotemperaturowych wykorzystuje się specjalne, bardziej wydajne czynniki chłodnicze. Działają one efektywnie przy bardzo niskich temperaturach. Czynnik chłodniczy sprężany jest za pomocą sprężarki, w wyniku czego jego temperatura wzrasta i przechodzi w stan gazowy. Następnie gorący, sprężony gaz przepływa przez skraplacz. Skraplacz odprowadza ciepło do otoczenia na zewnątrz zamrażarki, a w efekcie zachodzi ochłodzenie gazu i przejście w stan ciekły. Schłodzona ciecz trafia do zaworu rozprężnego, gdzie następuje jej gwałtowne rozprężanie. Wywołuje to drastyczne obniżenie ciśnienia i temperatury. W wyniku rozprężenia czynnik chłodniczy zmienia się w mieszankę cieczy i pary o bardzo niskiej temperaturze. W kolejnym etapie ta mieszanka przechodzi przez parownik , ulokowany wewnątrz zamrażarki. Na tym etapie czynnik chłodniczy pochłania ciepło z wnętrza zamrażarki i ulega odparowaniu. Następnie w postaci gazu powraca do sprężarki i cały cykl rozpoczyna się od początku.

Zamrażarka niskotemperaturowa – Zastosowanie w różnych dziedzinach nauki

Przechowywanie próbek w bardzo niskich temperaturach jest niezwykle istotne dla zachowania integralności próbek i ich właściwości. Zamrażarka niskotemperaturowa umożliwia przechowywanie próbek i materiałów w ekstremalnie niskich temperaturach, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki.

Zamrażarki niskotemperaturowe to urządzenia szeroko stosowane w wielu dziedzinach nauki min.: w medycynie, biotechnologii, biologii molekularnej, genetyce, farmacji, ekologii, ochronie środowiska, kryminalistyce, kosmologii, inżynierii materiałowej jak również archeologii i paleontologii.

W medycynie służą do przechowywania szczepionek (szczególnie nowoczesnych szczepionek mRNA), osocza krwi oraz tkanek w celu zachowania ich stabilności a tym samym skuteczności. Zamrażarki niskotemperaturowe umożliwiają długoterminowe przechowywanie wrażliwych na degradację próbek DNA i RNA. Można w nich przechowywać próbki białek chroniąc je przed denaturacją oraz utratą aktywności biologicznej. Nadają się także do magazynowania kultur komórkowych (hodowle komórkowe, komórki macierzyste). Wykorzystywane są do przechowywania leków i substancji chemicznych w celu zabezpieczenia ich przed rozkładem chemicznym lub biologicznym.

Zamrażarki niskotemperaturowe stosowane są do badań i testów wytrzymałości materiałów w warunkach ekstremalnych np.: badania nad materiałami kosmicznymi. Umożliwiają symulację warunków ekstremalnych panujących w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo pozwalają na badanie wpływu niskich temperatura na organizmy żywe.

W kryminalistyce zamrażarki umożliwiają przechowywanie próbek dowodów biologicznych (próbki DNA, krew, tkanki). Dzięki czemu próbki nie ulegają degradacji i można je wykorzystać do dalszych badań genetycznych i toksykologicznych.

Zamrażarki niskotemperaturowe mogą być wykorzystywane do przechowywania znalezisk biologicznych w postaci próbek organicznych (kości, tkanki, szczątki roślinne) pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Stosowane są również do próbek kopalnych (próbek z lodowców, torfowisk i innych środowisk ekstremalnych) umożliwiając zachowanie ich w nienaruszonym stanie.

Korzyści przechowywania próbek biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych

Zamrażarka niskotemperaturowa odgrywa kluczową rolę w nauce i badaniach. Umożliwia długotrwałe przechowywanie próbek biologicznych, chemicznych i materiałowych, a dzięki temu zachowanie ich integralności. Ma to fundamentalne znaczenie dla rozwoju nauki i nowoczesnych technologii. Przechowywanie próbek biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych dostarcza wielu korzyści, które mają istotne znaczenie dla rozwoju nauki, medycyny i biotechnologii.

Długoterminowe przechowywanie próbek w niskich temperaturach skutecznie zatrzymuje procesy biologiczne min.: degradację DNA czy białek, rozkład enzymatyczny. W konsekwencji umożliwiając długotrwałe magazynowanie próbek bez utraty ich jakości i funkcjonalności. Zamrażarki niskotemperaturowe pozwalają zachować integralność próbek chroniąc je przed degradacją mikrobiologiczną, enzymatyczną czy oksydacyjną. Dlatego próbki nie tracą integralności strukturalnej i chemicznej i dzięki temu doskonale nadają się do badań, gdzie istotne znaczenie mają dokładne i powtarzalne wyniki.

Bardzo niskie temperatury wstrzymują rozrost bakterii, grzybów a także innych mikroorganizmów mogących zanieczyścić próbkę. Dlatego próbki przechowywane w zamrażarkach niskotemperaturowych doskonale nadają się do dalszych badań w każdym momencie. W zamrożonych próbkach biologicznych dochodzi do zatrzymania procesów metabolicznych. Ma to niezwykłe znaczenie w przypadku komórek, tkanek i organizmów. Można je później ożywić i wykorzystać w dalszych analizach.

Zamrażarka niskotemperaturowa umożliwia również przechowanie cennych i rzadkich materiałów, trudnych do zdobycia i odtworzenia. Dzięki zamrożeniu można je długoterminowo przechowywać i wielokrotnie wykorzystać. Dodatkową zaletą przechowywania materiałów biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych jest możliwość przechowywania dużej ilości próbek i wykorzystanie ich w dowolnym momencie. Nie ma konieczności użycia całego materiału od razu.  Przechowywanie próbek z zamrażarkach niskotemperaturowych umożliwia również wykonywanie badań porównawczych. Poszczególne analizy mogą być wykonywane w różnych okresach czasu na przestrzeni lat. Zamrażarki niskotemperaturowe przyczyniają się do zachowania niepowtarzalnych zasobów genetycznych. Umożliwiają magazynowanie materiałów genetycznych gatunków roślin i zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. W ten sposób można chronić gatunki, a także dokonać reintrodukcji organizmów w przyszłości.  

Przykłady zastosowania zamrażarek niskotemperaturowych w badaniach naukowych

Główne działania Katedry Badań i Biochemii (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) obejmują badania:

  • Ocena stanu oksydacyjnego organizmu w przebiegu chorób metabolicznych (miażdżyca, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, nadciśnienie, otyłość) oraz w chorobach jamy ustnej i przyzębia.
  • Badania nad oksydacyjną i zapalną teorią miażdżycy, w tym aktywnością anty- i prooksydacyjną, parametrami immunologicznymi oraz wpływem substancji przeciwutleniających w przebiegu miażdżycy i chorób towarzyszących.
  • Analiza profilu oksydacyjnego u osób narażonych na ciężkie zatrucia metalami (Pb, Cd, Zn) oraz u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Wpływ pierwiastków śladowych (np. selenu, siarki) na metabolizm organizmu.
  • Badania nad wpływem fluoru na właściwości pro- i antyoksydacyjne oraz zmiany biochemiczne w organizmie.
  • Badania właściwości przeciwutleniających metioniny oraz jej roli ochronnej w zatruciu fluorem.
  • Analiza wpływu spożycia nieutlenionych i utlenionych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych na metabolizm i homeostazę.
  • Badania parametrów biochemicznych i statusu oksydacyjnego w hodowlach komórek nowotworowych (np. mysiego raka płaskonabłonkowego, czerniaka ludzkiego, ludzkiego gruczolakoraka płuc).
  • Badania nad wpływem krioterapii i pól magnetycznych na metabolizm organizmów żywych.
  • Badania zawartości biologicznie aktywnych heterocyklicznych związków aromatycznych zawierających azot oraz policyklicznych węglowodorów aromatycznych w żywności poddanej obróbce cieplnej.

Kluczowa rola zamrażarek niskotemperaturowych w nauce i technologii

Zamrażarki niskotemperaturowe stanowią niezastąpiony element współczesnych laboratoriów, w których precyzyjne przechowywanie próbek jest kluczowe dla sukcesu badań. Ich różnorodne zastosowania, od medycyny po archeologię, podkreślają ich ogromne znaczenie w wielu dziedzinach nauki. Dzięki zaawansowanym technologiom chłodzenia, zamrażarki te umożliwiają długoterminowe przechowywanie wartościowych próbek, zapewniając ich integralność i jakość. W ten sposób nie tylko wspierają bieżące badania, ale także pozwalają na zachowanie niepowtarzalnych zasobów biologicznych na przyszłość. To właśnie ich zdolność do zatrzymania procesów biologicznych i chemicznych w próbce czyni je jednym z najważniejszych narzędzi w rozwoju nauki i innowacji.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Czy w Morzu Bałtyckim są rekiny? Odpowiedź i szczegóły

Morze Bałtyckie to jedno z najpłytszych i najmniej zasolonych mórz na świecie, co sprawia, że jego fauna znacznie różni się od innych...

Ile osób weszło na Mount Everest? Wszystko, co warto wiedzieć

Mount Everest, najwyższa góra na świecie o wysokości 8848,86 m n.p.m., od dekad przyciąga wspinaczy z całego świata. Od pierwszego udokumentowanego wejścia...

Ile się trzeźwieje po 0,5 litra wódki? Kompletny przewodnik

Czas potrzebny na wytrzeźwienie po wypiciu 0,5 litra wódki (40% alkoholu) zależy od wielu czynników, takich jak masa ciała, płeć, tempo metabolizmu...

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Przewodnik po hibernacji

Sen zimowy, czyli hibernacja, to naturalny proces, który pomaga zwierzętom przetrwać trudne warunki zimowe. Dzięki obniżeniu temperatury ciała i spowolnieniu metabolizmu, zwierzęta...

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? Wszystko, co musisz wiedzieć

Najkrótszy dzień w roku to wydarzenie astronomiczne, które co roku przykuwa uwagę wielu osób. Jest to moment, w którym Słońce znajduje się...

Barbara Kurdej-Szatan pierwszy mąż – fakty o życiu prywatnym gwiazdy

Barbara Kurdej-Szatan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek i prezenterek. Wiele osób interesuje się jej życiem prywatnym, w tym kwestią, czy...

Krzysztof Rutkowski zapytał żonę, czy zostanie z nim kolejne 10 lat. Jej odpowiedź nie pozostawiła wątpliwości

Krzysztof Rutkowski, znany z nietuzinkowego stylu bycia i miłości do ekstrawagancji, znów przyciągnął uwagę mediów i internautów. Detektyw, który niedawno odnowił przysięgę...

Strzelanina w Krakowie. Policja prowadzi obławę na uzbrojonych sprawców

W czwartek wieczorem, 19 grudnia, na ul. Dietla w centrum Krakowa doszło...

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł...

Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]

Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich...

Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów

Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego...

Krystian Ochman: Kiedyś dostałem w prezencie grę komputerową i strasznie się wkręciłem. Chciałem grać cały czas, ale mama dawała mi szlaban

Wokalista zaznacza, że spośród wielu świątecznych prezentów, jakie w życiu dostał, jeden najbardziej zapadł mu w pamięć. Była to bowiem wymarzona wówczas gra komputerowa FIFA...

O TYM SIĘ MÓWI

Inez Lis – wiek, waga, wzrost. Kim jest Inez Lis?

Inez Lis to popularna polska influencerka, członkini grupy Dresscode, która zdobyła znaczną rozpoznawalność dzięki swojej aktywności w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie....

Edyta Jankiewicz wiek, kim jest, gdzie mieszka, dzieci

instagram.com/trochonowiczjankiewicz/Są osoby, które z dnia na dzień zyskują popularność przez swoich bliskich, którzy osiągnęli sukces. Doskonałym tego...

Kim jest Paweł Svinarski? Wiek, dziewczyna, dziecko, praca

Paweł Svinarski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim internecie, szczególnie w obszarze biznesu i finansów. Jego działalność w mediach społecznościowych...

Krystian Ochman: Zawsze odrzucałem różne propozycje na sylwestra, ale teraz wezmę udział w wyjątkowym koncercie. Stworzę duet z moim dziadkiem

Tym razem wokalista zrobi wyjątek i zamiast w sylwestra odpoczywać z bliskimi czy też bawić się ze znajomymi, będzie celebrował ten wyjątkowy czas na scenie w Białymstoku....

Wojek – wiek, kariera, współpraca z Książulem, dziewczyna

Wojek, znany również jako Maciej Wojas, to jedna z popularniejszych postaci w polskim internecie. Zyskał dużą popularność dzięki swojemu kanałowi na YouTube...

Książulo – wiek, praca, dziewczyna, miejsce zamieszkania

Szymon Nyczke, znany w internecie jako Książulo, to popularny twórca internetowy, który zdobył szerokie uznanie na platformie YouTube. Jego twórczość i życie...