Godzinnik.pl Artykuł Sponsorowany Jak działają zamrażarki niskotemperaturowe?

Jak działają zamrażarki niskotemperaturowe?

Zamrażarki niskotemperaturowe to niezastąpione urządzenia szeroko stosowane szczególnie w laboratoriach, a także w przemyśle. Zamrażarka niskotemperaturowa do -86˚C zapewnia długotrwałą ochronę i przechowywanie wartościowych próbek biologicznych wykorzystywanych w zastosowaniach przemysłowych, klinicznych i badawczych na całym świecie. Zabezpieczenie integralności próbek jest wyjątkowo istotne i można to osiągnąć poprzez połączenie szybkiego powrotu temperatury, stabilności temperatury jak również wydajności operacyjnej w środowisku laboratorium.

Podział zamrażarek niskotemperaturowych

Wyróżniamy dwa typy konstrukcji zamrażarek niskotemperaturowych: poziome i pionowe. Zamrażarki niskotemperaturowe poziome oferują mniejszą utratę chłodu przez urządzenie w porównaniu do modeli pionowych. Wpływa na to fakt iż zimne powietrze pozostaje w skrzyni zamrażarki w czasie otwierania klapy. W modelach pionowych w wyniku otwarcia drzwi oraz wkładania i wyjmowania materiału następuje szybsza utrata zimnego powietrza, które ucieka w dół i zassanie górą powietrza ciepłego. Niestety poziome zamrażarki potrzebują dużo więcej miejsca w laboratorium w porównaniu do modeli pionowych. Pionowe zamrażarki ułatwiają optymalne wykorzystanie zajmowanej powierzchni w stosunku do oferowanej pojemności.

Układy chłodzenia w zamrażarkach niskotemperaturowych

Klasyczna konstrukcja zamrażarek niskotemperaturowych to układ kaskadowy złożony z dwóch kompresorów złączonych w tzw. kaskadę. Pierwszy kompresor schładza pierwotny układ urządzenia zaopatrzony w tzw. wymiennik ciepła. Po schłodzeniu układu wymiennika do temperatury ok -40 do -45°C pracę przejmuje drugi kompresor i schładza komorę zamrażarki do temperatury – 86°C. Prawidłowa i efektywna praca w takim układzie wymaga obu kompresorów. Układ kaskadowy stanowi prosty układ chłodzenia, łatwy do napraw, wykorzystujący dostępne w handlu czynniki chłodnicze który może pracować przy wysokich temperaturach otoczenia. Do prawidłowej pracy układ kaskadowy wymaga wentylatorów chłodzących przedział kompresorów i skraplacza.

Praca zamrażarki niskotemperaturowej może również opierać się na układzie jednokompresorowym złożonym z jednego pracującego kompresora. W tym układzie chłodniczym stosuje się autokaskadę umożliwiającą odpowiednie schładzanie całego układu do pracy -86°C. Uzyskanie tak niskich temperatur w układzie wykorzystującym jeden kompresor możliwe jest poprzez zastosowanie specjalnych mieszanin czynników chłodniczych a także dzięki bardzo precyzyjnemu wykonaniu układu chłodzenia. Układ jednokompresorowy nie wymaga zastosowania wentylatorów dla skraplacza. Zamrażarki niskotemperaturowe jednokompresorowe gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury wyłącznie we właściwych warunkach otoczenia tzn.: zazwyczaj maksymalna temperatura pracy takiej zamrażarki niskotemperaturowej to +25°C.

Układ dwukompresorowy stanowi rozszerzenie układu jednokompresorowego. W tym przypadku w pracy biorą udział dwa niezależne od siebie układy jednokompresorowe. Układ dwukompresorowy to zwiększone bezpieczeństwo przechowywanych materiałów, szybsze schładzanie, możliwość pracy w wyższej temperaturze otoczenia oraz energooszczędność.

Zamrażarka niskotemperaturowa – Mechanizm działania

Zamrażarki niskotemperaturowe działają na zasadzie wymiany ciepła w oparciu o cykl sprężania gazu – chłodniczy cykl kompresji pary. W zamrażarkach niskotemperaturowych wykorzystuje się specjalne, bardziej wydajne czynniki chłodnicze. Działają one efektywnie przy bardzo niskich temperaturach. Czynnik chłodniczy sprężany jest za pomocą sprężarki, w wyniku czego jego temperatura wzrasta i przechodzi w stan gazowy. Następnie gorący, sprężony gaz przepływa przez skraplacz. Skraplacz odprowadza ciepło do otoczenia na zewnątrz zamrażarki, a w efekcie zachodzi ochłodzenie gazu i przejście w stan ciekły. Schłodzona ciecz trafia do zaworu rozprężnego, gdzie następuje jej gwałtowne rozprężanie. Wywołuje to drastyczne obniżenie ciśnienia i temperatury. W wyniku rozprężenia czynnik chłodniczy zmienia się w mieszankę cieczy i pary o bardzo niskiej temperaturze. W kolejnym etapie ta mieszanka przechodzi przez parownik , ulokowany wewnątrz zamrażarki. Na tym etapie czynnik chłodniczy pochłania ciepło z wnętrza zamrażarki i ulega odparowaniu. Następnie w postaci gazu powraca do sprężarki i cały cykl rozpoczyna się od początku.

Zamrażarka niskotemperaturowa – Zastosowanie w różnych dziedzinach nauki

Przechowywanie próbek w bardzo niskich temperaturach jest niezwykle istotne dla zachowania integralności próbek i ich właściwości. Zamrażarka niskotemperaturowa umożliwia przechowywanie próbek i materiałów w ekstremalnie niskich temperaturach, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki.

Zamrażarki niskotemperaturowe to urządzenia szeroko stosowane w wielu dziedzinach nauki min.: w medycynie, biotechnologii, biologii molekularnej, genetyce, farmacji, ekologii, ochronie środowiska, kryminalistyce, kosmologii, inżynierii materiałowej jak również archeologii i paleontologii.

W medycynie służą do przechowywania szczepionek (szczególnie nowoczesnych szczepionek mRNA), osocza krwi oraz tkanek w celu zachowania ich stabilności a tym samym skuteczności. Zamrażarki niskotemperaturowe umożliwiają długoterminowe przechowywanie wrażliwych na degradację próbek DNA i RNA. Można w nich przechowywać próbki białek chroniąc je przed denaturacją oraz utratą aktywności biologicznej. Nadają się także do magazynowania kultur komórkowych (hodowle komórkowe, komórki macierzyste). Wykorzystywane są do przechowywania leków i substancji chemicznych w celu zabezpieczenia ich przed rozkładem chemicznym lub biologicznym.

Zamrażarki niskotemperaturowe stosowane są do badań i testów wytrzymałości materiałów w warunkach ekstremalnych np.: badania nad materiałami kosmicznymi. Umożliwiają symulację warunków ekstremalnych panujących w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo pozwalają na badanie wpływu niskich temperatura na organizmy żywe.

W kryminalistyce zamrażarki umożliwiają przechowywanie próbek dowodów biologicznych (próbki DNA, krew, tkanki). Dzięki czemu próbki nie ulegają degradacji i można je wykorzystać do dalszych badań genetycznych i toksykologicznych.

Zamrażarki niskotemperaturowe mogą być wykorzystywane do przechowywania znalezisk biologicznych w postaci próbek organicznych (kości, tkanki, szczątki roślinne) pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Stosowane są również do próbek kopalnych (próbek z lodowców, torfowisk i innych środowisk ekstremalnych) umożliwiając zachowanie ich w nienaruszonym stanie.

Korzyści przechowywania próbek biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych

Zamrażarka niskotemperaturowa odgrywa kluczową rolę w nauce i badaniach. Umożliwia długotrwałe przechowywanie próbek biologicznych, chemicznych i materiałowych, a dzięki temu zachowanie ich integralności. Ma to fundamentalne znaczenie dla rozwoju nauki i nowoczesnych technologii. Przechowywanie próbek biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych dostarcza wielu korzyści, które mają istotne znaczenie dla rozwoju nauki, medycyny i biotechnologii.

Długoterminowe przechowywanie próbek w niskich temperaturach skutecznie zatrzymuje procesy biologiczne min.: degradację DNA czy białek, rozkład enzymatyczny. W konsekwencji umożliwiając długotrwałe magazynowanie próbek bez utraty ich jakości i funkcjonalności. Zamrażarki niskotemperaturowe pozwalają zachować integralność próbek chroniąc je przed degradacją mikrobiologiczną, enzymatyczną czy oksydacyjną. Dlatego próbki nie tracą integralności strukturalnej i chemicznej i dzięki temu doskonale nadają się do badań, gdzie istotne znaczenie mają dokładne i powtarzalne wyniki.

Bardzo niskie temperatury wstrzymują rozrost bakterii, grzybów a także innych mikroorganizmów mogących zanieczyścić próbkę. Dlatego próbki przechowywane w zamrażarkach niskotemperaturowych doskonale nadają się do dalszych badań w każdym momencie. W zamrożonych próbkach biologicznych dochodzi do zatrzymania procesów metabolicznych. Ma to niezwykłe znaczenie w przypadku komórek, tkanek i organizmów. Można je później ożywić i wykorzystać w dalszych analizach.

Zamrażarka niskotemperaturowa umożliwia również przechowanie cennych i rzadkich materiałów, trudnych do zdobycia i odtworzenia. Dzięki zamrożeniu można je długoterminowo przechowywać i wielokrotnie wykorzystać. Dodatkową zaletą przechowywania materiałów biologicznych w zamrażarkach niskotemperaturowych jest możliwość przechowywania dużej ilości próbek i wykorzystanie ich w dowolnym momencie. Nie ma konieczności użycia całego materiału od razu.  Przechowywanie próbek z zamrażarkach niskotemperaturowych umożliwia również wykonywanie badań porównawczych. Poszczególne analizy mogą być wykonywane w różnych okresach czasu na przestrzeni lat. Zamrażarki niskotemperaturowe przyczyniają się do zachowania niepowtarzalnych zasobów genetycznych. Umożliwiają magazynowanie materiałów genetycznych gatunków roślin i zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. W ten sposób można chronić gatunki, a także dokonać reintrodukcji organizmów w przyszłości.  

Przykłady zastosowania zamrażarek niskotemperaturowych w badaniach naukowych

Główne działania Katedry Badań i Biochemii (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) obejmują badania:

  • Ocena stanu oksydacyjnego organizmu w przebiegu chorób metabolicznych (miażdżyca, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, nadciśnienie, otyłość) oraz w chorobach jamy ustnej i przyzębia.
  • Badania nad oksydacyjną i zapalną teorią miażdżycy, w tym aktywnością anty- i prooksydacyjną, parametrami immunologicznymi oraz wpływem substancji przeciwutleniających w przebiegu miażdżycy i chorób towarzyszących.
  • Analiza profilu oksydacyjnego u osób narażonych na ciężkie zatrucia metalami (Pb, Cd, Zn) oraz u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Wpływ pierwiastków śladowych (np. selenu, siarki) na metabolizm organizmu.
  • Badania nad wpływem fluoru na właściwości pro- i antyoksydacyjne oraz zmiany biochemiczne w organizmie.
  • Badania właściwości przeciwutleniających metioniny oraz jej roli ochronnej w zatruciu fluorem.
  • Analiza wpływu spożycia nieutlenionych i utlenionych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych na metabolizm i homeostazę.
  • Badania parametrów biochemicznych i statusu oksydacyjnego w hodowlach komórek nowotworowych (np. mysiego raka płaskonabłonkowego, czerniaka ludzkiego, ludzkiego gruczolakoraka płuc).
  • Badania nad wpływem krioterapii i pól magnetycznych na metabolizm organizmów żywych.
  • Badania zawartości biologicznie aktywnych heterocyklicznych związków aromatycznych zawierających azot oraz policyklicznych węglowodorów aromatycznych w żywności poddanej obróbce cieplnej.

Kluczowa rola zamrażarek niskotemperaturowych w nauce i technologii

Zamrażarki niskotemperaturowe stanowią niezastąpiony element współczesnych laboratoriów, w których precyzyjne przechowywanie próbek jest kluczowe dla sukcesu badań. Ich różnorodne zastosowania, od medycyny po archeologię, podkreślają ich ogromne znaczenie w wielu dziedzinach nauki. Dzięki zaawansowanym technologiom chłodzenia, zamrażarki te umożliwiają długoterminowe przechowywanie wartościowych próbek, zapewniając ich integralność i jakość. W ten sposób nie tylko wspierają bieżące badania, ale także pozwalają na zachowanie niepowtarzalnych zasobów biologicznych na przyszłość. To właśnie ich zdolność do zatrzymania procesów biologicznych i chemicznych w próbce czyni je jednym z najważniejszych narzędzi w rozwoju nauki i innowacji.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami...

Inwestycje w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Niestabilne regulacje odstraszają kapitał

Mimo ogólnego wzrostu PKB stopa inwestycji w Polsce pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami UE. Wynika to m.in. z niestabilności prawa i rosnących obciążeń regulacyjnych....

Umowa UE–Mercosur budzi sprzeciw ze strony rolników m.in. z Francji i Polski. To może być główną przeszkodą w ratyfikacji porozumienia na forum UE

Chociaż umowa handlowa między UE a Mercosurem została podpisana, to do jej wejścia w życie potrzebna jest ratyfikacja wewnątrz Unii. Poszczególne punkty umowy, szczególnie w obszarze...

Dwie trzecie wypadków na kolei jest z udziałem pieszych i kierowców. UTK planuje monitoring problematycznych przejazdów

Ponad 70 proc. wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem pieszych oraz kierowców samochodów – wynika z ubiegłorocznych statystyk Urzędu Transportu Kolejowego. Potrzebna jest zmiana przepisów,...

Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach...

Kim jest Paweł Svinarski? Wiek, dziewczyna, dziecko, praca

Paweł Svinarski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim internecie, szczególnie w obszarze biznesu i finansów. Jego działalność w mediach społecznościowych...

Porównanie najlepszych kasyn online: cool-zino.com vs chipstars.pl – które jest lepsze?

Świat kasyn online w ostatnim czasie zaczął bardzo dynamicznie się rozwijać, gracze...

Jakie kasyno obsługuje Revolut? Sprawdzone kasyna z płatnościami Revolut

Jako ekspert w dziedzinie hazardu online, Mikołaj Zawadzki, chciałbym podzielić się z...

Śmiertelnie niebezpieczna moda w Tatrach. Turyści zdają się być nieświadomi zagrożenia

Kasprowy Wierch to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Niestety pomysły niektórych turystów mogą skończyć się tragicznie, przed czym ostrzega Krzysztof Baraniak, założyciel "Tatromaniaka"

Przyznali mu Oskara. Gdy trwała gala, Anthony Hopkins… spał

Zdobycie Oskara jest marzeniem aktorów i twórców filmowych. Decyzja jury może zaskoczyć. Anthony Hopkins dowiedział się o przyznaniu nagrody z opóźnieniem.

Papież Franciszek ustąpi z urzędu? „Wszystko jest możliwe”

Jak podkreślają włoskie media, ewentualna rezygnacja papieża Franciszka przestała być tematem tabu. Papież od tygodnia przebywa w szpitalu i przypuszcza się, że kuracja potrwa dosyć długo.

Tomasz Karolak – żona, dzieci, kariera. Wszystko, co musisz wiedzieć o popularnym aktorze

instagram.com, @tomasz_karolak_instaTomasz Karolak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Polsce. Jego...

O TYM SIĘ MÓWI

Inez Lis – wiek, waga, wzrost. Kim jest Inez Lis?

Inez Lis to popularna polska influencerka, członkini grupy Dresscode, która zdobyła znaczną rozpoznawalność dzięki swojej aktywności w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie....

Ciocia Liestyle – wiek, dzieci, Jakub Kosel

Ciocia Liestyle to Agnieszka Wolszczyk - popularna postać w polskich mediach społecznościowych, znana ze swojego stylu życia i życia rodzinnego. W tym...

Wojek – wiek, kariera, współpraca z Książulem, dziewczyna

Wojek, znany również jako Maciej Wojas, to jedna z popularniejszych postaci w polskim internecie. Zyskał dużą popularność dzięki swojemu kanałowi na YouTube...

Ile dzieci ma Agnieszka Gozdyra? Co wiemy o życiu prywatnym znanej dziennikarki?

Agnieszka Gozdyra to postać doskonale znana widzom polskich mediów. Jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna w Polsat News zdobyła uznanie i szacunek dzięki...

Książulo – wiek, praca, dziewczyna, miejsce zamieszkania

Szymon Nyczke, znany w internecie jako Książulo, to popularny twórca internetowy, który zdobył szerokie uznanie na platformie YouTube. Jego twórczość i życie...

Kim jest Paweł Svinarski? Wiek, dziewczyna, dziecko, praca

Paweł Svinarski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim internecie, szczególnie w obszarze biznesu i finansów. Jego działalność w mediach społecznościowych...