czwartek, 30 listopada, 2023
Godzinnik.pl Polska Nowy prezes TVP zwalnia kolejne osoby i planuje radykalne zmiany. Koniec disco...

Nowy prezes TVP zwalnia kolejne osoby i planuje radykalne zmiany. Koniec disco polo?

W najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego – zapowiedział w czwartek podczas zorganizowanej przez Centrum Kultury i Historii (CKiH) Telewizji Polskiej konferencji prasowej prezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

Rośnie liczba użytkowników aplikacji walczących z marnowaniem żywności. Na zainteresowanie mocno wpłynął wzrost cen

Zmiany w TVP

W Studio 2 w siedzibie Telewizji Polskiej w czwartek zaprezentowano nowości i najciekawsze propozycje jesiennej ramówki kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. „Uważam, że o Telewizji powinien świadczyć program i twórcy, którzy ten program tworzą, a nie moje słowa. Dlatego zdecydowałem się w tych dniach raczej milczeć i pracować” – powiedział otwierając konferencję nowowybrany prezes Zarządu TVP. Podkreślił, że „kultura pozostaje dla niego najważniejsza”. „Kulturę rozumiem szeroko. To jest zarówno to, co dzieje się na kanałach TVP Kultura, TVP Historii, TVP Dokument, TVP HD, na naszych bliźniaczych kanałach, w tym tych nadawanych na Litwę i za granicę” – mówił. „Bardzo liczę na rozwój dystrybucji w krajach Europy Zachodniej, bardzo liczę na Stany Zjednoczone” – zaznaczył.

Polacy nie mają w zwyczaju sporządzać testamentów. Co piąty uważa, że ma jeszcze czas na taką decyzję

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że „kultura to jest takie miejsce, w którym możemy się spotkać”. „I Telewizja ma być miejscem, w którym możemy się spotkać. Ale właśnie niech o tym świadczy program” – przekonywał. „Jedną deklarację chciałem złożyć: w najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dlatego cieszę się, że duchowo jest teraz z nami Monika Garbacziauskaite, szefowa litewskiej telewizji publicznej, i z nami fizycznie jest obecny serdeczny przyjaciel, szef ukraińskiego nadawcy publicznego Mykoła Czernotycki” – powiedział prezes Zarządu TVP, dodając, że „liczy na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach EBU, w ramach Trójkąta Lubelskiego, w ramach Grupy Wyszehradzkiej”.

Hugh Grant wiek, wzrost, kariera Kim jest Hugh Grant?

Uczestniczący w konferencji dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski zapowiedział dalszą współpracę pomiędzy NCK i CKiH w zakresie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. „Przede wszystkim bardzo się cieszę, że TVP włączyła się w akcje związane z czytelnictwem. Nie było trzeba specjalnie przekonywać i w następnych dniach (…) będziemy promowali w różny sposób to czytelnictwo. Przede wszystkim zaczynamy w tym roku od wspólnego programu dotyczącego bibliotek i czytelni, ale mamy również specjalna ofertę edukacyjną dla najmłodszych” – mówił dyrektor NCK. „Myślę, że to będzie naprawdę strzał w dziesiątkę” – ocenił.

Wpływ poezji na samopoczucie zbadali naukowcy. Okazała się pomocna w walce z samotnością i radzeniu sobie z trudnymi emocjami

Na antenie TVP Kultura zapowiedziano jesienią emisję nowego cyklu programów „Zaginione, odnalezione”. Rafał Wiśniewski zwrócił uwagę, że celem audycji jest „opowiadanie ciekawych historii o obiektach, które zostały zrabowane, a były dla Polski, dla polskości bardzo ważne”. Dodał, że te programy przedstawiają też „historię, w jaki sposób te obiekty trafiły ponownie do muzeów, gdzie możemy je dziś oglądać”. „To bardzo interesujący, a przede wszystkim budujący program o charakterze poznawczym” – ocenił dyrektor NCK. Dodał, że „zawsze jest ten wątek sensacyjny, kryminalny, budujący napięcie”.

Aneta Glam-Kurp: Na wielu osobach bardzo się zawiodłam i w tej chwili nie mam żadnych przyjaciół. Moim stylem życia przyciągałam tylko interesownych ludzi

„Przede wszystkim, mam nadzieję, że to sprawi frajdę tym, którzy kochają historię i również przełożą to zainteresowanie na dzieła, które zostały zrabowane Polsce” – podkreślił prof. Wiśniewski. Jesienią w TVP Historia emitowany będzie też serial dokumentalny „Przestrzeń pamięci” w reż. Grzegorza Jankowskiego. „+Przestrzeń pamięci+ to jest program, który jest trudny, bo trudno zrobić program o muzeum; trudno przenieść muzeum do telewizji” – mówił reżyser. „Trzeba wejść do tego muzeum, dotknąć tych rzeczy, zobaczyć te obrazy, które pięknie wyglądają” – wyjaśnił.

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

„Oglądanie dzieł tak face to face jest super. Namawiamy nie tylko do tego, żeby ludzie oglądali programy o muzeach, ale przede wszystkim, żeby do nich chodzili, to jest nasz główny cel” – powiedział. „A muzeum jest równie atrakcyjne jak kino i równie atrakcyjną przygodę można przeżyć w muzeum jak w kinie” – podkreślił Jankowski, dodając, że w cyklu „+Przestrzeń pamięci+ opowiada o rzeczach, które wróciły już do Polski”.

Anna Cieślak: Zuza Grabowska ma w sobie godność, ciepło, szlachetność i spokój. Na planie „Rafiego” opiekowała się ludźmi, zawsze miała czas dla innych

Publicysta Piotr Gociek zapowiedział kontynuację w TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia cyklu programów publicystycznych „Co dalej?”. „Pozostajemy w tej formule, która została wymyślona dwa i pół roku temu” – powiedział gospodarz programu, podkreślając, że autorzy programu „przyglądają się bardzo uważnie temu, co dzieje się w związku z rosyjską agresją przeciw Ukrainie”. „Ale to nie jest program, który ma się ścigać z portalami internetowymi na szybkość w podawaniu informacji. My próbujemy się temu przyjrzeć trochę z szerszej perspektywy, pamiętając (…), że idee mają konsekwencje” – wyjaśnił. „Za każdym działaniem jest jakiś powód, jest jakieś źródło” – podkreślił Gociek.

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Zaznaczył, że w ramówce jesiennej pojawi się specjalne, niedzielne wydanie programu „Co dalej? O tym mówi świat”. „Tam będziemy zarówno przyglądać się najważniejszym wydarzeniom z ostatniego tygodnia, zapowiadać, co w najbliższych dniach będzie zwracało uwagę komentatorów i publicystów, ale cały czas nie będziemy rezygnować z rozmów z ekspertami” – wyjaśnił gospodarz programu. Podkreślił, że „tak naprawdę program +Co dalej?+ już w tej chwili jest takim forum, w którym spotykają komentatorzy, myśliciele, pisarze, eseiści z Ukrainy, z Litwy, z Łotwy, Estonii i z innych krajów – Czech, Węgier, by wspólnie rozmawiać o wspólnych zagrożeniach, o wspólnych receptach na przyszłość”.

Anna Cieślak: Zuza Grabowska ma w sobie godność, ciepło, szlachetność i spokój. Na planie „Rafiego” opiekowała się ludźmi, zawsze miała czas dla innych

W jesiennej ofercie programowej TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapowiedziano w październiku transmisje najważniejszych wydarzeń 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, dzięki którym widzowie będą mogli na żywo śledzić konkursowe zmagania skrzypków. Pojawią się też nowe odcinki „Wędrowca polskiego”, w którym Krzysztof Koehler zabiera widzów w podróż po Polsce, a także cykl „Res Poloniae – o Polsce z oddali”, a w nim spotkania z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki.

Rośnie liczba użytkowników aplikacji walczących z marnowaniem żywności. Na zainteresowanie mocno wpłynął wzrost cen

Już na 20 września zaplanowano premierę spektaklu „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” wg sztuki Bronisława Wildsteina w reż. Andrzeja Mastalerza. W listopadzie pokazane zostaną Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” zrealizowane przez Teatr Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka. W programie „Scena muzyczna” na antenie TVP Kultura pojawią się m.in. Marta Zalewska, Kroke i duet Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski. Dla miłośników kina przewidziano oscarowe hity kinowe, m.in. „Parasite” w reż. Joon-ho Bonga, a także przegląd filmów z wielkimi damami kina w rolach głównych (w czwartki). Jak zaznaczono, „wybrane premiery TVP Kultura są też emitowane online na kanale TVP Kultura 2”.

Aneta Glam-Kurp: Na wielu osobach bardzo się zawiodłam i w tej chwili nie mam żadnych przyjaciół. Moim stylem życia przyciągałam tylko interesownych ludzi

W TVP Historia zapowiedziano nowość – serial „Polscy. Seryjni…” (od 27 października) poświęcony mordercom okresu PRL. Przemysław Semczuk, autor wielu książek o historii kryminalistyki, poznając kulisy głośnych śledztw, pogłębi wiedzę o realiach byłego PRL. Jesienią odbędzie się także premiera nowego filmu z cenionej serii „Tajemnice początków Polski”, zatytułowanego „Od Popiela do Piasta”. Na nowe odcinki programu „Nie taka prosta historia” do TVP Historia zaprosi widzów znany publicysta Wiktor Świetlik. W programie „weźmie pod lupę popularne filmy i seriale, obnaży ich cenzurę i propagandę (m.in. prześledzi zafałszowania w serialu „Polskie drogi”). Krzysztof Jaroszyński zabierze widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski w nowej serii „W Polskę jedziemy”. Na soboty zaplanowano emisje kolejnych odcinków teleturnieju „Giganta historii”. Jak wyjaśniono, „wszystkie premiery TVP Historia są emitowane online na kanale TVP Historia 2”.

Hugh Grant wiek, wzrost, kariera Kim jest Hugh Grant?

Jesienna oferta anteny TVP Dokument przewiduje powrót historycznego cyklu „Polskie dziedzictwo” będącego „próbą spojrzenia na naszą część Europy przez pryzmat dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej”. W II sezonie cyklu dokumentalno-historycznego prowadzonego przez Stefana Tompsona autorzy programu przyjrzą się kulturze i historii Litwy, Łotwy i Estonii. We wtorkowym cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” ceniona dokumentalistka wraz z zaproszonymi do studia ekspertami omawiać będzie palące problemy społeczno-politycznych współczesnego świata. Wśród prezentowanych jesienią filmów dokumentalnych zapowiedziano takie tytuły, jak: „Korea Południowa. Kraj pod presją”, „Pokolenie podłączonych”, interesujące produkcje z gatunku current affairs – „Tajwan kontra Chiny. Krucha demokracja”, „Terra Incognita. Kto jest właścicielem Internetu?” i „Przeciwbólowy kryzys opioidowy”.

Wpływ poezji na samopoczucie zbadali naukowcy. Okazała się pomocna w walce z samotnością i radzeniu sobie z trudnymi emocjami

W jesiennej ramówce nie zabraknie też poniedziałkowego cyklu „Portrety dokumentalne” prezentującego sylwetki najważniejszych polskich dokumentalistów oraz twórców młodego pokolenia. Zaprezentowani zostaną: Kinga Dębska, Dagmara Drzazga, Ewa Straburzyńska, Piotr Jaworski, Petro Aleksowski i Małgorzata Imielska.

Polacy nie mają w zwyczaju sporządzać testamentów. Co piąty uważa, że ma jeszcze czas na taką decyzję

Jesienią w TVP HD zapowiedziano w niedziele nowy program „Na ratunek ogrodom”. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Cichocka, doświadczona architekt krajobrazu. W nowym programie „Korona Gór Polski” wspólnie z Martą Manowską „widzowie zdobywać będą najpiękniejsze szczyty naszego kraju”. Z kolei z Jackiem Szklarkiem w ramach niedzielnego cyklu „Przystanek slow food” telewidzowie odbędą cykl inspirujących podróży kulinarnych, podczas których dziennikarz odwiedzi z kamerą m.in. Podkarpacie, Roztocze i Pomorze. Zaplanowano również emisję popularnego serialu kryminalnego „Detektyw Murdoch”, opowiadającego o przygodach przenikliwego śledczego z Toronto. W weekendowym paśmie „Nocnych maratonów z kultowymi serialami” na wrzesień zapowiedziano emisję serialu Czas honoru”, na październik emisję „Pitbulla”, a w listopadzie – „wojny domowej”.

Aneta Glam-Kurp: Na wielu osobach bardzo się zawiodłam i w tej chwili nie mam żadnych przyjaciół. Moim stylem życia przyciągałam tylko interesownych ludzi

Konferencji CKiH patronował w Roku Romantyzmu Adam Mickiewicz. Z tej okazji w części artystycznej Marta Zalewska z zespołem zaprezentowała trzy wiersze wieszcza we własnych aranżacjach. Centrum Kultury i Historii TVP to Agencja Kreacji i Produkcji oraz kanały TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

NAJNOWSZE INFORMACJE

Anna Cieślak: Zuza Grabowska ma w sobie godność, ciepło, szlachetność i spokój. Na planie „Rafiego” opiekowała się ludźmi, zawsze miała czas dla innych

Aktorka przyznaje, że nieco obawiała się spotkania z Zuzanną Grabowską i Pawłem Domagałą. Szybko się jednak okazało, że te obawy były bezpodstawne. Kiedy bowiem wszyscy troje stanęli...

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Digitalizacja i nowe technologie stają się głównym motorem rozwoju branży restauracyjnej, a rozwiązania technologiczne – takie jak kody QR, kioski samoobsługowe, cyfrowe menu czy...

Wpływ poezji na samopoczucie zbadali naukowcy. Okazała się pomocna w walce z samotnością i radzeniu sobie z trudnymi emocjami

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth przeprowadzili badanie na temat roli poezji w dzisiejszych, scyfryzowanych czasach. Odpowiedzi badanych, ale też popularność interaktywnej strony internetowej, która w czasie pandemii...

Aneta Glam-Kurp: Na wielu osobach bardzo się zawiodłam i w tej chwili nie mam żadnych przyjaciół. Moim stylem życia przyciągałam tylko interesownych ludzi

Uczestniczka programu „Żony Miami” podkreśla, że kiedyś miała bardzo duże grono przyjaciółek i koleżanek, ale czas i różne życiowe sytuacje szybko zweryfikowały te znajomości. Okazało...

Polacy nie mają w zwyczaju sporządzać testamentów. Co piąty uważa, że ma jeszcze czas na taką decyzję

Tylko 9 proc. Polaków w wieku powyżej 45 lat przygotowuje testament. Ponad 40 proc. przyznaje, że nigdy się nad tym nie zastanawiało, a prawie jedna...

Rośnie liczba użytkowników aplikacji walczących z marnowaniem żywności. Na zainteresowanie mocno wpłynął wzrost cen

W Polsce wciąż na śmietnik trafia niemal 5 mln t jedzenia rocznie. Ponad połowa Polaków źle gospodaruje produktami spożywczymi, ale wraz z dynamicznym wzrostem...

Hugh Grant wiek, wzrost, kariera Kim jest Hugh Grant?

Hugh Grant, brytyjski aktor filmowy, znany jest na całym świecie ze swoich charyzmatycznych ról w komediach romantycznych. Jego urok, dowcip i umiejętność...

Timothée Chalamet wiek, wzrost, kariera Kim jest Timothée Chalamet?

Timothée Chalamet, amerykański aktor, szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych młodych talentów w Hollywood. Znany z wyjątkowej ekspresji aktorskiej...

O TYM SIĘ MÓWI

Gdzie mieszka Wojciech Cejrowski?

Mało jest ludzi tak kontrowersyjnych, a jednocześnie posiadających tak dużą grupę fanów w Polsce, jak słynny twórca...

Andziaks, Angelika Zając wiek, życie prywatne

Andziaks wiek: Angelika Zając jest jedną z najbardziej popularnych youtuberek w Polsce, która rozpoznawalna jest pod pseudonimem Andziaks. Dziewczyna urodziła...

W przyszłym roku wejdzie w życie obowiązek raportowania ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt. Ma pomóc w walce z lekoopornością

Odporność zwierząt na leki i antybiotyki – związana ze zbyt częstym i zbyt długim ich stosowaniem – to coraz większy problem. W walce z nim ma...
NEWSLETTER