piątek, 30 września, 2022
Godzinnik.pl Polska Nowy prezes TVP zwalnia kolejne osoby i planuje radykalne zmiany. Koniec disco...

Nowy prezes TVP zwalnia kolejne osoby i planuje radykalne zmiany. Koniec disco polo?

W najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego – zapowiedział w czwartek podczas zorganizowanej przez Centrum Kultury i Historii (CKiH) Telewizji Polskiej konferencji prasowej prezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

12-latek zaatakował nożem dwie osoby. Jeden z poszkodowanych trafił do szpitala z przebitym płucem

Zmiany w TVP

W Studio 2 w siedzibie Telewizji Polskiej w czwartek zaprezentowano nowości i najciekawsze propozycje jesiennej ramówki kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. „Uważam, że o Telewizji powinien świadczyć program i twórcy, którzy ten program tworzą, a nie moje słowa. Dlatego zdecydowałem się w tych dniach raczej milczeć i pracować” – powiedział otwierając konferencję nowowybrany prezes Zarządu TVP. Podkreślił, że „kultura pozostaje dla niego najważniejsza”. „Kulturę rozumiem szeroko. To jest zarówno to, co dzieje się na kanałach TVP Kultura, TVP Historii, TVP Dokument, TVP HD, na naszych bliźniaczych kanałach, w tym tych nadawanych na Litwę i za granicę” – mówił. „Bardzo liczę na rozwój dystrybucji w krajach Europy Zachodniej, bardzo liczę na Stany Zjednoczone” – zaznaczył.

Litwa obawia się ataku Putina. ,,Zwiększamy bezpieczeństwo''

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że „kultura to jest takie miejsce, w którym możemy się spotkać”. „I Telewizja ma być miejscem, w którym możemy się spotkać. Ale właśnie niech o tym świadczy program” – przekonywał. „Jedną deklarację chciałem złożyć: w najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dlatego cieszę się, że duchowo jest teraz z nami Monika Garbacziauskaite, szefowa litewskiej telewizji publicznej, i z nami fizycznie jest obecny serdeczny przyjaciel, szef ukraińskiego nadawcy publicznego Mykoła Czernotycki” – powiedział prezes Zarządu TVP, dodając, że „liczy na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach EBU, w ramach Trójkąta Lubelskiego, w ramach Grupy Wyszehradzkiej”.


Śmierć Franciszka Pieczki. Wzruszające słowa podczas pogrzebu

Uczestniczący w konferencji dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski zapowiedział dalszą współpracę pomiędzy NCK i CKiH w zakresie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. „Przede wszystkim bardzo się cieszę, że TVP włączyła się w akcje związane z czytelnictwem. Nie było trzeba specjalnie przekonywać i w następnych dniach (…) będziemy promowali w różny sposób to czytelnictwo. Przede wszystkim zaczynamy w tym roku od wspólnego programu dotyczącego bibliotek i czytelni, ale mamy również specjalna ofertę edukacyjną dla najmłodszych” – mówił dyrektor NCK. „Myślę, że to będzie naprawdę strzał w dziesiątkę” – ocenił.

Rosyjskie wojska przeprowadziły symulację ataku radiologicznego. Putin szykuje atak?

Na antenie TVP Kultura zapowiedziano jesienią emisję nowego cyklu programów „Zaginione, odnalezione”. Rafał Wiśniewski zwrócił uwagę, że celem audycji jest „opowiadanie ciekawych historii o obiektach, które zostały zrabowane, a były dla Polski, dla polskości bardzo ważne”. Dodał, że te programy przedstawiają też „historię, w jaki sposób te obiekty trafiły ponownie do muzeów, gdzie możemy je dziś oglądać”. „To bardzo interesujący, a przede wszystkim budujący program o charakterze poznawczym” – ocenił dyrektor NCK. Dodał, że „zawsze jest ten wątek sensacyjny, kryminalny, budujący napięcie”.

Nie żyją pierwsi zmobilizowani Rosjanie. Putin stracił 70 procent swojej armii

„Przede wszystkim, mam nadzieję, że to sprawi frajdę tym, którzy kochają historię i również przełożą to zainteresowanie na dzieła, które zostały zrabowane Polsce” – podkreślił prof. Wiśniewski. Jesienią w TVP Historia emitowany będzie też serial dokumentalny „Przestrzeń pamięci” w reż. Grzegorza Jankowskiego. „+Przestrzeń pamięci+ to jest program, który jest trudny, bo trudno zrobić program o muzeum; trudno przenieść muzeum do telewizji” – mówił reżyser. „Trzeba wejść do tego muzeum, dotknąć tych rzeczy, zobaczyć te obrazy, które pięknie wyglądają” – wyjaśnił.

Śmierć prezydenta Gdańska. Oskarżony podczas rozprawy krzyczał "Allah Akbar"

„Oglądanie dzieł tak face to face jest super. Namawiamy nie tylko do tego, żeby ludzie oglądali programy o muzeach, ale przede wszystkim, żeby do nich chodzili, to jest nasz główny cel” – powiedział. „A muzeum jest równie atrakcyjne jak kino i równie atrakcyjną przygodę można przeżyć w muzeum jak w kinie” – podkreślił Jankowski, dodając, że w cyklu „+Przestrzeń pamięci+ opowiada o rzeczach, które wróciły już do Polski”.

NATO ostrzega! ,,Atak na infrastrukturę krytyczną''

Publicysta Piotr Gociek zapowiedział kontynuację w TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia cyklu programów publicystycznych „Co dalej?”. „Pozostajemy w tej formule, która została wymyślona dwa i pół roku temu” – powiedział gospodarz programu, podkreślając, że autorzy programu „przyglądają się bardzo uważnie temu, co dzieje się w związku z rosyjską agresją przeciw Ukrainie”. „Ale to nie jest program, który ma się ścigać z portalami internetowymi na szybkość w podawaniu informacji. My próbujemy się temu przyjrzeć trochę z szerszej perspektywy, pamiętając (…), że idee mają konsekwencje” – wyjaśnił. „Za każdym działaniem jest jakiś powód, jest jakieś źródło” – podkreślił Gociek.


Wiceprezydent USA apeluje. Świat na krawędzi III wojny światowej

Zaznaczył, że w ramówce jesiennej pojawi się specjalne, niedzielne wydanie programu „Co dalej? O tym mówi świat”. „Tam będziemy zarówno przyglądać się najważniejszym wydarzeniom z ostatniego tygodnia, zapowiadać, co w najbliższych dniach będzie zwracało uwagę komentatorów i publicystów, ale cały czas nie będziemy rezygnować z rozmów z ekspertami” – wyjaśnił gospodarz programu. Podkreślił, że „tak naprawdę program +Co dalej?+ już w tej chwili jest takim forum, w którym spotykają komentatorzy, myśliciele, pisarze, eseiści z Ukrainy, z Litwy, z Łotwy, Estonii i z innych krajów – Czech, Węgier, by wspólnie rozmawiać o wspólnych zagrożeniach, o wspólnych receptach na przyszłość”.

Zapadła decyzja w sprawie Chersonia i Zaporoża. Tak daleko Putin się jeszcze nie posunął

W jesiennej ofercie programowej TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapowiedziano w październiku transmisje najważniejszych wydarzeń 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, dzięki którym widzowie będą mogli na żywo śledzić konkursowe zmagania skrzypków. Pojawią się też nowe odcinki „Wędrowca polskiego”, w którym Krzysztof Koehler zabiera widzów w podróż po Polsce, a także cykl „Res Poloniae – o Polsce z oddali”, a w nim spotkania z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki.

Autobus z dziećmi zderzył się z ciężarówką. 17 osób poszkodowanych

Już na 20 września zaplanowano premierę spektaklu „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” wg sztuki Bronisława Wildsteina w reż. Andrzeja Mastalerza. W listopadzie pokazane zostaną Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” zrealizowane przez Teatr Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka. W programie „Scena muzyczna” na antenie TVP Kultura pojawią się m.in. Marta Zalewska, Kroke i duet Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski. Dla miłośników kina przewidziano oscarowe hity kinowe, m.in. „Parasite” w reż. Joon-ho Bonga, a także przegląd filmów z wielkimi damami kina w rolach głównych (w czwartki). Jak zaznaczono, „wybrane premiery TVP Kultura są też emitowane online na kanale TVP Kultura 2”.

Autobus z dziećmi zderzył się z ciężarówką. 17 osób poszkodowanych

W TVP Historia zapowiedziano nowość – serial „Polscy. Seryjni…” (od 27 października) poświęcony mordercom okresu PRL. Przemysław Semczuk, autor wielu książek o historii kryminalistyki, poznając kulisy głośnych śledztw, pogłębi wiedzę o realiach byłego PRL. Jesienią odbędzie się także premiera nowego filmu z cenionej serii „Tajemnice początków Polski”, zatytułowanego „Od Popiela do Piasta”. Na nowe odcinki programu „Nie taka prosta historia” do TVP Historia zaprosi widzów znany publicysta Wiktor Świetlik. W programie „weźmie pod lupę popularne filmy i seriale, obnaży ich cenzurę i propagandę (m.in. prześledzi zafałszowania w serialu „Polskie drogi”). Krzysztof Jaroszyński zabierze widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski w nowej serii „W Polskę jedziemy”. Na soboty zaplanowano emisje kolejnych odcinków teleturnieju „Giganta historii”. Jak wyjaśniono, „wszystkie premiery TVP Historia są emitowane online na kanale TVP Historia 2”.

Śmierć Franciszka Pieczki. Wzruszające słowa podczas pogrzebu

Jesienna oferta anteny TVP Dokument przewiduje powrót historycznego cyklu „Polskie dziedzictwo” będącego „próbą spojrzenia na naszą część Europy przez pryzmat dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej”. W II sezonie cyklu dokumentalno-historycznego prowadzonego przez Stefana Tompsona autorzy programu przyjrzą się kulturze i historii Litwy, Łotwy i Estonii. We wtorkowym cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” ceniona dokumentalistka wraz z zaproszonymi do studia ekspertami omawiać będzie palące problemy społeczno-politycznych współczesnego świata. Wśród prezentowanych jesienią filmów dokumentalnych zapowiedziano takie tytuły, jak: „Korea Południowa. Kraj pod presją”, „Pokolenie podłączonych”, interesujące produkcje z gatunku current affairs – „Tajwan kontra Chiny. Krucha demokracja”, „Terra Incognita. Kto jest właścicielem Internetu?” i „Przeciwbólowy kryzys opioidowy”.

Nie żyją pierwsi zmobilizowani Rosjanie. Putin stracił 70 procent swojej armii

W jesiennej ramówce nie zabraknie też poniedziałkowego cyklu „Portrety dokumentalne” prezentującego sylwetki najważniejszych polskich dokumentalistów oraz twórców młodego pokolenia. Zaprezentowani zostaną: Kinga Dębska, Dagmara Drzazga, Ewa Straburzyńska, Piotr Jaworski, Petro Aleksowski i Małgorzata Imielska.

Śmierć prezydenta Gdańska. Oskarżony podczas rozprawy krzyczał "Allah Akbar"

Jesienią w TVP HD zapowiedziano w niedziele nowy program „Na ratunek ogrodom”. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Cichocka, doświadczona architekt krajobrazu. W nowym programie „Korona Gór Polski” wspólnie z Martą Manowską „widzowie zdobywać będą najpiękniejsze szczyty naszego kraju”. Z kolei z Jackiem Szklarkiem w ramach niedzielnego cyklu „Przystanek slow food” telewidzowie odbędą cykl inspirujących podróży kulinarnych, podczas których dziennikarz odwiedzi z kamerą m.in. Podkarpacie, Roztocze i Pomorze. Zaplanowano również emisję popularnego serialu kryminalnego „Detektyw Murdoch”, opowiadającego o przygodach przenikliwego śledczego z Toronto. W weekendowym paśmie „Nocnych maratonów z kultowymi serialami” na wrzesień zapowiedziano emisję serialu Czas honoru”, na październik emisję „Pitbulla”, a w listopadzie – „wojny domowej”.

Wiceprezydent USA apeluje. Świat na krawędzi III wojny światowej

Konferencji CKiH patronował w Roku Romantyzmu Adam Mickiewicz. Z tej okazji w części artystycznej Marta Zalewska z zespołem zaprezentowała trzy wiersze wieszcza we własnych aranżacjach. Centrum Kultury i Historii TVP to Agencja Kreacji i Produkcji oraz kanały TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

Rosyjskie wojska przeprowadziły symulację ataku radiologicznego. Putin szykuje atak?
NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Zapadła decyzja w sprawie Chersonia i Zaporoża. Tak daleko Putin się jeszcze nie posunął

Dekretami z czwartkowej nocy Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński...

Ważne zmiany w PiS. Ryszard Terlecki zdradził, kto odejdzie

Michał Dworczyk odejdzie z stanowiska szefa kancelarii premiera - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Oświadczył też, że nie będzie zmiany na stanowisku premiera,...

Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilów. Co najmniej 23 zabitych i 28 rannych

Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilnych samochodów na obrzeżach Zaporoża na południu Ukrainy; zginęło co najmniej 23 osób, a 28 zostało rannych -...

Rosyjskie wojska przeprowadziły symulację ataku radiologicznego. Putin szykuje atak?

Wojska rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak z użyciem broni radiologicznej, podał w czwartek kiszyniowski portal Deschide.

Śmierć Franciszka Pieczki. Wzruszające słowa podczas pogrzebu

Franciszek Pieczka był mistrzem zawodu, a jednocześnie człowiekiem pełnym skromności i życzliwości dla innych - zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński...

W małej celi Rosjanie katowali Ukraińców. Niewiarygodne, co więźniowe wydrapali na ścianie 

W Wołczańsku, mieście w ukraińskim obwodzie charkowskim, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej, natrafiono na więzienie i katownię – poinformowała w czwartek policja...

Korea Północna przeprowadzi próbę nuklearną. Wojskowi wystrzelili już kolejną rakietę

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej.

Litwa obawia się ataku Putina. ,,Zwiększamy bezpieczeństwo”

Litwa po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) –...

Nie żyją pierwsi zmobilizowani Rosjanie. Putin stracił 70 procent swojej armii

To pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom. Człowieka dobrego,...

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Znaleziono zwłoki dziecka

Liczba ofiar ataku rosyjskiego ataku rakietowego w Dnieprze wzrosła do czterech. Ratownicy znaleźli pod gruzami „fragmenty ciała” dziecka – powiadomił szef władz...

Dżihadyści wezwani do mordowania seniorów w krajach Zachodu. ,,Życie niewiernych w USA i w Europie musi zamienić się w piekło”

Samozwańcze Państwo Islamskie (Daesh) wezwało dżihadystów mieszkających w krajach Zachodu do przeprowadzania zamachów na seniorów, podał hiszpański dziennik “La Razon”.

NATO ostrzega! ,,Atak na infrastrukturę krytyczną”

Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej, opublikowane w czwartek...

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Nie żyje 25 osób. Kolejne tragiczne doniesienia z Polski

Minionej doby badania potwierdziły 6484 zakażenia koronawirusem, w tym 1405 ponownych. Zanotowano 25 przypadków śmierci osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek...

Putin szykuje atak? Ambasada USA w Moskwie wzywa Amerykanów do natychmiastowego wyjazdu

Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone...

Przerażająca sytuacja w Polsce. ,,Jest dramatycznie źle”

Jest dramatycznie źle - powiedziała, odnosząc się do zmniejszającej się liczby Polaków wiceminister RiPS, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha, która...