Tak zwane sniffery to narzędzia, których zadaniem jest analiza ruchu sieciowego – mogą one jednak być wykorzystywane również przez hakerów. Czym charakteryzuje się sniffing i jak zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniem?
[irp]
Co to jest sniffing?
Nazwę „sniffing” tłumaczy się dosłownie jako „węszenie” – to jedna z najczęściej stosowanych metod monitorowania ruchu w obrębie sieci. Programy używane w tym celu są nazywane „snifferami”. Co istotne, sniffing jest często wykorzystywany w ramach standardowych działań firmy lub też przez tzw. etycznych hakerów. W takich sytuacjach informacje zebrane w ten sposób mogą posłużyć między innymi do wykrycia problemów z siecią, a także do kontrolowania parametrów dotyczących przepływu danych.
Sniffing jest jednak również chętnie wykorzystywany przez hakerów. W tym przypadku głównym celem jest przechwycenie poufnych danych przesyłanych przez użytkowników w ramach konkretnej sieci – narażone są nawet zaszyfrowane informacje. W efekcie ataki tego typu mogą prowadzić do uzyskania dostępu do kont i zasobów używanych w firmie.
Jak wykryć i usunąć sniffery?
Sniffery są dość trudne do wykrycia ze względu na fakt, że w stosunkowo niewielkim stopniu wpływają na pracę sieci. Potrzebne będą zatem dedykowane rozwiązania. Często stosowaną metodą jest uruchomienie własnego oprogramowania tego typu, by sprawdzić, czy dane nie trafiają do osób trzecich. Istnieją również specjalne programy do usuwania snifferów – co więcej, wiele z nich można pozbyć się z wykorzystaniem odpowiedniego antywirusa.
[irp]
Ochrona przed snifferami
Warto także zabezpieczyć się przed pojawianiem się nowych snifferów w sieci. W tym celu zaleca się między innymi korzystanie wyłącznie z zabezpieczonych połączeń Wi-Fi, jak również szyfrowanie wszystkich przesyłanych danych. Czasami jednak będzie już za późno, a hakerzy zdążą przechwycić dane i wyrządzić szkody dla firmy. Aby przygotować się na takie sytuacje, należy przede wszystkim zadbać o solidny plan odtwarzania awaryjnego, którego podstawą powinien być backup danych w chmurze.
Kopia zapasowa danych w chmurze – sposób na powrót do sprawności po ataku
Backup danych w chmurze to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w przypadku sniffingu, lecz także przy wielu innych zagrożeniach. Należy mieć na uwadze, że hakerzy przeważnie skupiają się na przechwyceniu firmowych danych, a także ograniczeniu dostępu do urządzeń. Takie sytuacje prowadzą do sporych strat dla przedsiębiorstw między innymi ze względu na wymuszenie przerwy w świadczeniu usług, czy sprzedaży produktów. Właśnie dlatego tak istotne jest szybkie przywrócenie pełnej sprawności firmowych systemów – pomoże w tym właśnie kopia zapasowa danych w chmurze.
Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Backup danych w chmurze jest korzystną opcją przede wszystkim ze względu na fakt, że pliki można przywrócić bez większych problemów nawet wtedy, gdy w ramach lokalnej infrastruktury wyrządzone zostaną bardzo duże szkody. To idealny wybór pod kątem zgodności z tzw. złotą zasadą backupów, czyli regułą „3–2–1”. Usługi tego typu można znaleźć m.in. w ofercie dostawcy Internetu INEA.
[irp]