W piątek w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyło się przeszczepienie płuc u 64-letniej pacjentki z Żor; to pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu – poinformował szpital.
Jak przekazał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, w dobę po zabiegu pacjentka czuje się dobrze, powoli dochodzi do siebie pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.
Szpital podkreśla, że rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to nowa szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.
„Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest szpitalem wielospecjalistycznym, co pozwala na zbudowanie modelu całościowej i długofalowej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc w zakresie wszystkich ich schorzeń oraz ułatwia zaawansowaną diagnostykę tuż przed zabiegiem. To unikalna cecha naszego ośrodka, która gwarantuje bezpieczeństwo i kontynuację terapii chorym” – podkreśla Dyrektor placówki, prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.
Jak wskazano w komunikacie, doświadczenia wyniesione z okresu, gdy CSK MSWiA był szpitalem jednoimiennym oraz prowadzenie Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazały głęboką potrzebę objęcia pacjentów holistyczną terapią również w zakresie transplantologii płuc. Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do tego momentu od kilkunastu miesięcy uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń.
„64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii. W rozmowie przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić 40. rocznicę ślubu z mężem. W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, możliwość budowania dalszych planów życiowych” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.