32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w najbliższą niedzielę, a była prezenterka już teraz zachęca do zapoznania się z jej aukcją. Zaprasza na wycieczkę do Szkocji. Zwycięzcy aukcji będą mieli okazję zobaczyć unikalną architekturę i piękne krajobrazy tego kraju, zwiedzić Edynburg, a także udać się na poszukiwania słynnego potwora z Loch Ness. Zgodnie z zapowiedziami Jurka Owsiaka pieniądze zebrane podczas tegorocznej odsłony WOŚP zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
– Jestem niezwykle podekscytowana faktem, że we współpracy z firmą LEK-AM zgłaszamy na aukcję w WOŚP-ie, wyjazd do Szkocji, w którym będę przewodniczką. Będę miała ten zaszczyt i honor zabrać dwie osoby, zwycięzców tej licytacji, do mojej ukochanej Szkocji. Będziemy mieszkali w przepięknych hotelach w Edynburgu i nad Loch Lomond – jednym ze słynnych szkockich jezior. Odwiedzimy wielosetletnią destylarnię szkockiej whisky, będziemy szukać potwora z Loch Ness i robić same fajne rzeczy, ale najważniejsze, żeby ta aukcja przyniosła jak najwięcej pieniędzy dla WOŚP-u. To już jest 32. Finał tej akcji, a ja po prostu kocham Owsiaka i uważam, że to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jaka się w Polsce przez ostatnie 30 lat wydarzyła – mówi agencji Newseria Lifestyle Monika Richardson.
Jak podkreśla, nie wyobraża sobie stycznia bez tej szlachetnej akcji i zawsze z przyjemnością ją wspiera, oferując na licytację przedmioty, do których ma duży sentyment.
– W każdym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy biorę udział. Na WOŚP zlicytowałam na przykład moją suknię ślubną ze ślubu z tatą moich dzieci. To był ślub wojskowy w kościele Świętej Anny w Warszawie, zorganizowany z wielką pompą. I ta sukienka autorstwa Macieja Zienia też była bardzo specjalna. Zresztą przysporzyła też sporo dochodu – wspomina.
Monika Richardson ma nadzieję, że również oferta wyjazdu do jej ukochanej Szkocji będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem wśród licytujących i dzięki temu dołoży wartościową cegiełkę do 32. Finału WOŚP. Jak tłumaczy, wybór nieprzypadkowo padł na ten kraj.
– Szkocja to moje ukochane miejsce, zakątek zupełnie idealny, tajemniczy, nieodkryty. Fascynująca jest ta wciąż bardzo dzika przyroda, poczynając od słynnych wrzosowisk, a kończąc na tzw. countryside, czyli takiej bukolicznej, idyllicznej szkockiej wsi, na ich malutkich rybackich wioskach, na portach, na lasach przedziwnych, puszczach wręcz. I te lochy słynne, czyli te szkockie jeziora, też są przepiękne i niezniszczone, nietknięte ludzką ręką, mimo tego, że turystyka jest dla Szkotów bardzo ważna i oni turystów bardzo kochają, bardzo chętnie przyjmują. To są takie miejsca, których się nie zapomina, jak już raz się tam pojechało. Myślę natomiast, że Polacy wciąż słabo znają Szkocję – mówi.
Była prezenterka podkreśla, że co jakiś czas chętnie wraca do Szkocji, by dalej odkrywać to, co jeszcze nieodkryte. I dlatego też w najbliższą podróż chce zabrać kogoś, kto chce poznać to jakże wyjątkowe miejsce na mapie świata, a jednocześnie zdecyduje się wesprzeć szczytny cel. W tym roku WOŚP postanowiła zbierać środki na pomoc szpitalom w walce ze skutkami COVID-19.
– W tym roku WOŚP gra dla pacjentów z problemami pulmonologicznymi po pandemii i wiem, że te problemy są ogromne i potrzeby są ogromne – mówi.
Monika Richardson jest pod ogromnym wrażeniem wielkiego serca, pomysłowości i determinacji Jurka Owsiaka. Każdego roku, niezależnie od okoliczności, mobilizuje on bowiem wszystkie siły i organizuje kolejne finały, podczas których padają rekordy.
– Czy Jurek Owsiak zastępuje państwo polskie w zakresie finansowania szpitali? Były lata, kiedy rzeczywiście tak się działo. A czy to jest normalne? Nie, to jest absolutnie nienormalne. Ale jeżeli mamy wybierać, to chyba lepiej mieć takiego Owsiaka i taki WOŚP, żeby dzieciaki i noworodki mogły przeżyć, żeby miały badany słuch, czy żeby ludzie po pandemii jakoś reperowali sobie zdrowie. Te sprzęty z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które widzimy w szpitalach, są bardzo drogie, a publiczna służba zdrowia w większości krajów europejskich jest dosyć biedna – dodaje.
W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Poprzednią zbiórkę w styczniu 2023 roku poświęcono walce z sepsą. Udało się zebrać 243 259 387,25 zł.
Źródło: Newseria