czwartek, 22 lutego, 2024
Godzinnik.pl Nauka Talibowie: Kim są i co reprezentują?

Talibowie: Kim są i co reprezentują?

Historia Talibów

A group of Talibów talibowie gather around a sacred fire, their faces illuminated by the flickering flames as they perform a traditional dance

Talibowie to islamskie ugrupowanie, które powstało w Afganistanie w latach 90. XX wieku. Ich celem było wprowadzenie surowego reżimu islamskiego, opartego na szariacie. Talibowie rządzili Afganistanem w latach 1996-2001.

Powstanie i rządy w latach 90.

Talibowie powstali na fali niezadowolenia z rządów mudżahedinów, którzy po wycofaniu się wojsk radzieckich z Afganistanu walczyli o władzę w kraju. Talibowie byli związani z muzułmańskimi szkołami religijnymi i czerpali swoją siłę z tradycyjnych wartości islamskich.

W 1996 roku Talibowie zdobyli władzę w Afganistanie i utworzyli Islamskie Emirat Afganistanu. Rządy talibów charakteryzowały się surowym reżimem islamskim, w którym kobiety były pozbawione praw, a mężczyźni byli zmuszani do noszenia długich brod i tradycyjnych strojów.

Upadek i działania po 2001 roku

Po atakach z 11 września 2001 roku w Waszyngtonie i Nowym Jorku, amerykańskie wojska wkroczyły do Afganistanu, aby obalić reżim talibów, który udzielał schronienia Osamie bin Ladenowi, przywódcy Al-Kaidy.

Wojna z talibami trwała kilka lat i zakończyła się upadkiem rządu talibów w 2001 roku. Po upadku reżimu, talibowie przeszli do partyzantki i kontynuowali walkę z rządem afgańskim i jego sojusznikami.

Obecnie Talibowie ponownie przejęli władzę w Afganistanie po zapowiedzi wycofania się z tego kraju wojsk USA. Jednak wciąż pozostają kontrowersyjnym ugrupowaniem, oskarżanym o łamanie praw człowieka i wspieranie terrorystów.

Polityka i Społeczeństwo

System prawny i szariat

Talibowie, którzy w 1996 roku przejęli władzę w Afganistanie, wprowadzili surowe prawa oparte na ich interpretacji szariatu. System prawny talibów opiera się na Koranie i na tradycyjnym kodeksie pasztunwali. Wszystkie przestępstwa są karane według szariatu, a kary są surowe i często okrutne. Na przykład, kradzież może być karana amputacją ręki, a cudzołóstwo – śmiercią przez ukamienowanie.

Wpływ na życie kobiet i edukację

Talibowie wprowadzili szereg restrykcji dotyczących kobiet. Kobiety były zmuszone do noszenia burki, a ich ruchy były ograniczone. Kobiety nie miały prawa do edukacji i pracy, a nawet do opieki medycznej, chyba że były przyjmowane przez kobiety lekarzy. Pomoc międzynarodowa była jedynym źródłem pomocy dla kobiet w Afganistanie.

Relacje międzynarodowe i wsparcie

Talibowie mieli wsparcie z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 1998 roku ONZ nałożyła sankcje na talibów, ale nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Zmiana rządu w USA po atakach z 11 września 2001 roku doprowadziła do interwencji wojskowej w Afganistanie. Joe Biden, prezydent USA, ogłosił w 2021 roku, że wojska amerykańskie opuszczą Afganistan do 11 września 2021 roku. Polska była jednym z krajów, które wysłały swoje wojska do Afganistanu w ramach misji NATO.

Talibowie a Bezpieczeństwo

Talibowie to grupa, która od lat stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w Afganistanie i regionie. Ich ataki i działania wojenne spowodowały chaos w wielu miastach, w tym w Kandaharze i Heracie. Bezpieczeństwo w kraju jest nadal niskie, mimo że USA prowadziły tam swoje wojska przez wiele lat.

Ataki i działania wojenne

Talibowie są znani ze swoich ataków na wojska i cywilów. Od czasu do czasu przeprowadzają zamachy samobójcze, które zazwyczaj kończą się stratami w ludziach. Często atakują one także cele biznesowe, takie jak brody, które są źródłem utrzymania wielu ludzi w Afganistanie.

Narkotyki i finansowanie

Talibowie są znani z handlu narkotykami, a zwłaszcza opium. Wiele z ich działań wojennych jest finansowanych z handlu narkotykami. W 2017 roku ONZ oszacowała, że talibowie zarobili na handlu narkotykami około 400 milionów dolarów.

Talibowie uzyskują również finansowanie z różnych innych źródeł, takich jak podatki od ludzi, którzy żyją pod ich kontrolą, oraz wsparcie z Pakistanu.

W sumie, talibowie są nadal jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w Afganistanie i regionie. Ich ataki i działania wojenne spowodowały chaos i zniszczenie w wielu miastach, a handel narkotykami stanowi jedno z głównych źródeł ich finansowania.

Kultura i Zakazy

Zakaz internetu i sportu

Talibowie są znani ze swojego surowego podejścia do kwestii kultury i rozrywki. W czasie swoich rządów zakazali dostępu do internetu oraz zabronili praktykowania sportu. Uważają, że sporty, takie jak piłka nożna, są niezgodne z islamskimi wartościami i prowadzą do rozprężenia moralnego.

Destrukcja kulturowa

Talibowie są również znani z niszczenia zabytków i posągów buddyjskich. W 2001 roku, zniszczyli posągi Buddy w Bamjanie, które były uważane za jedne z najważniejszych zabytków kultury afgańskiej. Talibowie argumentowali, że posągi te były sprzeczne z ich wiarą i stanowiły wyraz kultury innej niż islamska.

Talibowie również ograniczali dostęp do edukacji i kultury. W czasie swoich rządów, zamykali medresy, czyli szkoły koraniczne, które były tradycyjnym miejscem kształcenia religijnego w Afganistanie. Uważali, że edukacja powinna być oparta na szariacie i nauczaniu Koranu.

Talibowie stosowali surowe kary dla tych, którzy łamali ich zasady. Egzekucje publiczne były powszechne, a ludzie byli skazywani na śmierć za takie przestępstwa, jak kradzież czy cudzołóstwo. Ich rządy były określane jako reżim terroru, który skłaniał się ku fundamentalizmowi religijnemu.

Najczęściej zadawane pytania

Kim są członkowie ruchu talibów?

Talibowie to fundamentalistyczne ugrupowanie islamistyczne, które powstało we wrześniu 1994 roku w Kandaharze w Afganistanie. Ich ruch ma swoje korzenie głównie w ulokowanych w Pakistanie szkołach koranicznych, tzw. medresach. Etnicznie większość talibów to Pasztuni.

Jakie są główne zasady i przekonania talibów?

Talibowie wyznają ortodoksyjny islam sunnicki i opowiadają się za surową interpretacją szariatu. Ich głównym celem jest ustanowienie państwa islamskiego, które rządziłoby się wyłącznie zasadami szariatu. Talibowie sprzeciwiają się demokracji oraz zachodnim wartościom i uważają je za zagrożenie dla islamu.

Jakie są ograniczenia wprowadzane przez talibów w Afganistanie?

Talibowie wprowadzają wiele restrykcji w życiu codziennym ludzi w Afganistanie, zwłaszcza kobiet. Kobiety nie mogą pracować ani studiować, a także nie wolno im wychodzić z domu bez męża lub krewnego. Mężczyźni muszą nosić brody i długie włosy, a także modlić się pięć razy dziennie.

W jaki sposób talibowie wpłynęli na życie codzienne w Afganistanie?

Talibowie wprowadzili wiele zmian w życiu codziennym ludzi w Afganistanie. Zmiany te dotyczą przede wszystkim kwestii religijnych i moralnych. Talibowie wprowadzili surowe kary za naruszanie prawa szariatu, a także zdelegalizowali wiele form rozrywki, takich jak muzyka czy kino.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania prawa talibów?

Nieprzestrzeganie prawa talibów może skutkować surowymi karami, w tym karami cielesnymi. Talibowie stosują m.in. chłostę, amputację kończyn i publiczne egzekucje. W przypadku kobiet, które naruszają prawa talibów, kary są szczególnie surowe.

W jaki sposób talibowie doszli do władzy w Afganistanie?

Talibowie doszli do władzy w Afganistanie po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA. Ich ofensywa, która rozpoczęła się w maju 2021 roku, przyniosła im szybkie sukcesy, a w sierpniu 2021 roku zdobyli stolicę kraju, Kabuł.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Ewa Wachowicz: Mam burzę pomysłów na nowy sezon „Ewa gotuje”. Po podróży do Kambodży jestem zafascynowana smakami azjatyckimi

W nowej serii programu „Ewa gotuje” prezenterka zabierze widzów w wyjątkową kulinarną podróż po Kambodży. Zainspirowana azjatyckimi smakami będzie się starała przełożyć miejscowe przepisy na polski...

Światowe tempo redukcji emisji CO2 dalekie od deklaracji poszczególnych państw. UE z najbardziej ambitnym podejściem

– Trzymamy kciuki za wspólnotę europejską, bo jest ewidentnie liderem procesu ograniczania emisji gazów cieplarnianych – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global...

Rozwój technologii nie idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To zagrożenie dla ochrony danych osobowych

Użytkownicy różnych aplikacji, systemów czy urządzeń nie zawsze są świadomi, czy i w jakim stopniu, przez kogo i do jakich celów będą gromadzone i wykorzystywane dane na ich...

Ubezpieczyciele zapewniają pomoc fachowców w przypadku domowych awarii. Popularność takich usług rośnie

W przypadku usterki pilne znalezienie dobrego fachowca jest trudne, a koszt takiej usługi może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego też na polskim rynku coraz...

Niedopałki papierosów powodują co roku 20 mld dol. strat w ekosystemach wodnych. Potrzeba większej odpowiedzialności branży tytoniowej za ten problem

Zanieczyszczenie plastikiem z niedopałków papierosów kosztuje globalną gospodarkę 26 mld dol. rocznie, w tym 5 mld to koszt gospodarowania odpadami, a ponad 20 mld to...

Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek znowu małżeństwem. Aktorzy grają parę w spektaklu „Jak Zabłocki na mydle”

Alutka i Jędrula, czyli duet znany z serialu „Rodzina zastępcza”, tym razem pojawia się na teatralnej scenie. W spektaklu pod tytułem: „Jak Zabłocki na mydle”...

W lutym spodziewany jest projekt zmian w podatku Belki. Kwota wolna od tej daniny mogłaby być zachętą do inwestowania

Wysoka inflacja spowodowała, że wielu Polaków zainteresowało się inwestowaniem swoich oszczędności, aby zapobiec utracie ich wartości. – Ten trend przybiera na sile, obecnie...

Ważą się losy nowej dyrektywy dotyczącej jakości powietrza w UE. Nowe normy mogą zostać przesunięte na 2040 rok

Fundacja ClientEarth apeluje do rządu o to, aby poparł ambitne przepisy dotyczące walki ze smogiem, które są właśnie finalizowane w Brukseli. Chodzi o nową unijną dyrektywę dotyczącą jakości powietrza,...

O TYM SIĘ MÓWI

Olej palmowy znajduje się w połowie produktów na sklepowych półkach. Wbrew powszechnemu przekonaniu jego produkcja nie musi szkodzić środowisku

Import oleju palmowego do Polski nieco spada, ale za to coraz większy jest w nim udział certyfikowanego surowca. Certyfikaty to sposób producentów, firm spożywczych...

Anna Jurksztowicz: Powinniśmy mieć większą wiedzę na temat osteoporozy. Po 50. roku życia należy mierzyć wzrost i badać gęstość kości

Piosenkarka uważa, że edukowanie społeczeństwa w zakresie osteoporozy i jej konsekwencji dla naszego zdrowia jest niezwykle potrzebne. Proste badanie, szybka diagnoza i odpowiednie leczenie może bowiem nie tylko...

Daria Widawska: Reżyseria dubbingu to zupełnie nowa ścieżka na mojej drodze zawodowej. Kiedyś może też wyreżyseruję jakąś sztukę teatralną

Aktorka dała się już poznać widzom jako nietuzinkowa osoba, która potrafi doskonale zagrać nawet najbardziej wymagające role. Jakiś czas temu postanowiła też spróbować...
NEWSLETTER