Dynia żołędziowa jest wdzięcznym warzywem do uprawy w domu i doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Poniżej przedstawiamy podstawy uprawy kabaczków w ogrodzie domowym, a także typowe błędy i uwagi.
Kiedy sadzić dynie żołędziową
Dynie żołędziowe nie są warzywami odpornymi na mróz. Oznacza to, że najlepszym momentem na ich sadzenie jest połowa do późnej wiosny, kiedy nie ma już szans na przymrozki.
Jak sadzić dynie żołędziową
Nasiona dyni żołędziowej należy zasadzić bezpośrednio w glebie w ogrodzie lub w pojemniku na głębokości 1 centymetra. Nasiona mogą być sadzone na zewnątrz lub można je wykiełkować w pomieszczeniu i przesadzić w późniejszym czasie. Zazwyczaj nasiona kabaczka żołędziowego potrzebują około 1 – 2 tygodni, aby w pełni wykiełkować.
W przypadku przesadzania najlepiej przenieść rośliny na zewnątrz, gdy osiągną one wysokość 7-10 centymetrów lub będą miały co najmniej 3-4 prawdziwe liście.
Sadząc dynie żołędziową w ogrodzie, najlepiej umieścić ją w odległości 75 centymetrów od najbliższej rośliny.
Jak dużo wody potrzebuje dynia żołędziowa
Dynia żołędziowa lubi dobrze przepuszczającą wodę glebę, która jest stale wilgotna, ale nie mokra. Ilość wody potrzebna do osiągnięcia tego efektu będzie się różnić w zależności od rodzaju Twojej gleby.
Należy pamiętać, aby podlewać dynie żołędziową regularnie. Dzięki temu roślina będzie dawała zdrowe, jednolite plony.
W przypadku uprawy dyni żołędziowej w doniczkach, należy ją podlewać częściej niż dynie żołędziową posadzoną bezpośrednio w ogrodzie.