wtorek, 25 sierpnia, 2026
Godzinnik.pl Biznes LUDZIE BIZNESU O mediach przyszłości na EKG 2025: wiarygodna informacja największą wartością

O mediach przyszłości na EKG 2025: wiarygodna informacja największą wartością

Data publikacji:

Fot PAP/M. Moryl (1)

Wiarygodność dostarczanych informacji będzie w przyszłości największą wartością oferowaną przez media, ale obawy przedstawicieli branży budzi możliwość wykorzystania możliwości AI do maksymalizacji zysków, przy jednoczesnym łamaniu zawodowych standardów – uznali szefowie największych mediów w Polsce podczas panelu „Przyszłość mediów” na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Uczestnicy debaty dyskutowali o zmianach, które zachodzą na rynku mediów w Polsce, kluczowych wyzwaniach, technologicznej rewolucji, relacjach między mediami tradycyjnymi a big techami. Poruszali także takie problemy branży jak: regulacje i ochrona praw autorskich, zastosowanie AI, moderacja treści, fake newsy, manipulacja oraz fact checking.

Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej S.A. poinformował, że w kierowanej przez niego agencji przeprowadzono wśród jej klientów badanie „Media przyszłości 2030”. Najwięcej wskazań – ponad 95 proc. – miało stwierdzenie, że big techy będą dążyć do maksymalizacji zysków kosztem jakości treści, korzystając przy tym z AI.

„Czy rzeczywiście będzie się liczyła tylko klikalność przekładalna na pieniądze i na reklamy? W takim wypadku rośnie wartość informacji prawdziwej, rzetelnej, dobrze podanej. Pytanie, jak my (media tradycyjne – PAP) sobie z tym poradzimy? Kolejnym wnioskiem z tego badania było to, że na rynku najlepiej poradzą sobie małe, wyspecjalizowane zespoły” – powiedział Błoński.

W dyskusji na temat wykorzystania AI przy tworzeniu kontentu Dorota Żurkowska, GSVP Revenue TVN Warner Bros. Discovery powiedziała, że nie sądzi, aby sztuczna inteligencja potrafiła przygotować lepszy artykuł niż żywy dziennikarz.

„Jestem przekonana, że jeśli spotkamy się za pięć lat okaże się, że AI, tak jak każda technologia, pozwoliła nam przygotować lepsze treści, ale dla użytkownika największą wartość będą miały te tworzone przez dziennikarza” – oceniła Żurkowska.

Bartosz Hojka, CEO Agora S.A. zauważył, że, jego zdaniem, AI zastąpi wielu ekspertów, ale w mediach raczej menedżerów niż dziennikarzy.

„Ludzie uprawiający ten zawód będą ciągle potrzebni, żeby demaskować afery władzy i żeby człowiek objaśniał innym ludziom świat i odkrywał jego piękno” – stwierdził Hojka.

Marek Błoński z PAP podkreślił znaczenie udostępniania przez media prawdziwych, wiarygodnych i sprawdzonych informacji.

„Informacja prawdziwa jest wartością tym większą, im większy jest zalew informacji nieprawdziwych. Można nią wygrać lub przegrać wybory. Jest wartością nie tyle samą w sobie, ile w demokracji, w społeczeństwie obywatelskim. Musimy mieć w Polsce kręgosłup ładu informacyjnego i regulatora, który nie jest właścicielem mediów, ale kształtuje ten ład” – stwierdził szef PAP.

Błoński przypomniał, że działalność PAP jest regulowana na podstawie specjalnej ustawy, w której zapisana jest misja PAP – agencja ma rzetelnie i wszechstronnie informować.

„Nie trzeba robić rozgraniczenia między mediami publicznymi i prywatnymi, bo wszyscy mamy ten sam cel – informację prawdziwą, która powinna mieć certyfikat wiarygodności, odróżniać się od informacji nieprawdziwej” – wskazał Marek Błoński.

Maciej Maciejowski, prezes zarządu Gremi Media powiedział z kolei, że jest przeciwny temu, aby funkcjonował regulator rynku mediów.

„>>Metką<<, która mówi, że informacja jest niezależna, jest pochodzenie z dobrych redakcji i dobrych tytułów. Na pewno taką instytucją jest PAP i to jest rola PAP, żeby weryfikować fake newsy. Zawsze jestem sceptyczny co do tego, by istniał regulator, bo w zawirowaniach zmiany władzy każdy regulator może paść łupem jednej czy drugiej strony. Odróżniamy się od wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej dlatego, że mamy wolne media. Nie psujmy tego” – zaapelował Maciej Maciejowski.

Zobacz również:

EKG 2025: obcowanie ze sztuką wzmacnia kreatywność w biznesieLUDZIE BIZNESU · 29.04.2025EKG 2025: obcowanie ze sztuką wzmacnia kreatywność w biznesie

Bartosz Hojka z Agory S.A. podkreślił, że silne firmy mediowe, które są w stanie oprzeć się naciskom władzy i realizować misję „czwartej władzy”, są ciągle potrzebne.

„Niezależność finansowa i siła finansowa są najlepszą gwarancją niezależności mediów. Organizacje o dużej sile mogą sobie pozwolić na realizację najbardziej wymagających gatunków dziennikarstwa jak reportaż czy dziennikarstwo śledcze” – wyraził opinię Bartosz Hojka.

- Reklama -

Zenon Nowak, prezes zarządu Polska Press Grupa także wskazał, że ważne jest, by dziennikarstwo było niezależne od polityki.

„Jesteśmy w takiej sytuacji, że w firmie, która kilka lat temu była własnością prywatną, >>dzięki<< politykom zmienił się właściciel [w 2020 roku Grupa ORLEN kupiła Polska Presse Grupa – PAP]. Dzisiaj pokazujemy, że mimo tego, iż jesteśmy obciążeni bagażem politycznym poprzednich lat, jesteśmy w stanie robić niezależne dziennikarstwo i mamy zdrowe, właścicielskie relacje” – powiedział Nowak.

Maciej Maciejowski z Gremi Media zwrócił uwagę, że w mediach trudno być zupełnie obiektywnym – trzeba być rzetelnym, a rzetelność bierze się z niezależności finansowej. To co najgorsze może się stać w krajach populistycznych, to zdemolowanie niezależności mediów, co skutkuje podważeniem ich wiarygodności.

„Najprostsze naciski to naciski polityczne. Rzetelność i etyka dziennikarska są najważniejsze. Możemy być subiektywni. Zawsze staramy się przedstawić dwa punkty widzenia – każdy z nich jest subiektywny. My, tradycyjne media, w przeciwieństwie do social mediów, mamy odpowiedzialność za słowo, nie tylko dziennikarską, ale i formalną – podlegamy prawu prasowemu” – podkreślił Maciej Maciejowski.

Piotr Żaczko, Communications Manager, TikTok Central & Eastern Europe przyznał, że odpowiedzialność za słowo jest o wiele bardziej rozwinięta w mediach tradycyjnych niż społecznościowych, co wynika ze sposobu ich funkcjonowania.

„Ale my również mamy grono fact checkerów, którzy sprawdzają informacje funkcjonujące na platformie i własne zespoły moderacyjne. Przejmujemy w części na siebie odpowiedzialność za publikowane treści. Jesteśmy sygnatariuszami Kodeksu Przeciwdziałania Dezinformacji, podlegamy regulacjom wynikającym z DSA [Digital Services Act, Akt o Usługach Cyfrowych [akt prawny Unii Europejskiej, który nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach – PAP], prawu lokalnemu. Nie powiedziałbym, że moja platforma unika odpowiedzialności” – powiedział Piotr Żaczko.

Dorota Żurkowska z TVN Warner Bros. Discovery zaznaczyła, że obecnie media tradycyjne są tak samo obecne w świecie cyfrowym, jak firmy takie jak TikTok.

„Dzisiaj tworząc treści staramy się myśleć o każdym użytkowniku, dlatego jesteśmy uczestnikami dokonanej transformacji cyfrowej, jeżeli chodzi o sposób dotarcia. Jeżeli media nie będą mogły pobierać wynagrodzenia za pracę dziennikarską, nie będziemy mogli utrzymać niezależności i jakości w obiektywnym pokazywaniu faktów. Chodzi o obecność korespondentów w różnych miejscach i o fact checking. Jest on obecnie ogromną wartością. Wnoszą ją media, które nie są oparte o user-generated content i mają ją u podstaw swojego działania” – zaznaczyła Dorota Żurkowska.

Paulina Gumowska, wicedyrektorka wydawnicza Grupa PTWP, powiedziała, że niezależność redakcji w dużej mierze zależy od struktury mediów: czy jest w niej dyrektor wydawniczy, czy obowiązuje w niej kodeks etyki dziennikarskiej.

„Możemy dyskutować o niezależności biznesowej od big techów, ale na końcu jest dziennikarz, który musi mieć poczucie, że pracuje w strukturze, która nie jest jak sito, ma poczucie, że ktoś za nim stoi” – podkreśliła Gumowska.

17. EKG w Katowicach to największe i najbardziej prestiżowe spotkanie przedstawicieli biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W 180 sesjach tematycznych wzięło udział 1200 prelegentów, a Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło ok. 17 tys. uczestników.

Źródło informacji: PAP

Źródło: PAP MediaRoom

NAJNOWSZE INFORMACJE

Europa Środkowo-Wschodnia zyskuje na znaczeniu w nowej rzeczywistości geopolitycznej. Region może to wykorzystać gospodarczo

Wschodnia flanka stała się jednym z kluczowych obszarów NATO. Europa Środkowo-Wschodnia może wykorzystać swoje rosnące znaczenie także do przyciągania nowych inwestycji. Poza stabilnością i bezpieczeństwem...

Technologie podwójnego zastosowania mogą się stać polską przewagą. Potrzebne są jasne priorytety finansowania

Polskie firmy mają duży potencjał, by rozwijać technologie i infrastrukturę podwójnego zastosowania – oceniają przedstawiciele Polskiej Izby Dual Use. Nie brakuje również źródeł finansowania,...

Europejskie media pokazują mniej solidarności z walczącą Ukrainą. Znaczący spadek poparcia w Polsce

Wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie wywołał niespotykaną dotąd reakcję europejskich mediów. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w którym uczestniczyły badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego, pokazały, że w pierwszych...

Antoni Królikowski: W nowych odcinkach „Uroczyska” mordercą okaże się skrzat. Narzędziem zbrodni będzie makowiec

Aktor spędza na planie „Uroczyska” nawet po 12 godzin dziennie i nie ukrywa, że realizacja serialu codziennego wymaga dużego nakładu pracy oraz dyscypliny. W tej...

Maria Sadowska: Mam na karku pięć dych, ale nie zamartwiam się tym ani nie udaję młodszej. Po prostu rozpoczynam nowy rozdział

Artystka zaznacza, że 50. urodziny w pewnym sensie były dla niej przełomowym momentem, ale nie przejmuje się upływającym czasem, tylko chce jak najlepiej wykorzystać każdy moment....

Koniec żelków i drożdżówek w szkolnych sklepikach. Od 1 września obowiązuje zamknięta lista

Od 1 września 2026 roku w szkolnych sklepikach i automatach obowiązuje zamknięta lista produktów. Wracają limity cukru, tłuszczu i soli, a na stołówce pojawi się obowiązkowa ryba i danie ze strączków.

Patostreaming od dziś jest przestępstwem. Nowy przepis w Kodeksie karnym

Od 23 sierpnia 2026 roku obowiązuje art. 255b Kodeksu karnego. Za zarabianie na treściach pokazujących przemoc i poniżanie grozi do 3 lat więzienia, a gdy w materiale występuje dziecko, nawet 5 lat.

Odwrócone tablice rejestracyjne. Litera województwa przeniesie się na koniec numeru

Ministerstwo Infrastruktury chce dopuścić odwrócone tablice skrócone, w których litera województwa znajdzie się na końcu numeru. Powodem jest wyczerpująca się pula numerów dla aut sprowadzanych z USA.

Zakaz telefonów w szkołach od 1 września. Trzy wyjątki, o których warto wiedzieć

Od 1 września 2026 roku uczniowie szkół podstawowych nie skorzystają z telefonu przez cały czas pobytu w szkole. Nowelizacja prawa oświatowego przewiduje jednak trzy wyjątki, a w liceach i technikach o zasadach zdecyduje statut placówki.

Ewa Wachowicz: Moje serce wraca teraz w rodzinne strony, do Beskidu Niskiego. Będę tam budować dom i realizować nowy program

Jej nowy program będzie nosił tytuł „Ewa buduje”. Prezenterka przeprowadzi bowiem widzów przez kolejne etapy budowy domu w Beskidzie Niskim. Obiekt ma jednocześnie pełnić funkcję...

Mateusz Gessler: Żeby inni mogli odpocząć, to my musimy pracować. Na urlop pojadę dopiero za dwa miesiące

Choć dla wielu osób wakacje oznaczają czas odpoczynku, restaurator na razie nie może sobie pozwolić na dłuższy urlop. Będzie to możliwe dopiero za dwa miesiące. W...

Polska rozwija własne modele AI do wyszukiwania informacji. Mają wspierać rozwój systemów agentowych

Nowe polskie modele AI mogą zwiększyć niezależność technologiczną krajowych podmiotów w obszarze wyszukiwania informacji. Rodzina modeli PolDense, opracowana przez AI Lab w Ośrodku Przetwarzania Informacji, jest...

O TYM SIĘ MÓWI

Europa Środkowo-Wschodnia zyskuje na znaczeniu w nowej rzeczywistości geopolitycznej. Region może to wykorzystać gospodarczo

Wschodnia flanka stała się jednym z kluczowych obszarów NATO. Europa Środkowo-Wschodnia może wykorzystać swoje rosnące znaczenie także do przyciągania nowych inwestycji. Poza stabilnością i bezpieczeństwem...

Technologie podwójnego zastosowania mogą się stać polską przewagą. Potrzebne są jasne priorytety finansowania

Polskie firmy mają duży potencjał, by rozwijać technologie i infrastrukturę podwójnego zastosowania – oceniają przedstawiciele Polskiej Izby Dual Use. Nie brakuje również źródeł finansowania,...

Europejskie media pokazują mniej solidarności z walczącą Ukrainą. Znaczący spadek poparcia w Polsce

Wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie wywołał niespotykaną dotąd reakcję europejskich mediów. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w którym uczestniczyły badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego, pokazały, że w pierwszych...