Godzinnik.pl Biznes Iga Lis – wiek (26 lat), kariera i czym się zajmuje

Iga Lis – wiek (26 lat), kariera i czym się zajmuje

Data publikacji:

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

Iga Lis urodziła się 25 czerwca 2000 roku w Warszawie – w 2026 roku ma dokładnie 26 lat. To młoda reżyserka i scenarzystka, córka znanych dziennikarzy Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Choć dorastała w blasku fleszów, konsekwentnie buduje własną ścieżkę w branży filmowej – jej debiutancki dokument „Bałtyk” otworzył Krakowski Festiwal Filmowy i przyniósł jej nominację do Orłów 2026. Szerzej znana jest też jako partnerka rapera Taco Hemingwaya. W tym artykule wyjaśniamy, ile ma lat, czym się zajmuje i co osiągnęła.

★ W skrócie – najważniejsze fakty

  • Prawdziwe imię: Iga Lis – nie używa pseudonimu artystycznego.
  • Wiek: ur. 25 czerwca 2000 r. w Warszawie – w 2026 roku kończy 26 lat.
  • Pochodzenie: córka dziennikarzy Kingi Rusin i Tomasza Lisa; ma starszą siostrę Polę.
  • Zawód: reżyserka i scenarzystka filmowa; absolwentka London School of Economics.
  • Przełom: dokument „Bałtyk” – premiera kinowa 22 sierpnia 2025 r.; film otworzył 65. Krakowski Festiwal Filmowy i przyniósł jej nominację do Orłów 2026 w kategorii Odkrycie Roku.
  • Życie prywatne: od około 2018 roku związana z Taco Hemingwayem; doniesienia o zaręczynach sama zdementowała.

Iga Lis – metryczka

DaneIga Lis
Imię i nazwiskoIga Lis
Data urodzenia25 czerwca 2000 r.
Wiek (2026)26 lat
Miejsce urodzeniaWarszawa
Zawódreżyserka i scenarzystka filmowa, autorka tekstów
WykształcenieInternational American School of Warsaw; historia i stosunki międzynarodowe, London School of Economics (dyplom 2023)
Debiut pełnometrażowy„Bałtyk” – premiera kinowa 22 sierpnia 2025 r.
Najgłośniejsze projekty„Bałtyk”, krótki metraż „Za moich czasów”, filmy „SNUJ SIĘ” i „SELF-MADE?”, teledysk „Gelato”, album „1-800-Oświecenie”
Nagrody i nominacjenominacja do Orłów 2026 (Odkrycie Roku), nominacja Forbes Women Kobieta Roku 2025 (Kultura), nagroda za najlepszy dokument na Sopot Film Festival, wyróżnienie NewFilmmakers Los Angeles
Rodzinacórka Kingi Rusin i Tomasza Lisa; starsza siostra Pola
PartnerTaco Hemingway (Filip Szcześniak) – związek od ok. 2018 roku

Iga Lis – ile ma lat i kim są jej rodzice?

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

Iga Lis urodziła się 25 czerwca 2000 roku w Warszawie, co oznacza, że w 2026 roku ma dokładnie 26 lat – urodziny obchodziła pod koniec czerwca. Jest córką dwójki najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy – Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Ma starszą siostrę Polę. Mimo medialnego rodowodu Iga przez lata trzymała się z dala od światła reflektorów, a publicznie zaczęła być kojarzona dopiero wraz z rozwojem własnej kariery zawodowej. Po jej narodzinach Kinga Rusin na kilka lat zawiesiła karierę telewizyjną, by poświęcić się macierzyństwu.

Nazwisko Lis od początku było dla niej zarówno atutem, jak i obciążeniem. W wywiadach reżyserka podkreśla, że zależało jej na tym, by o jej filmach mówiono w oderwaniu od nazwiska rodziców – stąd konsekwentne budowanie własnego dorobku i wybór tematyki, która z medialnym show-biznesem nie ma nic wspólnego. Jej filmy opowiadają o zwykłych ludziach, małych miejscowościach i znikających zawodach. Pod tym względem jej droga przypomina ścieżkę innych dzieci znanych rodziców, które wybrały własny zawód – jak Lara Gessler czy Oliwia Bieniuk.

Wykształcenie

Iga Lis jest absolwentką International American School of Warsaw, a następnie wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Studiowała historię i stosunki międzynarodowe na prestiżowej London School of Economics (LSE), gdzie zdobyła dyplom w 2023 roku. Jeszcze w trakcie studiów dała się poznać jako autorka tekstów – pisała m.in. dla polskiej edycji magazynu „Vogue” oraz dla zagranicznego portalu „Politico”, gdzie opublikowała artykuł o brexicie.

Co ciekawe, Iga Lis nie skończyła żadnej szkoły filmowej – reżyserii uczyła się w praktyce, na planach teledysków i krótkich form. Humanistyczne wykształcenie widać jednak w jej filmach: dokumenty Igi mają wyraźne zacięcie reporterskie i antropologiczne, a bohaterów traktują raczej jak świadków epoki niż postaci z anegdoty.

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

Czym zajmuje się Iga Lis? Kariera reżyserki

Iga Lis nie poszła w ślady rodziców-dziennikarzy, lecz wybrała karierę reżyserki i scenarzystki filmowej. Jej krótki metraż „Za moich czasów” (ang. „In My Day”) trafił do oficjalnej selekcji prestiżowego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, a debiutancki, pełnometrażowy dokument „Bałtyk” otworzył 65. Krakowski Festiwal Filmowy. Za swój reżyserski debiut Iga otrzymała nominację do tytułu Forbes Women Kobieta Roku 2025 w kategorii Kultura.

„Bałtyk” to portret Mieci – właścicielki kultowej wędzarni ryb w Łebie, która przez około 40 lat budowała swój biznes, poświęcając mu zdrowie i życie prywatne. Szerzej to opowieść o ostatnich bastionach autentyczności w miejscach pożartych przez turystykę – o przestrzeniach, które powoli znikają razem z ludźmi, którzy je stworzyli. Film wszedł do kin w całej Polsce 22 sierpnia 2025 roku, a wcześniej i później pokazywany był na kolejnych festiwalach: zdobył m.in. nagrodę za najlepszy dokument na Sopot Film Festival oraz wyróżnienie za zdjęcia (Kacper Gawron) na koszalińskim festiwalu debiutów filmowych, a także zakwalifikował się do programu San Francisco International Film Festival – jednego z najstarszych przeglądów filmowych w USA.

Największe wyróżnienie przyszło jednak na początku 2026 roku. Za reżyserię „Bałtyku” Iga Lis otrzymała nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły 2026 w kategorii Odkrycie Roku – to najważniejsze wyróżnienie branżowe w kraju, nazywane polskimi Oscarami. Na 28. gali, która odbyła się 9 marca 2026 roku, statuetkę w tej kategorii odebrała ostatecznie Emi Buchwald za film „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”, ale sama nominacja ustawiła 25-letnią wówczas reżyserkę w gronie najciekawszych debiutantów polskiego kina.

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

Wcześniej zdobyła też międzynarodowe wyróżnienie NewFilmmakers Los Angeles za teledysk do utworu „Gelato”. Angażuje się również społecznie – jest autorką projektów Przebudzenie i Olśnienie.eu, które zachęcają młodych ludzi do udziału w wyborach. Zanim na dobre zajęła się filmem, w 2012 roku zadebiutowała także w modelingu, biorąc udział w pokazie kolekcji Łukasza Jemioła.

- Reklama -

Osobny wątek jej dorobku to krótkie formy tworzone razem z Taco Hemingwayem. W czerwcu 2024 roku, podczas koncertu rapera na PGE Narodowym, premierę miał film „SNUJ SIĘ” w jej reżyserii. Rok później, w sierpniu 2025 roku, ukazał się „SELF-MADE?” – krótki obraz, do którego scenariusz napisał sam Taco. Raper opowiada w nim o własnej karierze i dochodzi do wniosku, że nie istnieje ktoś taki jak „self-made man”, bo każdego z nas zbudowali napotkani ludzie. Za zdjęcia odpowiadał Jakub Stoszek.

🎫 Debiut, który otworzył festiwal. „Bałtyk” pokazano jako film otwarcia 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (25 maja – 1 czerwca 2025) – w polskim dokumencie to jedno z największych wyróżnień, jakie może spotkać debiutanta. Do kin w całej Polsce film trafił trzy miesiące później, 22 sierpnia 2025 roku.

Kalendarium kariery Igi Lis

RokWydarzenie
2012Debiut na wybiegu – udział w pokazie kolekcji Łukasza Jemioła.
2021–2022Współtworzy album Taco Hemingwaya „1-800-Oświecenie” i reżyseruje teledysk do utworu „Gelato”.
2023Kończy studia w London School of Economics; pisze m.in. dla „Vogue” i „Politico”.
2024Krótki metraż „Za moich czasów” na festiwalu Millennium Docs Against Gravity; premiera filmu „SNUJ SIĘ” podczas koncertu Taco na PGE Narodowym.
2025Pełnometrażowy debiut „Bałtyk” otwiera 65. Krakowski Festiwal Filmowy (maj), a 22 sierpnia trafia do kin.
2025Film „SELF-MADE?” z Taco Hemingwayem; nagroda za najlepszy dokument na Sopot Film Festival i nominacja Forbes Women Kobieta Roku (Kultura).
2026Nominacja do Orłów 2026 w kategorii Odkrycie Roku za reżyserię „Bałtyku” (statuetkę zdobyła Emi Buchwald).
Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

💡 Ciekawostki o Idze Lis

  • Jej pełnometrażowy debiut „Bałtyk” opowiada o Mieci – właścicielce kultowej wędzarni ryb w Łebie, która budowała swój biznes przez około 40 lat.
  • Za ten sam film dostała nominację do Orłów 2026 w kategorii Odkrycie Roku – to polski odpowiednik Oscarów.
  • „Bałtyk” zakwalifikował się do programu San Francisco International Film Festival, jednego z najstarszych festiwali filmowych w Stanach Zjednoczonych.
  • Jej 12-minutowy krótki metraż „Za moich czasów” zbudowany jest z prywatnych rozmów telefonicznych babć z wnuczkami – o miłości, stracie i codzienności.
  • Zanim zajęła się filmem, pisała teksty dla polskiej edycji „Vogue’a” i dla „Politico”, gdzie opublikowała artykuł o brexicie.
  • Nie skończyła szkoły filmowej – reżyserii uczyła się w praktyce, na planach teledysków i krótkich form dokumentalnych.

Iga Lis i Taco Hemingway

Od lat partnerem Igi Lis jest raper Taco Hemingway (Filip Szcześniak), starszy od niej o 10 lat – znany m.in. z duetu Taconafide z Quebonafide. Pierwsze plotki o ich związku pojawiły się w 2018 roku. Para łączy uczucie z pracą – Iga współtworzyła album rapera „1-800-Oświecenie”, a także wyreżyserowała i napisała scenariusz teledysku do utworu „Gelato” oraz filmy „SNUJ SIĘ” i „SELF-MADE?”. Oboje słyną z dyskrecji i rzadko pokazują się razem publicznie, dlatego ich relacja uchodzi za jedną z najbardziej tajemniczych w polskim show-biznesie.

Na początku 2026 roku część mediów – powołując się na anonimowe źródła – donosiła o rzekomych zaręczynach pary i pierścionku na palcu reżyserki. Iga Lis szybko zdementowała te doniesienia, wprost pisząc w komentarzu w mediach społecznościowych, że informacja o zaręczynach jest nieprawdziwa. To dobry przykład tego, jak para radzi sobie z medialną presją – milczy tak długo, jak się da, a zabiera głos dopiero wtedy, gdy plotka zaczyna żyć własnym życiem. Wyjątkiem były dwa majowe koncerty Taco na PGE Narodowym (22 i 23 maja 2026 roku), po których reżyserka pokazała w sieci rzadkie wspólne kadry.

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

Podobne sylwetki

Iga Lis
https://www.instagram.com/iga_lis/?hl=pl

NAJNOWSZE INFORMACJE

Droga do cyberpotęgi. Polska walczy o technologiczną suwerenność i bezpieczeństwo

Nowe technologie to nie tylko impuls dla rozwoju gospodarczego, ale też kluczowy czynnik dla bezpieczeństwa państwa. Zdaniem Magdaleny Hajduk, doradcy prezydenta RP, potrzebna jest diagnoza stanu...

Im większa inwestycja infrastrukturalna, tym bardziej złożone ryzyka. Część z nich przejmują ubezpieczyciele

Polska Izba Ubezpieczeń wskazuje, że ubezpieczyciele coraz częściej rozwijają ofertę dla dużych projektów budowlanych i infrastrukturalnych, związanych m.in. z inwestycjami publicznymi w obszarze transportu i energetyki. Ochrona ubezpieczeniowa...

Dziecko na scenie, ulewa czy problemy techniczne. Czasami plenerowy Szekspir wymyka się spod kontroli

W opinii aktorki teatr nie musi być zamknięty w czterech ścianach ani podporządkowany pełnej kontroli twórców. Kiedy spektakle wystawiane są na otwartej przestrzeni, natura i warunki...

Ponad połowę drobnych dolegliwości Polacy leczą samodzielnie. To miliardowe oszczędności dla systemu

Każdego roku mieszkańcy Europy samodzielnie leczą ok. 1,2 mld drobnych dolegliwości, stosując leki bez recepty, co przynosi blisko 36,7 mld euro oszczędności rocznie....

Ile lat mają polscy raperzy? Wiek, prawdziwe imiona i lista (2026)

Ile lat mają polscy raperzy? Wiek, prawdziwe imiona i rok urodzenia ponad 30 raperów i grup hip-hopowych – od Pei i Sokoła po Matę i Schaftera. Aktualne dane 2026.

Zmiana klimatu i geopolityka destabilizują produkcję rolną. To zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

Polskie rolnictwo mierzy się jednocześnie ze skutkami zmian klimatu, niestabilnością na światowych rynkach, konsekwencjami konfliktów zbrojnych oraz zmianami w polityce handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi....

Wakacje europosłów. W planach: remonty, joga, kajaki i wczasy pod palmami

Wakacje w pełni, część europosłów ma już szczegółowo zaplanowane letnie wyjazdy, natomiast inni wciąż pozostawiają sobie przestrzeń na spontaniczne decyzje. Wśród planów urlopowych są...

GPW uruchamia nowe indeksy rynku obligacji korporacyjnych. Mają ułatwić inwestorom ocenę rynku

GPW Benchmark uruchamia dwa pierwsze indeksy rynku obligacji korporacyjnych – WIPID obejmujący szeroki rynek obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst i POLCBF, koncentrujący się na...

Europa Suwerennych Narodów może stracić status partii politycznej i finansowanie. Rusza procedura w sprawie naruszenia unijnych wartości

Europa Suwerennych Narodów (ESN), prawicowa europejska partia polityczna, znalazła się pod lupą unijnych instytucji. Europosłowie zagłosowali za wszczęciem wobec niej procedury, która ma...

Anna Markowska – wiek, wzrost, kariera i związek z Kubą Wojewódzkim

Anna Markowska to polska modelka i bizneswoman znana z 7. edycji „Top Model” oraz jako partnerka Kuby Wojewódzkiego. Poznaj jej wiek, wzrost, karierę i życie prywatne.

Santia Kozłowska – kim jest twórczyni TikToka z grupy Teenz?

Santia Kozłowska to popularna, nastoletnia twórczyni TikToka ze Szczecina, członkini grupy Teenz. Sprawdzamy, co wiadomo o jej wieku i karierze w mediach społecznościowych.

Patrycja Mołczanow – wiek, kariera i Team X

Patrycja Mołczanow to polska influencerka i wokalistka, była członkini kolektywu Team X. Poznaj jej wiek, karierę muzyczną, historię pseudonimu Lily i działalność w mediach społecznościowych.

O TYM SIĘ MÓWI

Droga do cyberpotęgi. Polska walczy o technologiczną suwerenność i bezpieczeństwo

Nowe technologie to nie tylko impuls dla rozwoju gospodarczego, ale też kluczowy czynnik dla bezpieczeństwa państwa. Zdaniem Magdaleny Hajduk, doradcy prezydenta RP, potrzebna jest diagnoza stanu...

Im większa inwestycja infrastrukturalna, tym bardziej złożone ryzyka. Część z nich przejmują ubezpieczyciele

Polska Izba Ubezpieczeń wskazuje, że ubezpieczyciele coraz częściej rozwijają ofertę dla dużych projektów budowlanych i infrastrukturalnych, związanych m.in. z inwestycjami publicznymi w obszarze transportu i energetyki. Ochrona ubezpieczeniowa...

Dziecko na scenie, ulewa czy problemy techniczne. Czasami plenerowy Szekspir wymyka się spod kontroli

W opinii aktorki teatr nie musi być zamknięty w czterech ścianach ani podporządkowany pełnej kontroli twórców. Kiedy spektakle wystawiane są na otwartej przestrzeni, natura i warunki...