
Blanka Stajkow ma 27 lat – urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie, więc tegoroczne urodziny ma już za sobą. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek pop młodego pokolenia, która uwagę całego kraju przyciągnęła występem w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023, gdzie reprezentowała Polskę z utworem „Solo”.
W 2026 roku zasiada w fotelu trenerskim „The Voice Kids” i wypuszcza kolejne single – choć wciąż nie wydała albumu studyjnego. Sprawdź, ile lat ma Blanka Stajkow, skąd pochodzi, ile mierzy i jak wygląda jej kariera oraz życie prywatne.
★ Blanka Stajkow – w skrócie
- Wiek: 27 lat (ur. 23 maja 1999 r. w Szczecinie); 28. urodziny obchodzi 23 maja 2027 roku.
- Pochodzenie: matka Polka (była modelka), ojciec Bułgar (przedsiębiorca); dzieciństwo między Szczecinem, Mierzynem i Sofią.
- Przełom: singiel „Solo” (2022) – w Polsce 2× diamentowa płyta – i 19. miejsce w finale Eurowizji 2023 w Liverpoolu (93 punkty).
- Telewizja: „Top Model” (2021), „Taniec z Gwiazdami” (2025, 5. miejsce), trenerka 9. edycji „The Voice Kids” w TVP2 (2026).
- Muzyka 2026: „Memories”, ballada „I’m Just a Human”, „Niewinna” ze Skolimem i letnie „Dance To This” – nadal bez albumu studyjnego.
- Życie prywatne: 167 cm wzrostu; po głośnej relacji z Malikiem Montaną (doniesienia o rozstaniu z czerwca 2026) jest singielką.
Blanka Stajkow – metryczka
| Dane | Blanka Stajkow |
|---|---|
| Imię i nazwisko | Blanka Stajkow |
| Pseudonim sceniczny | Blanka (w sieci: @blikeblanka) |
| Data urodzenia | 23 maja 1999 r. |
| Wiek (lipiec 2026) | 27 lat |
| Miejsce urodzenia | Szczecin |
| Pochodzenie | polsko-bułgarskie |
| Wzrost | 167 cm |
| Zawód | wokalistka, modelka, trenerka „The Voice Kids” |
| Wytwórnia | Warner Music Poland (od 2022 r.) |
| Debiut | singiel „Better” (2021) |
| Największe sukcesy | „Solo” – 2× diamentowa płyta; 19. miejsce na Eurowizji 2023 |
| Partner | obecnie singielka |
Ile lat ma Blanka Stajkow? Wiek, pochodzenie i dzieciństwo
Blanka Stajkow urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie, więc w lipcu 2026 roku ma 27 lat. Część dzieciństwa spędziła w podszczecińskim Mierzynie oraz w Sofii – stolicy Bułgarii. Jej matka jest Polką i byłą modelką, a ojciec Bułgarem i przedsiębiorcą. To właśnie dzięki tej mieszanej tożsamości Blanka od najmłodszych lat funkcjonowała na styku dwóch kultur. Jak sama podkreślała w wywiadach, wpływ obu narodowości widać w jej sposobie bycia, muzycznym stylu i podejściu do życia.

Żadne z rodziców wokalistki nie miało muzycznego wykształcenia, ale to matka zapisywała ją na zajęcia taneczne i wokalne, a w domu od rana leciały MTV i Trace Urban. Pierwsze muzyczne kroki Blanka stawiała bardzo wcześnie: już w wieku 13 lat wyprodukowała i wydała swoją pierwszą piosenkę „Strong Enough”. Wiele umiejętności rozwijała samodzielnie, co dziś przekłada się na jej niezależny styl sceniczny. Ma 167 cm wzrostu – jak na modelkę niewiele, o czym sama mówi z przymrużeniem oka.
Kariera telewizyjna – „Top Model” i pierwsze single

W 2021 roku Blanka pojawiła się na ekranach jako uczestniczka 10. edycji programu „Top Model”, który od lat odkrywa nowe twarze polskiej mody. Nie wygrała, ale udział w show pomógł jej zbudować rozpoznawalność i zasięgi w mediach społecznościowych. Wtedy też zaczęła na poważnie inwestować w muzykę: w trakcie emisji programu wydała debiutancki singiel „Better”, który nie zdobył szerokiego rozgłosu, ale był ważnym krokiem w budowaniu tożsamości artystycznej.
Przełomowy singiel „Solo” i Eurowizja 2023

Wszystko zmieniło się latem 2022 roku, kiedy Blanka podpisała kontrakt z Warner Music Poland, a 23 września wydała utwór „Solo”. Piosenka utrzymana w klimacie tanecznego popu z elementami latino i R&B błyskawicznie stała się hitem radiowym i viralem. Dotarła do 1. miejsca listy streamingowej OLiS i do czołówki zestawień w Czechach, Islandii, Irlandii i na Litwie, a w Polsce pokryła się 2× diamentową płytą.
W lutym 2023 roku Blanka wygrała preselekcje „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję”, zgarniając maksymalną liczbę punktów od jury i drugie miejsce w głosowaniu widzów. Dzięki temu reprezentowała Polskę w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu: w drugim półfinale zajęła 3. miejsce i awansowała do wielkiego finału, w którym uplasowała się na 19. pozycji z 93 punktami. Recenzje były mieszane, ale jedno było pewne – polski pop zyskał nową, mocno rozpoznawalną twarz. Rok wcześniej Polskę reprezentował Krystian Ochman, a rok później Luna.
⚠️ Afera wokół preselekcji. Zwycięstwo Blanki w krajowych eliminacjach wywołało w Polsce burzę – część mediów i fanów zarzucała jury nieprawidłowości przy głosowaniu. Sprawa odbiła się echem także w zagranicznych serwisach eurowizyjnych, ale wyniku nie zmieniono, a zarzuty pozostały niepotwierdzone.
Kariera Blanki Stajkow – kalendarium
| Rok | Wydarzenie |
|---|---|
| 1999 | Przychodzi na świat 23 maja w Szczecinie, w polsko-bułgarskiej rodzinie. |
| 2012 | Jako 13-latka nagrywa pierwszy utwór – „Strong Enough”. |
| 2021 | Udział w 10. edycji „Top Model”; debiutancki singiel „Better”. |
| 2022 | Kontrakt z Warner Music Poland i premiera „Solo” (23 września). |
| 2023 | Wygrywa preselekcje, 19. miejsce w finale Eurowizji w Liverpoolu; single „Boys Like Toys” i „Rodeo”. |
| 2024 | „Cara mia”, „If U Want Me”, „Asereje (Airplane Mode)”; support przed Jasonem Derulo w Polsce. |
| 2025 | 5. miejsce w 16. edycji „Tańca z Gwiazdami”; single „Key to My Heart”, „Guilty” i „Wracam” z Malikiem Montaną. |
| 2026 | Trenerka 9. edycji „The Voice Kids” (TVP2); single „Memories”, „I’m Just a Human”, „Niewinna” ze Skolimem i „Dance To This”. |
| czerwiec 2026 | Media informują o rozstaniu z Malikiem Montaną; wokalistka nie komentuje sprawy. |
Blanka po Eurowizji – single 2024–2026
Po Eurowizji kariera Blanki nie zwolniła. Jeszcze w 2023 roku wydała „Boys Like Toys” (złota płyta) oraz „Rodeo” – utwór z wyraźnymi wpływami country-popu, który dotarł do 4. miejsca polskiego airplayu i pokrył się platyną. W 2024 roku pojawiły się „Cara mia”, „If U Want Me” oraz „Asereje (Airplane Mode)” – ten ostatni trafił na ścieżkę dźwiękową 3. sezonu serialu HBO Max „The Sex Lives of College Girls”. W kwietniu 2024 roku Blanka była supportem Jasona Derulo podczas polskiej daty jego trasy Nu King World Tour.
Rok 2025 przyniósł „Key to My Heart”, „Guilty” i duet „Wracam” z Malikiem Montaną. W 2026 roku artystka wypuściła aż cztery single: „Memories”, poruszającą balladę „I’m Just a Human” (luty 2026) – pierwszą tak osobistą piosenkę w jej dorobku, będącą odpowiedzią na hejt i presję – oraz reggaetonowe „Niewinna” nagrane ze Skolimem (kwiecień 2026) i wakacyjne „Dance To This” (czerwiec 2026), do którego teledysk sama wyreżyserowała. Mimo kilkunastu wydawnictw Blanka wciąż nie ma na koncie albumu studyjnego – działa wyłącznie w formule singlowej i nie podała daty debiutanckiej płyty.
💎 Diamentowe „Solo”. Debiutancki hit Blanki ma w Polsce status 2× diamentowej płyty, „Rodeo” – platynowej, a „Boys Like Toys” – złotej. To wynik, którym po Eurowizji może pochwalić się niewielu polskich wykonawców.
Zobacz również:
LUDZIE BIZNESU · 22.04.2025Security Operations Center, czyli jak zadbać o ochronę firmy przed cyberzagrożeniamiThe Voice Kids 2026 i „Taniec z Gwiazdami”
Największą telewizyjną nowością 2026 roku jest fotel trenerski Blanki w 9. edycji „The Voice Kids”. Program wrócił na antenę TVP2 w wiosennej ramówce 2026 roku, a wokalistka zasiadła w obracanych fotelach obok Cleo i Tribbsa. To największa przebudowa jury w historii formatu: ze składu odeszli Natasza Urbańska oraz Tomson i Baron, związani z programem od pierwszej edycji, a jedyną trenerką z ciągłością pozostała Cleo. Prowadzącymi nadal są Michalina Sosna i Paulina Chylewska.
Ciekawostką jest to, że drugi z debiutantów, Tribbs, to współtwórca „Solo” – piosenki, która wyniosła Blankę na Eurowizję. Nominacja wokalistki wywołała w sieci dyskusję: część internautów kwestionowała jej kompetencje jako trenerki, przy Tribbsie zastrzeżeń było mniej. Sam debiut był emocjonalny – kamery uchwyciły Blankę we łzach już pierwszego dnia zdjęć. Stawka tej edycji jest wyższa niż wcześniej: zwycięzca reprezentuje Polskę na Eurowizji Junior – konkursie, który w 2019 roku wygrała dla Polski Viki Gabor.
Wcześniej, w 2025 roku, Blanka wzięła udział w 16. edycji „Tańca z Gwiazdami” w Polsacie, gdzie partnerował jej zawodowy tancerz Mieszko Masłowski. Para tańczyła jako numer 1 i otwierała niedzielne odcinki, a rywalizację zakończyła na 5. miejscu (odpadła w ósmym odcinku). Wokalistka występowała mimo kontuzji, a jej choreografie – w tym quickstep i tango – zbierały wysokie noty jurorów.
Styl muzyczny i sceniczny

Blanka Stajkow łączy popowy mainstream z muzyką taneczną, latino i R&B – a od 2026 roku coraz śmielej sięga też po ballady. Jej utwory są lekkie, energetyczne i dopracowane produkcyjnie, śpiewane głównie po angielsku, co ułatwiło im wejście na rynki zagraniczne. W polskim mainstreamie popowym wyznacza dziś ton razem z takimi wokalistkami jak Bryska czy Natalia Szroeder, a jej eurowizyjna droga wpisuje się w tradycję zapoczątkowaną przez Edytę Górniak.
Scenicznie wyróżnia się pewnością siebie, ekspresją i świetnym kontaktem z publicznością. Występy ma dopracowane choreograficznie, a jednocześnie luźne i „letnie” – co dobrze trafia w gusta młodszej widowni i sprawia, że regularnie pojawia się na festiwalach oraz w kampaniach marek modowych i beauty.
Życie prywatne – wzrost, związki, Malik Montana

Blanka ma 167 cm wzrostu i często podkreśla, że nie jest „klasyczną” modelką – co w jej przypadku działa na plus. W 2022 roku media łączyły ją z raperem Smolastym; wystąpiła nawet w jego teledysku do „Pijemy za lepszy czas”. Związek szybko się zakończył, ale artyści zapewniali, że pozostali w dobrych relacjach.
W latach 2025–2026 najgłośniejszym wątkiem jej życia prywatnego była relacja z Malikiem Montaną (ur. 11 marca 1989 r., 37 lat), z którym nagrała duet „Wracam”. Para nigdy oficjalnie nie potwierdziła uczuć, choć wspólne wyjazdy i zdjęcia w sieci nie pozostawiały złudzeń. W czerwcu 2026 roku media zgodnie doniosły o rozstaniu – według Pudelka, Pomponika i Party to Blanka miała zakończyć relację. Żadne z nich publicznie się do sprawy nie odniosło, więc informację należy traktować jako nieoficjalną. Sama wokalistka mówi dziś, że nie spieszy się z nowym związkiem i boi się „zgubić siebie” – pozostaje singielką i skupia się na karierze.
✅ „I’m Just a Human” – odpowiedź na hejt. Ballada wydana w lutym 2026 roku jest najbardziej osobistym utworem w dorobku Blanki. Wokalistka opowiada w niej o presji, ocenianiu i prawie do błędu – to bezpośrednia reakcja na falę krytyki, która towarzyszy jej od preselekcji eurowizyjnych 2023 roku.
💡 Ciekawostki o Blance Stajkow
- Pierwszą piosenkę, „Strong Enough”, wyprodukowała i wydała jako 13-latka.
- Utwór „Asereje (Airplane Mode)” trafił na ścieżkę dźwiękową 3. sezonu serialu HBO Max „The Sex Lives of College Girls”.
- W lutym 2024 roku wystąpiła w teledysku włoskiego zespołu The Kolors do „Un ragazzo una ragazza”.
- W kwietniu 2024 roku otwierała polski koncert Jasona Derulo w ramach trasy Nu King World Tour.
- Teledysk do letniego „Dance To This” (czerwiec 2026) wyreżyserowała samodzielnie.
- W jury „The Voice Kids” zasiada obok Tribbsa – współautora jej przeboju „Solo”.
- W 9. edycji „The Voice Kids” zwycięzca jedzie reprezentować Polskę na Eurowizji Junior.
Blanka Stajkow na tle polskiej sceny pop
Blanka jest przykładem artystki, która zbudowała pozycję bez klasycznej ścieżki „talent show → album → trasa”. Nie ma jeszcze płyty studyjnej, a mimo to jej single mają w Polsce najwyższe certyfikaty, a rozpoznawalność wykracza poza kraj – „Solo” i „Rodeo” grano w Czechach, Finlandii, Islandii czy na Litwie. Rok 2026 jest dla niej momentem zwrotnym: rola trenerki w TVP daje jej regularną obecność w telewizji publicznej, a bardziej osobiste teksty (jak „I’m Just a Human”) mają zbudować wizerunek dojrzalszej artystki.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Ile lat ma Blanka Stajkow?
Blanka Stajkow ma 27 lat. Urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie, więc tegoroczne urodziny ma już za sobą – 28 lat skończy 23 maja 2027 roku.
Skąd pochodzi Blanka Stajkow?
Blanka pochodzi ze Szczecina i ma korzenie polsko-bułgarskie: matka jest Polką i byłą modelką, ojciec Bułgarem i przedsiębiorcą. Dzieciństwo spędziła między Szczecinem, podszczecińskim Mierzynem i Sofią.
Ile wzrostu ma Blanka Stajkow?
Blanka mierzy 167 cm. Sama żartuje, że jak na modelkę to niewiele – mimo to przeszła przez 10. edycję „Top Model” i regularnie pojawia się w kampaniach marek modowych.
Czy Blanka Stajkow ma chłopaka?
Nie – według doniesień medialnych z czerwca 2026 roku wokalistka rozstała się z Malikiem Montaną i pozostaje singielką. Żadne z nich nie skomentowało rozstania publicznie, więc informacja ma charakter nieoficjalny.
Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji?
Blanka zajęła 19. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Liverpoolu, zdobywając 93 punkty za utwór „Solo”. Wcześniej awansowała z 3. miejsca w drugim półfinale.









