Prowadzisz działalność przemysłową i chcesz wybudować obiekt halowy? Musisz nie tylko zainwestować w materiały, zatrudnić wykwalifikowaną ekipę czy kupić odpowiednie instalacje. Aby hala mogła rozpocząć pracę, powinna spełniać określone przepisami prawnymi wymagania przeciwpożarowe. Co jakiś czas dochodzą nowe wytyczne, więc przedsiębiorcy są zobowiązani śledzić zmiany w prawie na bieżąco. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie reguły obowiązują przy tego rodzaju zabudowaniach. Zapraszamy do lektury!
O czym pamiętać przed budową hali?
Zanim rozpocznie się budowa, należy przemyśleć typ hali oraz ilość zabezpieczeń, które się w niej znajdą. Firma powinna to rozpatrywać z uwzględnieniem towarów, które będą w niej przechowywane, wykorzystywanych technologii etc. Ujmując prościej, jedne instalacje przydadzą się bardziej w magazynie z produktami spożywczymi, inne zdadzą egzamin w przemyśle chemicznym czy drzewnym. Mają zapewniać bezpieczeństwo nie tylko ludziom przebywającym na terenie zakładu, ale i mieniu (składowanym materiałom, urządzeniom etc.).
Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe w tego typu zabudowaniach, część wymagań wynika z przepisów prawa o ochronie przeciwpożarowej. Bywa jednak tak, że hale produkcyjne dla danego przedsiębiorstwa muszą mieć dodatkową ochronę. W takich sytuacjach konieczne będzie zaprojektowanie rozwiązania dla konkretnego budynku oraz konkretnego rodzaju działalności. Projektanci biorą wtedy pod uwagę prace, które będą prowadzone w obiekcie, towary, które będą w nim składowane, a także urządzenia używane w trakcie działań.
Wymagania przeciwpożarowe dla hal produkcyjnych
Podczas projektowania hal produkcyjnych należy określić szereg czynników. Wśród parametrów, które mają wpływ na ostateczny wygląd, gabaryty obiektu etc., można wymienić wysokość oraz liczbę kondygnacji budynku czy gęstość obciążenia ogniowego. Projekt musi obejmować też zagrożenia związane z typem materiałów oraz procesami technologicznymi, które będą się odbywać pod dachem hali. W oparciu o te dane specjalista ustala wielkość stref pożarowych, systemy przeciwpożarowe, dopuszczalną długość dróg ewakuacyjnych oraz klasę odporności ogniowej zabudowań.
Mówiąc o wymaganiach przeciwpożarowych, warto wspomnieć o wytycznych firm ubezpieczeniowych. Coraz częściej dodają nowe punkty do tej listy, gdyż polskie przepisy prawne nie są dla nich wystarczające. Szukając wykonawcy, warto wziąć pod uwagę firmę, która zbuduje obiekt halowy zgodnie z obowiązującymi regulacjami.
Komu zlecić budowę hali produkcyjnej?
Budowa nieruchomości, w której będzie prowadzona działalność przemysłowa, wymaga wiele pracy. Hala produkcyjna musi zapewniać zatrudnionym optymalne warunki podczas wykonywania obowiązków. Jeśli zastanawiasz się nad tego typu biznesem, zwróć się do profesjonalistów. Przykładowo, marka Probis może zaprojektować budynek, postawić go i wykończyć, jak również zadbać o to, aby spełniał wszelkie wymagania, włącznie z przeciwpożarowymi. Zaoszczędzisz czas oraz fundusze, gdyż wszystkie etapy poprowadzi jedna firma.