Planujesz w końcu bliżej poznać język angielski i to przynajmniej w stopniu komunikatywnym? Sprawdź, od czego warto zacząć naukę. Oprócz motywacji i systematyczności liczy się też plan działania. Jakie zagadnienia będą najlepsze dla początkujących?
Baza słownictwa dla początkujących
Nie musisz wykuć wszystkich wyrazów, które znajdziesz w słowniku polsko-angielskim znajdującym się na Twojej półce z książkami. Bogactwo językowe będzie się stopniowo poszerzać w miarę robienia kolejnych postępów w nauce.
Zacznij od nauki (lub przypomnienia sobie) dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku i dnia, a także kolorów i określeń czasu. Potrzebne będą też wszelkie liczebniki. Zapoznaj się z najczęściej stosowanymi wyrazami i zwrotami po angielsku. Prawdopodobnie większość z nich będziesz już kojarzyć. W końcu jesteśmy nimi otoczeni w codziennym życiu.
Potrzebne rzeczowniki i przedimki a, an, the
Początkowo skup się na kategorii rzeczowników, które uważasz za najbardziej przydatne w Twojej sytuacji. W końcu możesz mieć różny cel – dłuższy wyjazd za granicę lub chęć przeczytania książki, która nie została jeszcze wydana w Polsce. Możesz po prostu wybrać dziedzinę, w której najbardziej chcesz operować językiem.
Zasób słów zacznij od poznania najpopularniejszych rzeczowników w danej kategorii. Co ważne, przy ich nauce powinieneś rozróżniać przedimki A AN THE. Są bliskimi przyjaciółmi rzeczowników, dlatego najczęściej znajdziesz je w swoim towarzystwie. Dobrze jest od razu dowiedzieć się, kiedy stosuje się przedimki a, an i the. Znajomość tych zasad przyda się też na późniejszym etapie nauki.
Wiedza na temat rzeczowników nie kończy się na poznaniu ich liczby mnogiej i zapamiętaniu kilku wyjątków. Musisz znać podziały na niepoliczalne i policzalne, a także wiedzieć, że istnieje rodzaj złożony. Ucząc się różnych zasad, możesz korzystać z materiałów video, np. https://youtu.be/VKZKQG12FFo?si=DFyKMsjimZQyH2-u. W ten sposób przećwiczysz też wymowę.
Podstawowe czasy w języku angielskim i konstrukcje gramatyczne
Zanim zapoznasz się z wszystkimi czasami w języku angielskim, czeka Cię długa droga przy nauce tych podstawowych. Najpierw skup się na czterech najczęściej używanych, czyli: Present Simple, Present Continuous, Past Simple i Future Simple. Znając ich zastosowanie i budowę zdań, przejdź do wykonywania ćwiczeń. Szczególną uwagę przywiąż do zdań złożonych, które mieszają czasy.
Kiedy już zapoznasz się z zadowalającą liczbą rzeczowników, a podstawowe czasy będziesz mieć w małym palcu, przyjdzie czas na budowanie dłuższych zdań. Choć gramatyka języka angielskiego potrafi być skomplikowana, to na początku wystarczy Ci znajomość popularnych konstrukcji. Okresy warunkowe, wyrażenia I wish albo would rather często przydają się na co dzień.
Naukę języka angielskiego należy zacząć od słownictwa i zagadnień, które okazują się najpotrzebniejsze w codziennej komunikacji. Warto skupić się na konkretnym zakresie tematycznym. W ten sposób poznawanie nowych słów będzie przyjemniejsze. W przypadku gramatyki kluczowe są regularne ćwiczenia.