Dla wielu przedsiębiorców wydłużone terminy zapłaty faktur oraz brak płatności w terminie to poważny problem. Czy można temu zapobiegać? Jedną z metod jest skorzystanie z faktoringu. Co warto wiedzieć o tej usłudze i jak może ona pomóc w przypadku braku płatności za fakturę?
Dla wielu przedsiębiorców wydłużone terminy zapłaty faktur oraz brak płatności w terminie to poważny problem. Czy można temu zapobiegać? Jedną z metod jest skorzystanie z faktoringu. Co warto wiedzieć o tej usłudze i jak może ona pomóc w przypadku braku płatności za fakturę?
Brak zapłaty za fakturę – jak temu zapobiegać?
W wielu branżach pojawiają się problemy z płatnościami. Wystarczy, że jeden z przedsiębiorców nie opłaci faktury, co prowadzi do problemów z wypłacalnością kolejnych firm.
Gdy zastanawiasz się nad tym, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę, możesz nie tylko skierować sprawę do windykacji i sądu, ale również skorzystać z pomocnych usług finansowych, które zredukują Twoje ryzyko.
Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku faktoring, który pozwala na otrzymanie płatności za fakturę nawet wtedy, gdy kontrahent nie opłacił jej w terminie. Co warto wiedzieć na temat faktoringu?
Faktoring – jak działa ta usługa finansowa?
Pojęcie faktoringu odnosi się do rodzaju usługi finansowej, która pozwala na otrzymanie zapłaty za fakturę jeszcze przed jej terminem zapłaty. Środki przekazywane są wtedy przez faktora – firmę świadczącą usługi faktoringu.
Faktor może wypłacić środki swojemu klientowi już w przeciągu doby od momentu wystawienia faktury. Przekazuje wtedy nawet do 100% kwoty znajdującej się na fakturze.
Dzięki takiej usłudze wystawca faktury może zatem od razu dostać potrzebne mu do działalności pieniądze i wydać je na swoje bieżące wydatki. W branżach, gdzie często wystawiane są faktury z wydłużonym terminem zapłaty, jest to niezwykle pomocne.
Rodzaje faktoringu – pełny i niepełny
Faktoring jest oferowany w dwóch głównych wariantach, czyli pełnym oraz niepełnym. Jak działa faktoring w każdej z tych opcji?
Faktoring pełny jest prowadzony bez regresu. Obejmuje on wtedy nie tylko wypłatę środków z faktury, ale też ubezpieczenie należności. Oznacza to, że jeżeli nastąpi brak zapłaty za fakturę przez kontrahenta, jej wystawca nie ponosi wtedy odpowiedzialności za jego problemy finansowe.
Faktoring niepełny z kolei jest przede wszystkim skupiony na wypłacaniu środków za faktury bez ubezpieczenia należności. Wobec tego jest on pod tym kątem mniej bezpieczny, ale też tańszy. Zaleca się go zatem przedsiębiorcom, którzy mają zaufanych kontrahentów, dlatego ryzyko braku zapłaty za fakturę jest wtedy niższe.
Jeśli zatem chcesz poprawić bezpieczeństwo pracy swojej firmy, pomyśl o skorzystaniu z usług faktoringowych u sprawdzonego faktora jakim jest finea.pl. Z nim unikniesz ryzyka niewypłacalności swojego biznesu!