Od połowy lat dziewięćdziesiątych, również w Polsce wytarzana jest seria numizmatów o specyfice lokacyjnej. Cieszy się ona zresztą całkiem sporą rozpoznawalnością. Ten tekst, oprócz przybliżenia nieco całej serii, będzie też swoistym poradnikiem zakupowym.
Choć przynajmniej w teorii mogłoby się wydawać, że kraj, który nie słynie z wydobycia kruszców takich jak złoto, nie zaistnieje na rynku monet bulionowych, tu jest zgoła inaczej. Nie jest to zresztą jedyny tego typu przypadek, jednak również wart odnotowania. Kilka dekad w regularnej sprzedaży sprawiło, że Bielik jest dość często włączany do niejednego inwestycyjnego portfolio. Teraz, wypadałoby wyjaśnić pewną dwoistość, która dotyczy nazewnictwa serii. Nie jest ona błędem ani dziełem przypadku. Przez dłuższy czas po starcie emisji, seria funkcjonowała na rynku jako Orzeł Bielik. Zmiany na te obecna, dokonano w sumie kilka lat temu. Zresztą wraz z nią, doszło do swoistego odświeżenia stylistycznego. Dodajmy tu, że autorką pierwszej koncepcji wizualnej była Dobrochna Surajewska, zaś tej, która obowiązuje aktualnie Roussanka Nowakowska. Obie panie, wykonały naprawdę świetną robotę. Warto tutaj dodać, że nieco inny wygląd egzemplarzy z poszczególnych lat emisji, może dodać całości pewnego rodzaju unikatowość. Może ona okazać się w cenie zwłaszcza wtedy, gdy, nomen omen, będziemy chcieli sprzedać posiadane monety z tej serii, na rynku kolekcjonerskim. Przedtem, dobrze byłoby oczywiście zrobić research, pod względem cen, jakie mogą obowiązywać w tym rynkowym sektorze. Jeśli idzie o nominały, ukazujące się w ramach serii, największym z nich, była równowartość jednej uncji trojańskiej kruszcu. Z kolei przynajmniej teoretycznie, najmniejszy zysk, wiązał się z zakupem numizmatu, zawierającego jedną dziesiątą uncji trojańskiej złota.
Jeśli komuś szczególnie zależy na czasie oraz zakupy online nie są dla niego doświadczeniem z gatunku przykrych konieczności, powinien skorzystać właśnie ze sprzedaży internetowej. Tym bardziej, że również w tym wypadku nie powinno być problemu z uzyskaniem wszystkich niezbędnych informacji, które mogą się okazać przydatne, przed dokonaniem ostatecznej decyzji, który nominał wybrać. Ponadto, nie musimy się bać, że podczas procesu pakowania, czy któregoś z etapów wysyłki, numizmat zostanie uszkodzony. Każdy z egzemplarzy, wyposażony jest w specjalne opakowanie. Ma ono za zadanie zabezpieczać numizmat, przed wystąpieniem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
Zostaje oczywiście opcja bardziej analogowa. Pamiętajmy, że kantory, które w swych usługach mają także sprzedaż tego typu fizycznych form kruszcu, sprzedają produkty również stacjonarnie, w swych oddziałach. Taka opcja ma z kolei tę przewagę, że można na własne oczy porównać poszczególne egzemplarze, które mogłyby nas zainteresować. Zwłaszcza pod kątem wykonania, czy choćby tego, jak dana moneta prezentuje się pod wpływem dziennego, i nie tylko, światła.
Jesli interesuje Cie zakup złota inwestycyjnego od ręki, warto sprawdzić ofertę lokalnego sprzedawcy firmę Tavex, oddział – kantor Poznań. Tavex od ponad 30 lat działa na rynku metali szlachetnych, oferuje swoim klientom złoto w formie stacjonarnych zakupów lub z wysylką pod wskazany adres.