Fornir kamienny to jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy materiałów wykończeniowych, który ceniony jest za wszechstronne możliwości jego wykorzystania. Proces jego produkcji sprawia, że materiał ten staje się wyjątkowo lekki, elastyczny, co znacznie ułatwia jego montaż. Kamienny fornir, z którego można korzystać na zewnątrz i wewnątrz, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Czym jest ten materiał? Dlaczego warto korzystać z kamienia naturalnego w tej formie? Jakie jest zastosowanie forniru kamiennego?
- Fornir kamienny — kilka istotnych informacji
- Największe zalety forniru kamiennego
- Fornir kamienny i jego zastosowanie
Fornir kamienny — kilka istotnych informacji
Fornir kamienny to cienka warstwa kamienia naturalnego — najczęściej mowa tutaj o łupku. Produkcja takich warstw odbywa się już na etapie prac w kamieniołomie, gdzie dochodzi do wydobycia bloku skalnego, a następnie przeprowadzeniu jego obróbki. Jego powierzchnia zostaje wygładzona i poddana oddziaływaniu wysokich temperatur. Fornir kamienny jasny pod wpływem nagrzewania i chłodzenia ulega rozwarstwieniu. W tym momencie nakleja się na niego siatkę z dodatkiem żywicy i włókna szklanego. Dzięki temu następuje przyklejanie forniru i powstanie arkuszy forniru z zachowanym naturalnym wyglądem i strukturą prawdziwego kamienia naturalnego.
Każdy pojedynczy arkusz forniru ma grubość wynoszącą od 1 do 3 mm, dzięki czemu zachowuje swoją elastyczność, niską wagę i naturalne piękno kamienia. Dlatego też z powodzeniem wypiera on dotychczas stosowane płytki kamienne, które są trudniejsze do zamontowania, cięższe i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Największe zalety forniru kamiennego
Wybierając fornir kamienny korzysta się z materiału wykończeniowego o wysokich walorach estetycznych. Jest to także rozwiązanie bardzo funkcjonalne, relatywnie tańsze niż tradycyjne płytki kamienne i świetnie nadające się do aranżacji wnętrz. Jakie są najczęściej wymieniane zalety takich okładzin kamiennych?
Prosty i nieskomplikowany montaż forniru
Jedną z największych zalet takiego kamienia elewacyjnego jest to, że okleina kamienna jest dostępna w arkuszach o standardowej wielkości. Pozostaje elastyczna, dlatego jest ją łatwo transportować, przechowywać i montować. Co więcej, jest niezwykle lekka, dlatego jej montowanie na pionowych powierzchniach nie sprawia problemu i nie wymaga pomocy fachowca. Można także wedle uznania każdy pojedynczy arkusz takiej tapety kamiennej przycinać do dowolnego wymiaru i kształtu.
Estetyka istotna nie tylko dla dekoracji wnętrz
Kolejnym atutem arkuszy z naturalnych łupków jest ich estetyka. Ze względu na zastosowanie w ich produkcji naturalnego kamienia każdy arkusz prezentuje się wyjątkowo i niepowtarzalnie. Może różnić się od siebie nieznacznie kolorystyką, co finalnie zależy od tego, z jakiego bloku kamiennego jest aktualnie produkowany. Właściwości forniru kamiennego powodują, że można z niego korzystać zarówno wewnątrz, jak i np. na elewacji zewnętrznej budynków. Stanowi element dekoracyjny, który dodaje elegancji. Może dekorować również ściany, meble, drzwi i kominki.
Wyjątkowe właściwości forniru kamiennego
To, o czym należy wspomnieć, to naturalnie wyglądająca struktura kamienia. Co więcej, połączenie kamienia naturalnego z żywicą i włóknem szklanym dodatkowo zwiększa odporność arkuszy na wilgoć i zmienne temperatury. Nie odkształca się, nie wybarwia pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV, mróz, czy upał.
Rozwiązanie na każdą kieszeń
Jeszcze jedną istotną zaletą jest to, iż takie arkusze z forniru kamiennego są tańsze, aniżeli płyty kamienia. Taka opcja wychodzi korzystniej, dlatego też więcej osób się na nią decyduje. Jednocześnie, mimo różnicy w cenach, można liczyć na podobny efekt wizualny.
Fornir kamienny i jego zastosowanie
Fornir to materiał wykończeniowy, który znajduje szerokie zastosowanie dekoracyjne wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Może posłużyć do zwiększenia dekoracyjności ścian, nadając wnętrzom luksusowego charakteru. Warto także rozważyć go jako obudowę kominka, ponieważ jest to materiał odporny na wysokie temperatury. Ciekawym pomysłem jest także naklejenie fornirowego arkusza na meble i drzwi, odmieniają tym samym ich wygląd i podnosząc ich wartość wizualną. Ze względu na swoje właściwości fornir sprawdza się także na frontach mebli łazienkowych, czy kuchennych.
Tego typu okładzina elewacyjna może ponadto posłużyć jako element dekoracyjny i elewacja budynków prywatnych, publicznych, usługowych. W ten sposób znacząco podnosi wartość samej nieruchomości, nadaje jej prestiżu i elegancji. Co więcej, taka wykładzina dodatkowo ochroni ściany przed wilgocią.
Z forniru można również skorzystać przy wykładaniu tarasów i wnęk balkonowych. Jest to ponadto materiał wykończeniowy, który świetnie sprawdzi się jako dekoracja altan, pergoli, murków i innych elementów małej architektury. W niektórych projektach będzie też rozwiązaniem zwiększającym estetykę samego ogrodzenia.
Dzięki swoim właściwościom fornir kamienny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują estetycznego, ale zarazem trwałego i prostego w montażu materiału wykończeniowego.