
Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników powinno stanowić priorytet dla właściciela strony internetowej. Osoby, które wchodzą na Twoją witrynę, chcą, aby ich dane były chronione. Tymczasem, jeśli serwis nie jest zabezpieczony, mogą trafić w ręce internetowych przestępców. Podstawą bezpieczeństwa strony WWW są protokoły SSL i TSL. Czym dokładnie są i jak działają?
SSL i TLS – co to jest?
Korzystanie z certyfikatu SSL (Secure Sockets Layer) oznacza, że połączenie między witryną a urządzeniem użytkownika jest szyfrowane, tzn. bezpieczne. Przesyłane dane nie mogą być przejęte ani zmienione. SSL zostało opracowane w 1994 roku i był to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.
Czym zatem jest TLS (Transport Layer Security)? Również i w tym przypadku masz do czynienia z protokołem komunikacyjnym, a dokładne następcą SSL, który miał załatać luki wykryte u poprzednika. TLS pojawił się w 1999 roku, a wprowadzony został przez Internet Engineering Task Force (IETF). Zastosowano w nim bardziej zaawansowane mechanizmy szyfrowania i uwierzytelnienia. To powoduje, że po prostu jest bezpieczniejszy. Jednocześnie zaprzestano rozwijania SSL.
Kiedy jednak zerkniesz na opisy ofert hostingowych, to prawie zawsze zauważysz informację o SSL. Czy zatem firmy nadal korzystają ze starej wersji? Po prostu taka nazwa się przyjęła i jest powszechnie akceptowalna. Zazwyczaj firmy hostingowe korzystają z najnowszej wersji TLS, czyli 1.3.
Według danych w3techs.com ze stycznia 2025 roku z szyfrowanego połączenia korzysta 87,6% witryn, natomiast z wersji 1.3 – ponad 62% witryn. Adresy serwisów, które mają wdrożony certyfikat SSL, zaczynają się od https:// zamiast http://. Używanie tego rozwiązania to konieczność. Witryny bez niego są oznaczane jako niezabezpieczone. Trudno, aby taki serwis osiągał jakąkolwiek sprzedaż. Dużo informacji na temat protokołów znajdziesz w tym artykule: https://smartbuzz.pl/blog/protokol-ssl-i-tls.
SSL i TLS – czym się różnią?
Jak już wiesz, TLS jest następcą SSL. Ten protokół miał eliminować błędy swojego poprzednika, ale to niejedyne korzyści, które wynikają z jego wdrożenia. Zasada działania obu protokołów jest podobna, ale nie taka sama. Jakie wprowadzono usprawnienia?
- Dodatkowy typ alertu – oba protokoły za ich pomocą komunikują błędy i ostrzeżenia. W przypadku SSL są dwa ich rodzaje – ostrzeżenie i ostrzeżenie krytyczne. W pierwszym przypadku występuje błąd, ale nie trzeba przerywać połączenia, a w drugim należy je natychmiast zakończyć. W TLS wprowadzono dodatkowy – powiadomienie o zamknięciu, które wskazuje na koniec sesji. Co ważne, wszystkie alerty TLS są szyfrowane, w przeciwieństwie do SSL,
- bardziej zaawansowane uwierzytelnianie – zarówno protokół SSL, jak i TLS używają kodów uwierzytelnienia do weryfikacji autentyczności i integralności. SSL stosowało przestarzały algorytm MD5, a w TLS postawiono na bardziej zaawansowany – HMAC,
- szybsze działanie – SSL wymagało wykonania większej liczby kroków niż protokół TLS, w którym proces został uproszczony, dzięki czemu działa szybciej.
Dlaczego warto korzystać z TLS?

Wdrożenie TLS w witrynie jest niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoja strona była skuteczna biznesowo. Oto, jakie wiążą się korzyści z jego zastosowaniem:
- zwiększasz bezpieczeństwo danych użytkowników – to niezbędne i stanowi obowiązek właściciela strony WWW. Internauta nie musi się obawiać, że dane, podawane przez niego w formularzu, trafią do nieuprawnionych osób,
- widoczność strony w Google – korzystanie z szyfrowanego połączenia jest jednym z czynników, które mają wpływ na pozycje zajmowane przez stronę. Trudno znaleźć serwis z dobrą widocznością, który nie korzysta z TLS,
- ochrona przed phishingiem – chodzi tutaj o metodę wykorzystywaną przez przestępców, która polega na tworzeniu fałszywych stron WWW przypominających prawdziwe witryny różnych marek. Dzięki TLS podrobienie serwisu jest trudniejsze.
Korzystanie z TLS jest obecnie niezbędne. Brak szyfrowanego połączenia może przynieść wyłącznie negatywne konsekwencje.