czwartek, 22 lutego, 2024
Godzinnik.pl Biznes Skuteczne sposoby na promocję w internecie, czyli pozycjonowanie i reklama Google Ads

Skuteczne sposoby na promocję w internecie, czyli pozycjonowanie i reklama Google Ads

Efektywne prowadzenie firmy jest dziś już właściwie niemożliwe bez przemyślanej kampanii reklamowej w Internecie – statystyki są bezlitosne: albo akceptujemy te warunki i bierzemy czynny udział w wyścigu o klienta, albo dajemy się wyprzedzić coraz większej grupie konkurentów. Działania na pół gwizdka, takie jak własna strona www to za mało. By zapewnić firmie dostateczny udział w rynku, konieczne są dodatkowe kroki, takie jak pozycjonowanie i reklama Google. Czym są te usługi i co mogą zrobić dla przedsiębiorcy?

[irp]

SEO i SEM – dwa ważne skróty

W ciągu ostatnich 15 lat marketing w Polsce przeszedł gruntowną przemianę. Bezpowrotnie minęły czasy, w których za promocję firmy odpowiedzialne były ulotki i reklama w lokalnej prasie. Znaczna część działań została przeniesiona do Internetu, gdzie do potencjalnego klienta można dotrzeć z dużo większą precyzją, a kampania może mieć już nie tylko prowincjonalny charakter – jesteśmy w stanie zrealizować ją z ogólnopolskim rozmachem. Marketing internetowy opiera się na dwóch podstawowych filarach, które od lat są niezmienne – chodzi oczywiście o pozycjonowanie (w skrócie: SEO, od search engine optimalization) i marketing wyszukiwarkowy SEM (skrót od search engine marketing).

Co ważniejsze: pozycjonowanie czy kampania Google Ads?

Znaleźć można wielu specjalistów, którzy są zwolennikami jednej lub drugiej metody i gorliwie namawiają swoich klientów, aby budowali marketing firmy w oparciu właśnie o nią. W Internetica.pl nie uznajemy tego rodzaju półśrodków i doradzamy, aby korzystać z obu tych sposobów promowania w sieci, ponieważ są w równym stopniu korzystne dla przedsiębiorcy, ale oferują różne profity. Dziś wyjaśnimy, czym różni się skuteczne pozycjonowanie od dobrej kampanii Google Ads i po jakim czasie możemy spodziewać się pierwszych rezultatów ich stosowania.

Kampanie Google Ads – zasady działania i efekty

Reklama Google Ads, znana do niedawna jako Adwords to prawdziwy marketingowy kombajn, który pozwala na kompleksowe zaplanowanie kampanii internetowej, nie tylko w oparciu o wyszukiwarkę, ale również strony partnerskie. Najbardziej znaną usługą Google Ads są oczywiście reklamy sponsorowane w wyszukiwarce. System ten jest dostępny po założeniu konta, a ustawienie kampanii i reklam można wykonać z poziomu panelu użytkownika.

Choć sama obsługa Google Ads może wydawać się dziecinnie prosta – głównie za sprawą intuicyjnego panelu, warto skorzystać z doświadczenia dobrej agencji, która uczyni naszą kampanię skuteczniejszą. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Odpowiednie wybranie słów kluczowych, ustawienie stawek i sposobu ich dopasowania wymaga specjalistycznej wiedzy, dzięki której z kampanii Google Ads można wycisnąć maksimum możliwości i zapewnić sobie korzystne stawki za kliknięcie.

[irp]

No właśnie – w przypadku reklamy Google Ads płacimy za każde kliknięcie, nawet wówczas, jeśli klient nie złoży zamówienia na stronie. Dlatego tak ważne jest, aby profesjonalnie zaplanować ten rodzaj reklamy, tak by generowała ona nie tylko wysoki CTR (współczynnik klikalności), ale również jak najlepszą konwersję (czyli skłaniała użytkownika do określonej akcji – np. dokonania zakupu).

Reklama w sieciach partnerskich Google

Kampania Google Ads to nie tylko wyniki sponsorowane w wyszukiwarce, ale również promocja na stronach partnerskich, w tym reklama na YouTube. Jest to szczególnie dobry sposób na dotarcie do specyficznych grup docelowych, z podziałem na płeć, wiek i zainteresowania. Takiego profilowania nie zapewni nam żadna reklama tradycyjna.

[irp]

Google Remarketing – czym jest?

Nie mniej ważny jest remarketing, czyli wyświetlanie reklam – najczęściej w formie obrazkowej – na stronach partnerskich Google. Ta forma pozwala przypomnieć odwiedzającym naszą stronę użytkownikom o ofercie. W ten sposób zwiększamy szansę na dokonanie przez klienta zakupu, ale również wpływamy na większą rozpoznawalność naszej marki.

Kampanie Google Ads – podsumowanie największych zalet

Do atutów kampanii Google Ads trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • natychmiastowy efekt – kampania Google Ads będzie widoczna już po kilkunastu minutach od jej ustawienia i zasilenia budżetu konta
  • możliwość bardzo szczegółowego targetowania potencjalnych odbiorców, której nie zapewnia pozycjonowanie SEO
  • dostęp do reklamy na najpopularniejszych serwisach świata, takich jak YouTube
  • zwiększanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów przy pomocy kampanii remarketingowych

Pozycjonowanie – zasady działania i efekty

Działania SEO mają na celu wywindowanie pozycji strony/sklepu internetowego klienta jak najwyżej w wynikach organicznych Google, czyli tych, które są bezpłatne. Pierwszym etapem jest audyt strony klienta i jej optymalizacja pod kątem SEO. Ogromną rolę odgrywają wartościowe treści na stronie, odpowiednio nasycone najważniejszymi słowami kluczowymi. Gdy strona jest przygotowana pod kątem zawartości, specjaliści SEO rozpoczynają szereg działań, mających zapewnić jej wysoką pozycję w wyszukiwarkach. W dużej mierze odbywa się to przez pozyskiwanie wysokiej jakości odnośników prowadzących do strony klienta, które sprawią, że wg algorytmu Google stanie się ona bardziej wartościowa.

[irp]

Dlaczego działania pozycjonerów skupiają się na wyszukiwarce Google, a nie na innych? To proste. To właśnie Google jest wiodącą wyszukiwarką w Polsce – wg najnowszych statystyk z lutego 2022, jej udział w rynku wyszukiwarek w naszym kraju wynosi prawie 96%!

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pozycjonowania?

Na rezultaty działań SEO trzeba trochę poczekać – wiele zależy od fraz kluczowych, na jakie pozycjonowana jest strona i ich konkurencyjności. Celem jest sprawienie, by witryna wyświetlała się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, a najlepiej by była na podium. Satysfakcjonujące rezultaty można osiągnąć nawet w kilka tygodni – dotyczy to zwłaszcza fraz lokalnych (jak  np. „salon kosmetyczny Pruszcz Gdański”) lub tzw. fraz long tail (czyli bardzo szczegółowych, jak np. „mała niebieska torebka na ramię”). Wypozycjonowanie strony na bardzo konkurencyjne frazy ogólnopolskie może trwać wiele miesięcy i będzie wymagało stałych działań od strony SEO, by ten rezultat został podtrzymany.

Jakie są zalety pozycjonowania?

Największą zaletą SEO jest to, że możemy wypromować naszą stronę na mniej konkurencyjne frazy stosunkowo niewielkim kosztem. Prócz tego warto dodać, że w świadomości wielu potencjalnych klientów to właśnie wyniki organiczne uchodzą za te najbardziej wiarygodne (w porównaniu do wyników sponsorowanych). Korzystając z usług SEO, płacisz za efekt w postaci wysokiej pozycji strony w Google, a nie za pojedyncze kliknięcie, które wcale nie musi skończyć się złożeniem zamówienia lub nawiązaniem kontaktu. Przy wielu rodzajach działalności, zwłaszcza tam, gdzie konkurencja jest niewielka, pozycjonowanie może zapewnić firmie doskonałe efekty. Przykładami firm, które koniecznie powinny rozważyć pozycjonowanie SEO, planując swoją kampanię marketingową są:

  • lokalne punkty usługowe, jak np. salony kosmetyczne, mała gastronomia, warsztaty samochodowe
  • sklepy internetowe (w przypadku niewielkiego budżetu i dużej konkurencji warto zdecydować się na pozycjonowanie long tail)
  • przedsiębiorcy świadczący specjalistyczne usługi związane np. z projektowaniem, doradztwem

SEO i SEM a oprogramowanie blokujące reklamy

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, który wyróżnia pozycjonowanie SEO od kampanii Google Ads – jest to odporność na oprogramowanie blokujące reklamy, jak chociażby popularny AdBlock. Bardzo wielu Polaków korzysta ze sposobów, które ograniczają lub całkowicie blokują wyświetlanie reklam w przeglądarkach. Najnowsze badania pokazują, że może to być nawet połowa Internautów. Osoba, która ma na swoim urządzeniu zainstalowane oprogramowanie blokujące reklamy, nie zobaczy ani wyników sponsorowanych Google Ads, ani kampanii remarketingowych. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w pozycjonowanie w wynikach organicznych, które umożliwia pozyskiwanie klientów również spośród zwolenników AdBlocka i pokrewnych aplikacji.

[irp]

Różne działanie, ten sam cel

Zarówno pozycjonowanie SEO jak i kampanie Google Ads mają na celu pozyskać dla firmy nowych, zadowolonych klientów. Można powiedzieć, że są to usługi komplementarne, które uzupełniają się wzajemnie, dlatego aby maksymalizować zyski firmy, warto korzystać z obu tych metod i na bieżąco monitorować rezultaty za pomocą profesjonalnych i darmowych narzędzi, jakie udostępnia Google (np. Analytics). Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Artykuł powstał przy współpracy Agencji SEO i SEM internetica.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE

Ewa Wachowicz: Mam burzę pomysłów na nowy sezon „Ewa gotuje”. Po podróży do Kambodży jestem zafascynowana smakami azjatyckimi

W nowej serii programu „Ewa gotuje” prezenterka zabierze widzów w wyjątkową kulinarną podróż po Kambodży. Zainspirowana azjatyckimi smakami będzie się starała przełożyć miejscowe przepisy na polski...

Światowe tempo redukcji emisji CO2 dalekie od deklaracji poszczególnych państw. UE z najbardziej ambitnym podejściem

– Trzymamy kciuki za wspólnotę europejską, bo jest ewidentnie liderem procesu ograniczania emisji gazów cieplarnianych – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global...

Rozwój technologii nie idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To zagrożenie dla ochrony danych osobowych

Użytkownicy różnych aplikacji, systemów czy urządzeń nie zawsze są świadomi, czy i w jakim stopniu, przez kogo i do jakich celów będą gromadzone i wykorzystywane dane na ich...

Ubezpieczyciele zapewniają pomoc fachowców w przypadku domowych awarii. Popularność takich usług rośnie

W przypadku usterki pilne znalezienie dobrego fachowca jest trudne, a koszt takiej usługi może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego też na polskim rynku coraz...

Niedopałki papierosów powodują co roku 20 mld dol. strat w ekosystemach wodnych. Potrzeba większej odpowiedzialności branży tytoniowej za ten problem

Zanieczyszczenie plastikiem z niedopałków papierosów kosztuje globalną gospodarkę 26 mld dol. rocznie, w tym 5 mld to koszt gospodarowania odpadami, a ponad 20 mld to...

Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek znowu małżeństwem. Aktorzy grają parę w spektaklu „Jak Zabłocki na mydle”

Alutka i Jędrula, czyli duet znany z serialu „Rodzina zastępcza”, tym razem pojawia się na teatralnej scenie. W spektaklu pod tytułem: „Jak Zabłocki na mydle”...

W lutym spodziewany jest projekt zmian w podatku Belki. Kwota wolna od tej daniny mogłaby być zachętą do inwestowania

Wysoka inflacja spowodowała, że wielu Polaków zainteresowało się inwestowaniem swoich oszczędności, aby zapobiec utracie ich wartości. – Ten trend przybiera na sile, obecnie...

Ważą się losy nowej dyrektywy dotyczącej jakości powietrza w UE. Nowe normy mogą zostać przesunięte na 2040 rok

Fundacja ClientEarth apeluje do rządu o to, aby poparł ambitne przepisy dotyczące walki ze smogiem, które są właśnie finalizowane w Brukseli. Chodzi o nową unijną dyrektywę dotyczącą jakości powietrza,...

O TYM SIĘ MÓWI

Anna Jurksztowicz: Powinniśmy mieć większą wiedzę na temat osteoporozy. Po 50. roku życia należy mierzyć wzrost i badać gęstość kości

Piosenkarka uważa, że edukowanie społeczeństwa w zakresie osteoporozy i jej konsekwencji dla naszego zdrowia jest niezwykle potrzebne. Proste badanie, szybka diagnoza i odpowiednie leczenie może bowiem nie tylko...

Daria Widawska: Reżyseria dubbingu to zupełnie nowa ścieżka na mojej drodze zawodowej. Kiedyś może też wyreżyseruję jakąś sztukę teatralną

Aktorka dała się już poznać widzom jako nietuzinkowa osoba, która potrafi doskonale zagrać nawet najbardziej wymagające role. Jakiś czas temu postanowiła też spróbować...

Brutalna zbrodnia wstrząsnęła miasteczkiem w Bawarii, zginęły cztery osoby

Brutalna zbrodnia wstrząsnęła miasteczkiem Weilheim w niemieckiej Górnej Bawarii - pisze w sobotę portal dziennika "Bild". W piątek po południu zginęły tam...
NEWSLETTER