Geowłóknina drogowa diametralnie zmienia oblicze dzisiejszych inwestycji budowlanych. Wysoka wytrzymałość tego geosyntetyku sprawia, że stanowi on bezkonkurencyjne zabezpieczenie dróg dojazdowych, parkingów, chodników i nie tylko. Geowłóknina znajduje zastosowanie zarówno w inwestycjach na szeroką skalę, jak i w mniejszych, prywatnych projektach drogowych.
Geowłóknina – czym jest i kiedy należy ją stosować?
Geowłóknina jest to materiał powstający z polimerów – poliestru lub polipropylenu. Materiały tego typu można zamówić przez Internet, na przykład w popularnym sklepie internetowym Geowłóknina Drogowa. Kiedy zastosowanie geowłókniny ma rację bytu?
Budowany podjazd, droga dojazdowa, parking czy nawet ścieżka ogrodowa – każda z tych realizacji potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia i wzmocnienia. Właściwie dopasowana geowłóknina przedłuża żywotność każdej z tych konstrukcji i zwiększa jej wytrzymałość. Materiał ten pełni ponadto funkcję separacyjną, filtracyjną i zapobiega procesom erozyjnym. Nadaje się także doskonale do stworzenia drenażu francuskiego.
Budowa drogi z geowłókniną
Realizacje drogowe różnego typu wymagają umiejętnego doboru geosyntetyku do inwestycji. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ polimeru, z którego wytworzona jest geowłóknina.
Zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest wysoce wytrzymała na rozciąganie geowłóknina polipropylenowa. Jej wytrzymałość jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku geowłóknin poliestrowych. To sprawia, że geowłóknina pp stanowi doskonałe zabezpieczenie dróg, parkingów, chodników ogrodowych i nie tylko.
Wybierając geowłókninę, należy zwrócić uwagę także na jej żywotność w glebie. Tutaj również bezkonkurencyjny jest wariant polipropylenowy, którego żywotność sięga nawet 100 lat przy pH gleby od 4 do 9.
Należy zaznaczyć, że istotnym kryterium doboru geowłókniny drogowej jest również wartość wytrzymałości określana w kN/m2. W przypadku wątpliwości co do wyboru właściwego geosyntetyku warto skonsultować się z dostawcą geowłóknin drogowych.