Watykan w żałobie. Nie żyje jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II

3134
fot: unsplash.com, David Tomaseti

W wieku 98 lat zmarł w Rzymie w poniedziałek najstarszy wśród kardynałów – Jozef Tomko ze Słowacji, jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Informację o śmierci kardynała podał portal Vatican News. W Watykanie słowacki duchowny pracował od 1962 roku.

Rosyjskie wojska przeprowadziły symulację ataku radiologicznego. Putin szykuje atak?

Jozef Tomko nie żyje

Kardynał Tomko był prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 1985-2001 i przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych od 2001 do 2007 roku.

Jozef Tomko urodził się 11 marca 1924 roku w słowackiej wsi Udavske w powiecie Humenne. Studiował na Wydziale Teologicznym w Bratysławie, a następnie wyjechał do Rzymu. Tam przyjął święcenia kapłańskie w 1949 roku i kontynuował studia na Papieskich Uniwersytetach – Laterańskim i Gregoriańskim. Wykładał na kilku rzymskich uczelniach.W małej celi Rosjanie katowali Ukraińców. Niewiarygodne, co więźniowe wydrapali na ścianie 

Od 1962 roku pracował w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary; najpierw w sekcji cenzury ksiąg. Św. Jan Paweł II mianował go kardynałem w 1985 roku. Wiele razy kardynał Tomko reprezentował polskiego papieża na uroczystościach religijnych i rocznicowych.

W 2012 roku otrzymał specjalne zadanie od papieża Benedykta XVI: jako jeden z trzech kardynałów prowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie wycieku poufnych dokumentów z papieskiej kancelarii. Zostały one opublikowane w mediach, a aferę nazwano Vatileaks. Konferencja Episkopatu Słowacji ogłosiła, że po uroczystościach pogrzebowych w Rzymie kardynał Tomko zostanie pochowany w katedrze w Koszycach.

NATO ostrzega! ,,Atak na infrastrukturę krytyczną''

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here