Niewiarygodne, czego chcą Niemcy i Francja dla Rosjan. Próbują „rozbroić” plan 

1334
twitter.com, @DamuliraSadiq

Niemcy i Francja próbują „rozbroić” plan zakładający wprowadzenie zakazu wjazdu do UE dla Rosjan na wizach turystycznych. Przywódcy krajów Europy Wschodniej i Skandynawii w ostatnich tygodniach głośno wzywali UE do zamknięcia granic dla rosyjskich podróżnych – informuje Politico.

Nie żyją pierwsi zmobilizowani Rosjanie. Putin stracił 70 procent swojej armii

Rosjanie w Europie

Jak wskazuje brukselski portal, Niemcy i Francja ostrzegają, że zakaz mógłby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, „wzmacniając autokratyczną władzę prezydenta Władimira Putina nad jego ludnością, zamiast ją osłabiać”. „Konflikt zagotuje się w środę, kiedy ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w Pradze. Według kilku dyplomatów, przed tym spotkaniem ministrowie z krajów prozakazowych spotkają się osobno, aby wypracować wspólne stanowisko i zdecydować, jak mocno chcą naciskać na ograniczenia w podróżowaniu, zanim udadzą się na pełne spotkanie w gronie 27 ministrów” – czytamy w Politico.


Zapadła decyzja w sprawie Chersonia i Zaporoża. Tak daleko Putin się jeszcze nie posunął

Francja i Niemcy wysłały do stolic UE informację, w której wyraźnie zaznaczają, że sprzeciwiają się zakazowi podróży do UE dla Rosjan i ostrzegają przed „niezamierzonymi konsekwencjami takiego środka”. „Musimy strategicznie walczyć o serca i umysły rosyjskiej ludności, a przynajmniej o te segmenty, które nie są jeszcze całkowicie oddzielone od Zachodu” – piszą w notatce przedstawiciele Paryża i Berlina, widzianej przez Politico.


NATO ostrzega! ,,Atak na infrastrukturę krytyczną''

Kraje popierające zakaz argumentują, że to niesprawiedliwe, iż bogatym Rosjanom pozwala się podróżować do Europy. „Osobiście uważam za głęboko prowokujące, że rosyjscy turyści mogą spędzać wakacje w Europie, podczas gdy ukraińskie miasta są ostrzeliwane i niszczone” – powiedział duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. Francja i Niemcy twierdzą jednak, że „chcą utrzymać ramy prawne, które umożliwiają w szczególności studentom, artystom, naukowcom i specjalistom – niezależnie od tego, czy grozi im oskarżenie z powodów politycznych – podróżowanie do UE”.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Znaleziono zwłoki dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here