czwartek, 11 sierpnia, 2022
Godzinnik.pl Świat Polska już od miesięcy jest celem Rosjan! Dramatyczne dane

Polska już od miesięcy jest celem Rosjan! Dramatyczne dane

Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, na które Polska nie jest do końca gotowa. Jednym z nich jest aktywność rosyjskich trolli w polskim internecie, która jest widoczna już od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach zdecydowanie nabiera rozpędu. Dziennie pojawia się ok. 120 tys. fejków, które w nawale bodźców i informacji coraz trudniej rozpoznać, dlatego w procesie weryfikacji pomagają instytucje państwa. Eksperci nie wykluczają także nasilonych ataków na administrację i infrastrukturę krytyczną. Dla Rosjan sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne to istotny strategicznie obszar, co pokazuje szturm na elektrownię w Czarnobylu.

Polska już od miesięcy jest celem rosyjskich cyberataków
komputerswiat.pl, Polska już od miesięcy jest celem rosyjskich cyberataków
Fatalna wiadomość dla Putina. „Dziś była piekielna noc dla wrogów''

Walka z Rosją

– Słyszeliśmy parę dni temu informację o tym, że Rosja zajęła elektrownię w Czarnobylu. Słychać wiele opinii, że jest to niebezpieczne ze względów nuklearnych, ale w mojej ocenie zupełnie nie o to chodzi Rosji. Pamiętajmy, że pod Czarnobylem przebiegają absolutnie wszystkie nitki telekomunikacyjne Ukrainy. To jest centrum, przez które przechodzi całość sieci energetycznych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Posiadanie władzy nad takim obszarem, nad takim węzłem komunikacyjnym jest dla Rosji niezwykle istotne i to jest największe ryzyko – mówi agencji Newseria Biznes dr Maciej Kawecki, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezes Instytutu Lema.

To pokazuje, jak dużą wagę do cyberwalki – jako elementu wojny z Ukrainą – przywiązują Rosjanie. Ale aktywność rosyjskich cyberprzestępców rośnie także w Polsce. Jak podkreśla ekspert WSB, od wielu miesięcy systematycznie podejmowane są ataki na polską sieć.


 Jeżeli porównamy statystyki względem 2020 roku, to liczba ataków tylko na malutką cząstkę naszej rzeczywistości, jaką jest sektor publiczny, wzrosła aż o 70 proc. Tygodniowo to jest kilkaset ataków hakerskich, znaczna część jest kierowana właśnie z kierunku rosyjskiego – mówi dr Maciej Kawecki.

Donald Trump trafi do więzienia? FBI przejęło 10 pudeł z dowodami

Zagrożenia w obszarze polskiego cyberbezpieczeństwa

Wojna w Ukrainie zwiększyła zagrożenia w obszarze polskiego cyberbezpieczeństwa. Dlatego 21 lutego premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. To trzeci z czterech alertów określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

 – Tak zwany alert Charlie jest adresowany do organów administracji publicznej i organów infrastruktury krytycznej. On świadczy o tym, że mieliśmy w Polsce do czynienia z atakiem terrorystycznym o charakterze cyfrowym. I rzeczywiście mieliśmy – przykładem są ataki na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zostało na jakiś czas sparaliżowane – mówi ekspert warszawskiej WSB. – Adresatami tych alertów nie jesteśmy my jako obywatele, ale jest to dla nas sygnał, że poprzez infrastrukturę krytyczną i organy administracji atakowani jesteśmy wszyscy. Dlatego taki alert zawsze powinien podnosić naszą świadomość cyfrową.

W połowie lutego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe padło ofiarą ataku typu ransomware, polegającego na szyfrowaniu danych na dyskach. Hakerzy zażądali 390 tys. dol. okupu, jednak LPR nie podjęło negocjacji, czego efektem były problemy z działaniem strony internetowej, poczty i łączności.

Wszystkie kraje zagrożone. Świat stanie na krawędzi. Przerażająca wizja Jackowskiego

Polska już od miesięcy jest celem rosyjskich cyberataków

Pytany o najbardziej prawdopodobne cele rosyjskich cyberataków ekspert wskazuje, że są one uzależnione od celu. Jeśli byłoby nim sparaliżowanie kraju, wówczas najbardziej prawdopodobnym celem będą systemy bankowe, energetyczne i infrastruktura telekomunikacyjna.


Prezes Instytutu Lema ocenia, że jest jednak mało prawdopodobne, aby Polska padła ofiarą tak dużego ataku hakerskiego, jaki sparaliżował Estonię w 2007 roku i zapoczątkował trwającą trzy tygodnie cyberwojnę. W jej trakcie zablokowane zostały m.in. strony internetowe parlamentu, ministerstw obrony i sprawiedliwości, partii politycznych, policji, mediów, estońskich firm i banków, z których część musiała zawiesić usługi online i wstrzymać transakcje zagraniczne. Według wielu źródeł cyberataki zostały przeprowadzone przez hakerów powiązanych z Rosją, choć nie zostały przedstawione dowody potwierdzające tę tezę.

– Przez tych kilkanaście lat nauczyliśmy się bardzo wiele. Inwestujemy w cyberarmię. Systemy informatyczne coraz częściej są stawiane od podstaw, żeby domyślnie uwzględniać ryzyka związane z cyberatakami, więc one nie powinny sparaliżować funkcjonowania naszego kraju jako takiego. Mogą za to wpłynąć na funkcjonowanie nas jako obywateli – podkreśla dr Maciej Kawecki.

Szokujące słowa szefa MSZ. ,,Rzeczpospolita stoi po stronie Białorusinów''

Ataki Rosjan na Polskę

W Polsce poziom cyberbezpieczeństwa jest zróżnicowany w zależności od sektora. Najlepiej radzą sobie w tym aspekcie polskie banki, które już od lat uchodzą w Europie za jedne z najbardziej zdigitalizowanych i innowacyjnych. Jego najsłabszym ogniwem są użytkownicy końcowi, czyli klienci banków, którzy są narażeni na ataki phishingowe, czyli próby wyłudzenia danych do logowania za pomocą fałszywych stron.

– Jeśli chodzi o organy administracji publicznej, tu jest o tyle gorzej, że przez całe lata nie było w Polsce społecznej akceptacji na wydatkowanie środków na cyberarmię. Proszę sobie wyobrazić, że minister wychodzi i mówi, że 3 proc. budżetu będzie ukierunkowane na rozwój cyberarmii. Prawdopodobnie poparcie społeczne takiego projektu byłoby bardzo niskie. Dodatkowo nasze systemy informatyczne powstawały przez system nadpisywania, a więc aktualizowaliśmy je wraz z biegiem lat. Niewiele jest systemów tworzonych od podstaw. To tworzy niestety ryzyko tzw. długu technologicznego, część tych systemów faktycznie nie jest dojrzała, żeby poradzić sobie z taką skalą cyberataków – ocenia prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Celem cyberataków jest jednak coraz częściej opinia publiczna, co oznacza, że każdy z użytkowników sieci i mediów społecznościowych może paść ofiarą wojny informacyjnej.

– W polskim internecie pojawia się ok. 120 tys. fejków dziennie – mówi dr Maciej Kawecki. – Jedną z form dezinformacji jest też zjawisko trollingu. Pod wpisami dotyczącymi wojny rosyjsko-ukraińskiej pojawiają się komentarze trolli, które poprzez skrajne opinie często generują ogromne zainteresowanie. Z drugiej strony nasz wpis powoduje, że w pewien sposób promujemy treści z gruntu złe i stajemy się narzędziem w rękach dezinformatora. Dlatego jeśli mamy takie podejrzenia, powinniśmy usuwać możliwość komentowania. Udostępniajmy treści z informacji oznaczonych niebieską gwiazdką w górnym prawym rogu, oznaczające tzw. konto zweryfikowane. Można też korzystać z adresów [email protected][email protected], pod które można wysłać wiadomość, żeby zweryfikować, czy dana treść jest fejkiem.

Na Twitterze NASK prowadzi również konto #WłączWeryfikację, które na bieżąco weryfikuje prawdziwość bądź nieprawdziwość treści udostępnianych w sieci. 

Premier ogłosił zmiany w rządzie. Nowi ministrowie
NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Jarosław Kaczyński podejmie kluczową decyzję? Koalicja PiS i PSL

Koalicji PSL z PiS jak widać nie ma i nie będzie, nie jesteśmy nią zainteresowani, ja ją wykluczam - oświadczył we wtorek...

Donald Trump trafi do więzienia? FBI przejęło 10 pudeł z dowodami

Prezydent USA Joe Biden nie został poinformowany przed przeprowadzeniem przez FBI rewizji w posiadłości byłego prezydenta Donalda Trumpa na Florydzie - powiedziała we...

Premier ogłosił zmiany w rządzie. Nowi ministrowie

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił w środę zmiany w rządzie i kierownictwie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), by powstrzymać spadek poparcia społecznego –...

Szokujące słowa szefa MSZ. ,,Rzeczpospolita stoi po stronie Białorusinów”

Nie mam wątpliwości, że spełnią się marzenia Białorusinów o wolnej ojczyźnie; Rzeczpospolita stoi po waszej stronie; nie będziemy milczeć na temat cierpiącej...

Seniorka straciła 70 tys. zł. Wszystko przez oszustwo „na policjanta”

70 tysięcy złotych straciła 90-letnia gdynianka, która została oszukana metodą "na policjanta". Funkcjonariusze poszukują oszusta podającego się za "szefa policji", któremu kobieta...

Ojciec pobił syna kulą ortopedyczną, a potem wbił mu nóż w udo

Do groźnej sytuacji doszło w jednym z mieszkań na Mokotowie. 73-letni mężczyzna najpierw zwyzywał, a potem pobił syna kulą ortopedyczną. Na koniec...

We wrześniu dzieci nie wrócą do szkół? ,,Co do tego nie ma wątpliwości”

Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku szkolnym - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz...

Nie żyje znany dziennikarz. „Wstrząsające. Miał zaledwie 51 lat. Do zobaczenia, Przemku”

Odszedł Przemek Marzec. Znaliśmy się od wielu lat, zajmowaliśmy się Wschodem, pracowaliśmy razem w czasie Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie - napisał we wtorek...

Fatalna wiadomość dla Putina. „Dziś była piekielna noc dla wrogów”

Ukraińscy partyzanci uszkodzili sztab putinowskiej partii Jedna Rosja w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w środę mer...

Jarosław Kaczyński wyprowadzi Polskę z UE? ”Wykazaliśmy maksimum dobrej woli”

Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem ,,Sieci'' został zapytany o relacje z Komisją Europejską. ,,W relacjach z Unią wykazaliśmy maksimum dobrej woli. Ale ustępstwa...

Dramat pod Warszawą. Ciała małżeństwa znalezione w domu. Podejrzanym o zabójstwo jest 14-letni syn pary

W Kiełpinie znaleziono ciała małżeństwa w wieku 42 i 50 lat. Zatrzymany w tej sprawie został syn małżeństwa — podało RMF FM.

Wszystkie kraje zagrożone. Świat stanie na krawędzi. Przerażająca wizja Jackowskiego

Krzysztof Jackowski znowu podzielił się z Polakami swoimi wizjami. Kilka dni temu w niespełna godzinnym nagraniu jasnowidz z Człuchowa podzielił się przeczuciami...

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju wypadł z okna. Dramatyczna decyzja lekarzy

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju, który w miniony piątek wypadł z okna na trzecim piętrze, pozostaje w śpiączce farmakologicznej. Jego stan jest stabilny,...

Przypalał własne dziecko zapalniczką. Znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym synem

Do 10 lat więzienia grozi 29-letniemu mieszkańcowi powiatu koneckiego (Świętokrzyskie) Marcinowi D., podejrzanemu m.in. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym...

Polska oszukana na 50 milionów złotych. Łącznie w sprawie jest 271 podejrzanych

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie...