Zamordowano cenionego dziennikarza. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników mediów

719
unsplash.com, Prateek Gautam

Niezależny meksykański dziennikarz Juan Arjon Lopez został znaleziony martwy, a jako przyczynę jego śmierci władze podały cios w głowę. To już 14. zabójstwo pracownika mediów w Meksyku w tym roku – pisze agencja AP.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Znaleziono zwłoki dziecka

Juan Arjon Lopez nie żyje

Prokuratura w stanie Sonora, leżącym przy granicy z USA, przekazała, że ciało Lopeza zostało znalezione w mieście San Luis Rio Colorado. 9 sierpnia zgłoszono zaginięcie dziennikarza; został zidentyfikowany po tatuażach. Prokurator Claudia Contreras zapowiedziała, że śledczy zajmą się ustaleniem, czy zabójstwo było związane z pracą Lopeza.

San Luis, graniczące z miastem Yuma w amerykańskiej Arizonie, słynie z gabinetów medycznych obsługujących mieszkańców USA. W ostatnich latach jednak także to meksykańskie miasto ogarnęła fala przemocy związana z działalnością karteli narkotykowych. W marcu na pustynnym odcinku w pobliżu wysypiska śmieci w San Luis odnaleziono 11 ciał pochowanych w dołach.Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilów. Co najmniej 23 zabitych i 28 rannych

Według tegorocznego raportu organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) zmowa między władzami a zorganizowanymi grupami przestępczymi stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa dziennikarzy i paraliżuje system sądowniczy w Meksyku. Dziennikarze, którzy opisują drażliwe historie polityczne lub przestępstwa, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, są zastraszani, a następnie często mordowani z zimną krwią – opisuje RSF. Zdaniem organizacji prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador wciąż nie przeprowadził reform niezbędnych do powstrzymania przemocy i bezkarności.

Od 2000 roku w Meksyku zamordowano ponad 150 dziennikarzy. Kraj jest uważany za najbardziej niebezpieczne miejsce dla pracowników mediów poza strefami wojny.

Wiceprezydent USA apeluje. Świat na krawędzi III wojny światowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here