wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Świat HongKong "nie jest już autonomią od Chin" - Pompeo

HongKong „nie jest już autonomią od Chin” – Pompeo

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział Kongresowi, że Hongkong nie zasługuje już na specjalne traktowanie w świetle prawa USA.

Deklaracja ta może mieć poważne konsekwencje dla statusu handlowego Hongkongu i prawdopodobnie zdenerwuje Pekin.

„Żadna rozsądna osoba nie może dziś twierdzić, że Hongkong utrzymuje wysoki stopień autonomii od Chin, biorąc pod uwagę fakty w terenie” – powiedział w oświadczeniu.

Wynika to z planu Pekinu, by narzucić temu terytorium kontrowersyjne nowe prawo bezpieczeństwa.

Ustawa o bezpieczeństwie była „ostatnią z serii działań, które fundamentalnie podważają autonomię i wolności Hongkongu” – powiedział Pompeo.

„Teraz jest jasne, że Chiny wzorują się na Hongkongu po sobie” – dodał.

Jakie jest znaczenie wypowiedzi Pompeo?

Do tej pory Stany Zjednoczone przyznały Hongkongowi – ogólnoświatowemu Centrum Finansowo-handlowemu-specjalny status na mocy prawa amerykańskiego. Przepis ten pochodzi z czasów, gdy terytorium było kolonią brytyjską i daje mu korzystne warunki handlowe.

Jednak od zeszłego roku status ten jest uzależniony od regularnego poświadczania przez amerykańskiego sekretarza stanu, że Hongkong zachowuje wystarczającą autonomię od Chin kontynentalnych.

Jeśli Sekretarz stanu tego nie potwierdzi, Kongres Stanów Zjednoczonych może odwołać specjalny status handlowy Hongkongu.

Oznaczałoby to traktowanie Hongkongu na równi z Chinami kontynentalnymi w celach handlowych i innych.

Mogłoby to zagrozić wymianie handlowej między Hongkongiem a USA wartej miliardy dolarów i zniechęcić ludzi do inwestowania tam w przyszłości.

Zaszkodziłoby to również Chinom kontynentalnym, które wykorzystują Hongkong jako swego rodzaju pośrednika w transakcjach z resztą świata. Przedsiębiorstwa kontynentalne i firmy wielonarodowe wykorzystują terytorium jako bazę międzynarodową lub regionalną.

Wkrótce po deklaracji Pompeo, wybitny działacz prodemokratyczny Joshua Wong wezwał przywódców USA, Europy i Azji do pójścia w jego ślady i ponownego rozważenia specjalnego statusu handlowego Hongkongu, jeśli Pekin narzuci prawo bezpieczeństwa.

„Po wprowadzeniu w życie prawa Hongkong zostanie zasymilowany w autorytarny reżim Chin, zarówno pod względem praworządności, jak i Ochrony Praw Człowieka” – ostrzegł.

Ustawa o bezpieczeństwie spowodowałaby „ogromne szkody dla emigrantów i inwestorów w Hongkongu” – powiedział. Utrzymanie autonomii miasta było „jedynym sposobem” ochrony biznesu-dodał.

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.

Znany aktor trafił do szpitala! Kolejna gwiazda w poważnym stanie

Znany aktor trafił do szpitala. O smutnych wiadomościach sam poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych. Jacek Borkowski...
HongKong
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...