Według Sky News, w Wielkiej Brytanii odnotowano dwa przypadki wirusa Lassa, który wywołuje gorączkę o tej samej nazwie. Choroba może się przenosić między ludźmi i jest zdolna do wywołania wielu ciężkich efektów ubocznych.

Czym jest wirus Lassa?
Wirus Lassa jest popularny w Afryce zachodniej, gdzie regularnie chorują na niego ludzie. Zarażają nim przede wszystkim gryzonie, a tak właściwie to wydzielina ich odchodów, którą zostawiają w powietrzu, żywności i przedmiotach. W Europie przypadki zakażenia są sporadyczne i wątpliwe, by Lassa miała potencjał pandemiczny na światową skalę, chociaż może z łatwością przenosić się między ludźmi, co widać na przykładzie Afryki zachodniej, gdzie rokrocznie choruje na to między 100 – 300 tysięcy osób.
Jakie są efekty wirusa Lassa?
Przede wszystkim może dojść do gorączki, opuchlizny twarzy, kaszlu, bólów mięśni i żołądka. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia i krwawienia spojówek, a nawet śpiączki. Całe szczęście, że globalnie jest to choroba bardzo rzadka, a w naszym kraju takiego przypadku nie wykryto od dawien dawna.