„W wieku 91 lat zmarła Hanna Stadnik „Hanka”. Uczestniczka Powstania Warszawskiego w pułku „Baszta”, sanitariuszka, Bohaterka. A przy tym do ostatnich dni pogodna, energiczna i niezwykle ciepła osoba. Będzie nam Pani brakowało, Pani Hanno. Składam kondolencje rodzinie i bliskim” – napisał Trzaskowski na Twitterze.
Hanna Stadnik urodziła się 23 lutego 1929 rok, w Warszawie, w rodzinie mieszczańskiej. Miała starszą siostrę i młodszego brata. Patriotyzmu uczyła się od najmłodszych lat. Rodzice kultywowali polskie zwyczaje i obchodzili wszystkie uroczystości: 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 11 Listopada.
Podczas II wojny światowej była w AK w 3 kompanii IV Rejon Obwód Mokotów. Była sanitariuszką w czasie Powstania Warszawskiego. Roznosiła „Biuletyn Informacyjny”, meldunki i broń. Aktywnie brała udział w walkach. Po kapitulacji była jeńcem obozu w Pruszkowie i Skierniewicach.
Hanna Stadnik wielokrotnie była gościem wielu audycji, w których opowiadała o swoich przeżyciach i koszmarach wojennych, a także o zwykłych codziennych sprawach i uczuciach z tamtego okresu
– Dzięki Bogu nie był bardzo ciężko ranny. Opatrzyłyśmy go i dalej trwała walka. W pierwszych chwilach, dopóki nie było tego rannego, była szalona euforia. Była radość, że nareszcie widzimy biało-czerwone flagi, bo przecież całą okupację groziła kara śmierci jak u kogoś znaleźli taką flagę – opowiadała w jednym z nim.
Jako sanitariuszka pomagała wszystkim, nawet rannemu wrogowi:
„ – Zawsze trzeba być otwartym na to, żeby myśleć, że ten nawet wróg też będzie człowiekiem”
W październiku tego roku razem z Wandą Traczyk-Stawską brała udział w Strajku Kobiet. Apelowała, by walczyć do zapadłego, bo wolność nie jest dana na zawsze.
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Hanna Stadnik została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości za „wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956”, z kolei w 2015 roku prezydenta Niemiec Joachima Gaucka odznaczył ją Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.