niedziela, 24 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Polska Zakaz przemieszczania w Sylwestra odwołany? Znamy szczegóły!

Zakaz przemieszczania w Sylwestra odwołany? Znamy szczegóły!

Jakiś czas temu została wprowadzona godzina policyjna w Sylwestra. Miał zostać wprowadzony zakaz przemieszczania 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia do godziny 6. Okazało się to niezgodne z prawem. Rząd zareagował.

Premier wycofał się z godziny policyjnej, jeden z ministrów precyzuje, że zakaz przemieszczania pozostaje bez zmian.

„W sylwestra nie wdrażamy godziny policyjnej. Apelujemy jednak, by bawić się w gronie kameralnym” – mówił Morawiecki

Największe zamieszanie wywołała nazwa, która kojarzy się z czasami komuny. Mowa o „godzinie policyjnej”, której nawet nie miało być w rozporządzeniu. Premier tłumaczył, że aby móc wprowadzić taką godzinę, najpierw trzeba wprowadzić stan wyjątkowy.

Na ile może sobie pozwolić rząd

Czy w oparciu o ustawę z 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych można zabronić poruszania się w Sylwestrową noc? Ustawa mówi o „czasowym ograniczeniu określonego sposobu przemieszczania się w czasie epidemii”. Okazuje się, że to za mało, aby zabronić ludziom wychodzenia z domów w Sylwestra.

Ograniczenie ruchu nie jest jednoznaczne z jego wyłączeniem. O ograniczeniu można by mówić, gdyby nie zakazano wychodzić wszystkim poza osobami pracującymi, a np. zabroniono przemieszczania w dużych grupach.Co z mandatami?

Prawdopodobnie sąd stanie po stronie osób, które mandat zaskarżą. Policja jednoznacznie nie wypowiada się czy mandaty będą wystawiane. Funkcjonariusze skupią się na utrzymaniu porządku, kontrolowaniu kierowców, aby nie prowadzili pod wpływem alkoholu oraz sprawdzaniem osób spożywających alkohol w miejscach publicznych.

Źródłomoney

Tragiczny finał parkowania samochodu! Kierowca zabił kobietę

Nieostrożność kierowcy i nieuwaga pieszej podprowadziły do tragicznego finału. Mężczyzna potrącił przechodzącą kobietę. Ta niestety zmarła.

Jarosława Kaczyńskiego obostrzenia nie dotyczą! Łamie je na oczach wszystkich Polaków

Koronawirus szaleje, liczba zachorowań wciąż jest spora. Politycy wciąż spotykają się w Sejmie, a my co jakiś czas słyszymy, że któryś z...

Kłopoty w raju! TVN musi działać szybko i stanowczo!

Stacja telewizyjna TVN w tym roku dużo szybciej startuje ze swoją wiosenną ramówką. W ich nowej ofercie jednak nie znajdziemy zbyt wielu...

Zwrot w aferze z „Gwiazdorem TVP”. Dziennikarz ujawnił rozmowę z mężczyzną

Dziennikarz Piotr Krysiak cały czas podsyca emocje po swoim szokującym odkryciu. Dostarcza mediom coraz nowsze informacje dotyczące gwałtu jednej z uczestniczek Miss...

Nie żyje znany artysta! Jego prace zapamiętamy na zawsze

Smutne wieści dotarły do fanów mistrza polskiego komiksu. Nie żyje znany artysta Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w wieku 97 lat.

Kolejne problemy ze szczepionkami! Seniorzy muszą stać w ogromnych kolejkach

W piątek od godziny 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów. Okazało się, że przez problemy z infolinią osoby...