niedziela, 24 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Polska Śledztwo nadal trwa, prokuratura ma nowe dowody w sprawie śmierci Adamowicza

Śledztwo nadal trwa, prokuratura ma nowe dowody w sprawie śmierci Adamowicza

Paweł Adamowicz zmarł po ataku przez Stefana W. prawie 2 lata temu podczas finału WOŚP w Gdańsku. Prokuratura dalej bada dowody w sprawie, próbując ustalić szczegóły. Jak długo jeszcze będziemy czekać na proces?

W 2021 roku miną dwa lata od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, który był prezydentem Gdańska. Dwie skrajnie różne opinie biegłych dotyczące poczytalności sprawcy spowalniają wystąpienie z aktem oskarżenia. Prokuratura zawnioskowała o kolejną opinię. Brat zamordowanego nie rozumie tak długiego postępowania i w ostrych słowach je krytykuje.

„Najprawdopodobniej chodzi o to, aby to, co mówi Stefan W., nie ujrzało światła dziennego” – komentuje brat Adamowicza.

Postępowanie trwa już bardzo długo, choć wydawać by się mogło, że jest to prosta sprawa, której finał będzie szybki. Sprawca nie uciekł, został ujęty niemal natychmiast, po czym trafił do aresztu. Prokuratura dysponuje również nagraniami z finału WOŚP, na których widać przebieg zdarzenia.Zabójca trafi przed sąd?

Sprawa na pozór prosta okazał się bardziej skomplikowana niż się wydawała. Problemem jest sprawdzenie czy morderca był poczytalny w trakcie dokonywania zabójstwa. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ jeśli Stefan W., okaże się niepoczytalny, prokuratura będzie musiała umorzyć śledztwo, a oskarżony trafi do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. O długości pobytu zdecyduje sąd.

Jeżeli ekspertyza wykaże jednak, że sprawca był poczytalny, prokuratura skieruje do sądu akt oskarżenia. Wtedy Stefan W. stanie przed sądem. Mordercy grozi dożywocie.

Trzeci zespół biegłych zbada mordercę mego brata Pawła. Nie sądzę, że jest to samodzielna decyzja prowadzącej śledztwo…

Opublikowany przez Piotra Adamowicza Poniedziałek, 21 grudnia 2020

Poczytalny czy nie?

Pierwszy krakowski zespół stwierdził, że morderca w czasie dokonywania czynu był zupełnie niepoczytalny. Drugi zespół pod kierownictwem dr hab. Janusza Heitzmana stwierdził, że poczytalność była w znacznym stopniu ograniczona, ale Stefan W. może stanąć przed sądem, aby odpowiedzieć za zbrodnię, którą popełnił.

Prokuratura w tej sytuacji musi przeanalizować obie ekspertyzy i podjąć decyzję co z dalszym postępowaniem. Dwie opinie okazały się być niewystarczające dla śledczych. Zdecydowali się na zasięgnięcie opinii kolejnego zespołu specjalistów.

Czy trzecia opinia coś zmieni?

Zasięgnięcie kolejnej opinii wydłuży śledztwo przynajmniej do kwietnia 2021 roku. Podobno prokuratura nie zgłaszała zastrzeżeń do drugiej opinii biegłych, a jednak zdecydowała o koljenej.

Głos zabrał brat zamordowanego:

„W mojej ocenie pozyskiwanie trzeciej opinii sądowo-psychiatrycznej jest działaniem zmierzającym do celowego przedłużenia śledztwa, albo – w ogóle – niedoprowadzenia sprawy na salę sądową. Stefan W. musiałby wówczas składać wyjaśnienia, a gdyby odmówił, to odczytane zostałyby te złożone w trakcie śledztwa. Najprawdopodobniej chodzi o to, aby to, co mówi Stefan W., nie ujrzało światła dziennego”.

W styczniu miną 2 lata od morderstwa, a rodzina prezydenta Gdańska nadal nie zaznała spokoju, ponieważ morderca nie został skazany.

ŹródłoOnet

Tragiczny finał parkowania samochodu! Kierowca zabił kobietę

Nieostrożność kierowcy i nieuwaga pieszej podprowadziły do tragicznego finału. Mężczyzna potrącił przechodzącą kobietę. Ta niestety zmarła.

Jarosława Kaczyńskiego obostrzenia nie dotyczą! Łamie je na oczach wszystkich Polaków

Koronawirus szaleje, liczba zachorowań wciąż jest spora. Politycy wciąż spotykają się w Sejmie, a my co jakiś czas słyszymy, że któryś z...

Kłopoty w raju! TVN musi działać szybko i stanowczo!

Stacja telewizyjna TVN w tym roku dużo szybciej startuje ze swoją wiosenną ramówką. W ich nowej ofercie jednak nie znajdziemy zbyt wielu...

Zwrot w aferze z „Gwiazdorem TVP”. Dziennikarz ujawnił rozmowę z mężczyzną

Dziennikarz Piotr Krysiak cały czas podsyca emocje po swoim szokującym odkryciu. Dostarcza mediom coraz nowsze informacje dotyczące gwałtu jednej z uczestniczek Miss...

Nie żyje znany artysta! Jego prace zapamiętamy na zawsze

Smutne wieści dotarły do fanów mistrza polskiego komiksu. Nie żyje znany artysta Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w wieku 97 lat.

Kolejne problemy ze szczepionkami! Seniorzy muszą stać w ogromnych kolejkach

W piątek od godziny 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów. Okazało się, że przez problemy z infolinią osoby...