wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Wiadomości z Polski koronawirus, jak kończy się kwiecień 2020 r.

Wiadomości z Polski koronawirus, jak kończy się kwiecień 2020 r.

Wiadomości z Polski koronawirus

Czasy są z pewnością niezwykłe – pandemia Koronawirusa, widmo kryzysu gospodarczego, wyborczego, sądowniczego zawisły nad Polską. Firmy upadają, pracownicy są zwalniani, świat nieufnie przygląda się wprowadzanym w ostatniej chwili zmianom w ordynacji wyborczej. Gdzie zatem jesteśmy w przeddzień majowego weekendu i co nas czeka tuż po nim?

Wysokie wskaźniki zachorowań i śmierci w przeddzień luzowania obostrzeń

Po długim weekendzie ma nastąpić kolejny etap znoszenia niektórych ograniczeń związanych z epidemią Koronawirusa. Od 4 maja mają zostać (z zachowaniem zasad ochrony) otwarte hotele, galerie handlowe, niektóre instytucje kultury, mają być również możliwe zabiegi rehabilitacyjne. Od 6 maja samorządy mogą podjąć decyzję o otwarciu żłobków i przedszkoli.

Wirusolodzy i samorządowcy biją na alarm. Wg Ministerstwa Zdrowia w środę potwierdzono 422 zakażenia i 28 zgonów. Dzisiaj w chwili opracowywania wiadomości zmarło kolejne 20 osób, a 300 uległo zakażeniu Koronawirusem Do tej pory w Polsce koronawirusa stwierdzono u 12 940 osób, spośród których 644 zmarły. To jedne z najwyższych wskaźników od wybuchu epidemii. Jak stwierdził dr Tomasz Dzieciątkowski, gość programu „Koronawirus. Raport” stacji TVN24, nie jest to czas na zmniejszanie restrykcji.

I prezes Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku

Niewygodna dla władz PiS-u pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf kończy dziś kadencję przechodząc w stan spoczynku. Ze względu na wyjątkowy stan zagrożenia epidemiologicznego Koronawirusem procedura wyboru kandydata na jej następcę przez Zgromadzenie Ogólnego Sędziów SN nie mogła się odbyć.

Zatem od 1 maja decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy do czasu wyboru nowego prezesa jego obowiązki będzie pełnił Kamil Zaradkiewicz, od 2018 roku sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, bliski współpracownik Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Nie tylko te powiązania polityczne stawiają pod znakiem wątpliwości niezależność i niezawisłość powołanego sędziego. Środowiska sędziowskie bowiem wskazują, że został on powołany na stanowisko sędziego na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o nowej KRS.

Na 10 dni do terminu wyborów prezydenckich nadal nic nie wiadomo

Kolokwialnie powiedzielibyśmy, że jesteśmy w lesie (na szczęście obecnie już do lasu wchodzić wolno). Zgodnie z Konstytucją wybory – takie tradycyjne, przeprowadzane przez Państwową Komisję Wyborczą – powinny odbyć się już za 10 dni. Zgodnie z przyjętymi powszechnie standardami nie zmienia się zasad przeprowadzania wyborów w ostatniej chwili.

Wiadomości z Polski koronawirus

Czasy są dziwne i jesteśmy w sytuacji, gdy ze względu na pandemię Koronawirusa wybory powinny zostać przełożone na mocy stanu wyjątkowego, ale senat pracuje nad ustawą, która ma umożliwić przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych – i na mocy której, choć z punktu widzenia prawa wciąż ona nie istnieje rząd domaga się od samorządowców przekazania informacji o wyborcach oraz drukuje karty wyborcze.

Jak bardzo to wszystko jest bezpieczne pokazał dzisiejszy dzień bowiem wyciekły karty do głosowania korespondencyjnego. Do przecieku doszło prawdopodobnie w prywatnej firmie, która jako podwykonawca kompletuje pakiety wyborcze Poczty Polskiej. Sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. A za sześć dni senat zakończy prace nad ustawą – dla przypomnienia – na cztery dni prze terminem wyborów.

Tarcza antykryzysowa wersja… kolejna. Kto skorzysta z zawieszenia składek ZUS

Sejm debatuje nad trzecią już wersją tarczy antykryzysowej mającej zmniejszyć straty w gospodarce spowodowane pandemią Koronawirusa. Rząd obiecuje od miesiąca pomoc – jednak chyba brak pieniędzy, bowiem pomoc powoli dociera, choć nie do wszystkich.

Od niedawna mikro przedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników mogą na trzy miesiące zawiesić składki ZUS. Oznacza to oszczędność dla ok 690 tysięcy firm. Znacznie więcej firm nie skorzysta z tej pomocy – średnich i dużych przedsiębiorstw jest bowiem w Polsce 1,6 mln, a ich kondycja odbije się w inny sposób na stanie tych mniejszych.

Ze składek do ZUS wyłączone będą też firmy jednoosobowe, ale dotyczy to tylko tych samozatrudnionych, których przychód za luty nie przekroczył 15681 zł.

Na koniec dobra wiadomość

Po raz pierwszy w Polsce przetestowano nowatorską terapię za pomocą osocza krwi osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Chory, któremu w Lublinie podano osocze krwi ozdrowieńców po kliku godzinach poczuł się dobrze i wkrótce opuści szpital poinformował prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Niestety nie jest to cudowny lek, dzięki któremu poradzimy sobie z pandemią Koronawirusa. Osocze trudno pozyskać, bo nie tylko musi być pobrane od osób, które wyzdrowiały, ale musi być także zgodne z grupą krwi chorego.

Aby skutecznie kontrolować pandemię potrzeba szeroko dostępnego leku, który będzie skuteczny i, o ile to tylko możliwe, przeznaczony do stosowania w formie preparatu doustnego. A do takiego przełomu minie zapewne kilka lat.

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.

Znany aktor trafił do szpitala! Kolejna gwiazda w poważnym stanie

Znany aktor trafił do szpitala. O smutnych wiadomościach sam poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych. Jacek Borkowski...
Wiadomości z Polski koronawirus
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...