wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Wiadomości z kraju koronawirus - II etap obostrzeń

Wiadomości z kraju koronawirus – II etap obostrzeń

Wiadomości z kraju koronawirus – od 4 maja wchodzi nowy etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Najpierw zostaną otwarte galerie handlowe i niektóre instytucje kultury, dwa dni później będziemy mogli wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli. Na razie bary, restauracje czy kina pozostaną nadal zamknięte. Zapowiedź zmian ogłosili w środę (29.04) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

Kolejna konferencja w sprawie pandemii

Wiadomości z kraju koronawirus – w ostatnią środę (29.04) odbyła się kolejna specjalna konferencja prasowa, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wspólne wystąpienie miało na celu poinformowanie opinii publicznej o zmianach, jakie zachodzą z dniem 04.05. Dotyczy to stopniowego łagodzenia obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w naszym kraju w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa.

Premier ogłosił plan kolejnego etapu budzenia naszej gospodarki, który rozpoczyna się zaraz po długim weekendzie majowym. 

Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa, ponieważ jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Ale nie możemy być pewni tego, że przejęliśmy ją w zupełności i wiemy, co stanie się za miesiąc, za dwa lub trzy. Musimy działać ostrożnie i elastycznie, dlatego czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie potrzebny krok wstecz – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Wiadomości z kraju koronawirus: Czego spodziewać się od 4 maja?

Od najbliższego poniedziałku, zaraz po „majówce”, zostaną otwarte sklepy wielkopowierzchniowe oraz centra handlowe. Nadal będą jednak obowiązywały limity osób, które będą mogły przebywać w tych miejscach.

Wytyczne są jasne: na jedną osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Każdy klient zobowiązany będzie w noszenie maseczki i rękawiczek ochronnych. Lokale gastronomiczne również wznowią działalność, ale będą to tylko te, w których jedzenie można zakupić „na wynos”.

Wiadomości z kraju koronawirus

Nie wszystkie miejsca w galeriach będą jednak otwarte – kina, wewnętrzne place zabaw, wyspy handlowe, kluby fitness i siłownie czy podobne przestrzenie rekreacyjne będą nadal nieczynne.

Oprócz tego, swoją działalność wznawiają także hotele i inne miejsca noclegowe, przy czym ich usługi będą ograniczone – tam baseny czy siłownie pozostaną zamknięte. Na swoich odbiorców znów otwierają się galerie sztuki, muzea czy biblioteki. Dokładny plan ich pracy jest na bieżąco podawany na stronach internetowych wybranych placówek oraz w mediach społecznościowych. Na swoich klientów będą także czekały gabinety rehabilitacyjne. 

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja będziemy mieli już możliwość wysłania swoich dzieci zarówno do żłobków jak i przedszkoli. Jednak to, czy się na ten ruch zdecydować, leży wyłącznie w gestii rodziców oraz samorządów.

Wiadomości z kraju koronawirus - żłobki

Te drugie mają prawo pozostawić przedszkola nieczynne lub ponownie je zamknąć mimo chwilowego otwarcia, o ile zmusi ich do tego wyjątkowa sytuacja, np. kwarantanna któregoś z pracowników. Specjalne wytyczne Ministerstwa Zdrowia mają pomóc w zachowaniu szczególnych zasad higieny oraz bezpieczeństwa sanitarnego, tak by dzieci pozostawione pod opieką tych placówek miały możliwie najlepsze warunki.

Jakie obostrzenia ciągle obowiązują?

Wiadomości z kraju koronawirus– rząd apeluje o szczególne zachowanie dyscypliny i przestrzeganie wszystkich ciągle obowiązujących wytycznych, związanych z pandemią!

Nie wolno nam zapominać o zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych, częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, trzymaniu odpowiedniego dystansu między innymi ludźmi np. w sklepowej kolejce, oraz pozostaniu w domu, o ile sytuacja nam na to pozwala.

Wiadomości z kraju koronawirus

Mimo zmniejszania ilości zakazów musimy wszyscy pamiętać, iż walka z wirusem ciągle trwa i nie możemy tego lekceważyć. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem możemy zagrozić zdrowiu a nawet życiu naszych najbliższych. 

Kolejne etapy odmrożenia gospodarki

Wiadomości z kraju koronawirus – następne etapy zmniejszania obostrzeń maja mieć planowo miejsce co dwa tygodnie, o ile sytuacja związana z walką z pandemią będzie przebiegać w dotychczasowym tempie.

Już niedługo przywrócona zostanie możliwość korzystania z rowerów miejskich, co pomoże odciążyć transport publiczny. Trzeci etap odmrażania gospodarki będzie też dotyczył miejsc gastronomicznych, lokali fryzjerskich czy salonów kosmetycznych. Kluby fitness czy siłownie, a także kina i teatry będą musiały jeszcze poczekać na wznowienie swojej działalności – ich otwarcia planowane są podczas etapu czwartego.

Czy przebiegnie on zgodnie z planem? – na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od tego, jak będziemy w dalszym ciągu radzić sobie z tą trudną sytuacją. 

Czytaj także: Nadchodzi rewolucja pracy – czy Polska jest gotowa?

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.

Znany aktor trafił do szpitala! Kolejna gwiazda w poważnym stanie

Znany aktor trafił do szpitala. O smutnych wiadomościach sam poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych. Jacek Borkowski...
wiadomości z kraju koronawirus
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...