poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Wiadomości z kraju koronawirus - II etap obostrzeń

Wiadomości z kraju koronawirus – II etap obostrzeń


Wiadomości z kraju koronawirus – od 4 maja wchodzi nowy etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Najpierw zostaną otwarte galerie handlowe i niektóre instytucje kultury, dwa dni później będziemy mogli wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli. Na razie bary, restauracje czy kina pozostaną nadal zamknięte. Zapowiedź zmian ogłosili w środę (29.04) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

Kolejna konferencja w sprawie pandemii

Wiadomości z kraju koronawirus – w ostatnią środę (29.04) odbyła się kolejna specjalna konferencja prasowa, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wspólne wystąpienie miało na celu poinformowanie opinii publicznej o zmianach, jakie zachodzą z dniem 04.05. Dotyczy to stopniowego łagodzenia obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w naszym kraju w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa.

Premier ogłosił plan kolejnego etapu budzenia naszej gospodarki, który rozpoczyna się zaraz po długim weekendzie majowym. 

Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa, ponieważ jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Ale nie możemy być pewni tego, że przejęliśmy ją w zupełności i wiemy, co stanie się za miesiąc, za dwa lub trzy. Musimy działać ostrożnie i elastycznie, dlatego czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie potrzebny krok wstecz – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Wiadomości z kraju koronawirus: Czego spodziewać się od 4 maja?

Od najbliższego poniedziałku, zaraz po „majówce”, zostaną otwarte sklepy wielkopowierzchniowe oraz centra handlowe. Nadal będą jednak obowiązywały limity osób, które będą mogły przebywać w tych miejscach.

Wytyczne są jasne: na jedną osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Każdy klient zobowiązany będzie w noszenie maseczki i rękawiczek ochronnych. Lokale gastronomiczne również wznowią działalność, ale będą to tylko te, w których jedzenie można zakupić „na wynos”.

Wiadomości z kraju koronawirus

Nie wszystkie miejsca w galeriach będą jednak otwarte – kina, wewnętrzne place zabaw, wyspy handlowe, kluby fitness i siłownie czy podobne przestrzenie rekreacyjne będą nadal nieczynne.

Oprócz tego, swoją działalność wznawiają także hotele i inne miejsca noclegowe, przy czym ich usługi będą ograniczone – tam baseny czy siłownie pozostaną zamknięte. Na swoich odbiorców znów otwierają się galerie sztuki, muzea czy biblioteki. Dokładny plan ich pracy jest na bieżąco podawany na stronach internetowych wybranych placówek oraz w mediach społecznościowych. Na swoich klientów będą także czekały gabinety rehabilitacyjne. 

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja będziemy mieli już możliwość wysłania swoich dzieci zarówno do żłobków jak i przedszkoli. Jednak to, czy się na ten ruch zdecydować, leży wyłącznie w gestii rodziców oraz samorządów.

Wiadomości z kraju koronawirus - żłobki

Te drugie mają prawo pozostawić przedszkola nieczynne lub ponownie je zamknąć mimo chwilowego otwarcia, o ile zmusi ich do tego wyjątkowa sytuacja, np. kwarantanna któregoś z pracowników. Specjalne wytyczne Ministerstwa Zdrowia mają pomóc w zachowaniu szczególnych zasad higieny oraz bezpieczeństwa sanitarnego, tak by dzieci pozostawione pod opieką tych placówek miały możliwie najlepsze warunki.

Jakie obostrzenia ciągle obowiązują?

Wiadomości z kraju koronawirus– rząd apeluje o szczególne zachowanie dyscypliny i przestrzeganie wszystkich ciągle obowiązujących wytycznych, związanych z pandemią!

Nie wolno nam zapominać o zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych, częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, trzymaniu odpowiedniego dystansu między innymi ludźmi np. w sklepowej kolejce, oraz pozostaniu w domu, o ile sytuacja nam na to pozwala.

Wiadomości z kraju koronawirus

Mimo zmniejszania ilości zakazów musimy wszyscy pamiętać, iż walka z wirusem ciągle trwa i nie możemy tego lekceważyć. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem możemy zagrozić zdrowiu a nawet życiu naszych najbliższych. 

Kolejne etapy odmrożenia gospodarki

Wiadomości z kraju koronawirus – następne etapy zmniejszania obostrzeń maja mieć planowo miejsce co dwa tygodnie, o ile sytuacja związana z walką z pandemią będzie przebiegać w dotychczasowym tempie.

Już niedługo przywrócona zostanie możliwość korzystania z rowerów miejskich, co pomoże odciążyć transport publiczny. Trzeci etap odmrażania gospodarki będzie też dotyczył miejsc gastronomicznych, lokali fryzjerskich czy salonów kosmetycznych. Kluby fitness czy siłownie, a także kina i teatry będą musiały jeszcze poczekać na wznowienie swojej działalności – ich otwarcia planowane są podczas etapu czwartego.

Czy przebiegnie on zgodnie z planem? – na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od tego, jak będziemy w dalszym ciągu radzić sobie z tą trudną sytuacją. 

Czytaj także: Nadchodzi rewolucja pracy – czy Polska jest gotowa?

Premier apeluje! Każdy musi tego przestrzegać

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział w poniedziałek...

Nowa decyzja PiS! Ty też będziesz nią zaskoczony

Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc., wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych - to niektóre...

Tragiczny wypadek! Nie żyją 2 osoby, 9 jest rannych

Dwie osoby nie żyją, a dziewięć zostało przetransportowanych do szpitala po wypadku, do którego doszło rano między Piaskami a Chełmem. W pobliżu...

Mężczyzna został uderzony siekierą przez brata. Jego stan jest ciężki

Do szpitala w Poznaniu z ranami zadanymi siekierą trafił 58-letni mężczyzna. W niedzielę wieczorem w Jastrzębowie (Wielkopolskie) uderzył go brat; poszkodowany jest...

Syn Michała Koterskiego miał poważny wypadek!

Michał Koterski i Marcelina Leszczak przeżyli chwile grozy. Była uczestniczka "Top Model" o zaistniałej sytuacji napisała w mediach społecznościowych.

Szok! Kucharz Magdy Gessler przyznał się do strasznej zbrodni

Tomasz B. był kucharzem, który pracował w restauracji Magdy Gessler, "U Fukiera" na warszawskiej Starówce. Mężczyzna brutalnie zamordował swojego kolegę.
wiadomości z kraju koronawirus
Amerykańska agencja przekazała niepokojące wiadomości dotyczące szczepionki Pfizer. Wszyscy, którzy przyjęli tę wakcynę mogą się obawiać... Problem ze szczepionką Pfizer Szczepionki Pfizer są pierwszymi jakie pojawiły się w obrocie, aby walczyć z koronawirusem. Zostały przepadane na grupie 40 tysięcy osób, a ich skuteczność przed ciężkim przebiegiem choroby wynosi 97%. Niepokojące...