niedziela, 18 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Ustawa antyprzemocowa -skuteczna broń do walki z przemocą domową

Ustawa antyprzemocowa -skuteczna broń do walki z przemocą domową

Wczoraj weszły w życie przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Długo wyczekiwaną zmianą jest możliwość wydania nakazu bezzwłocznego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Taki nakaz będą mogli wystawić funkcjonariusze Policji lub Żandarmeria Wojskowa.Sprawca przemocy zagrażający życiu lub zdrowiu pozostałym domownikom będzie musiał opuścić mieszkanie oraz otrzyma zakaz zbliżania się do niego.

Nakaz ma obowiązywać 14 dni, ale sąd może go wydłużyć na wniosek osób pokrzywdzonych.

Co zmienia ustawa?

4-latek boso i w samej pieluszce błąkał się po ulicach!


Ustawa antyprzemocowa uaktualnia także przepisy kodeksu postępowania cywilnego i ustawę o policji. Dzięki ustawie postępowanie sądowe zostało przyśpieszone i ma trwać maksymalnie 30 dni. Przepisy ustawy wprowadzają szybkie postępowanie w sprawach zobowiązania osoby dopuszczającej się przemocy wobec domowników do opuszczenia wspólnego mieszkania oraz zakazu zbliżania się do lokalu.

Nowe przepisy są odpowiednim i wyjątkowo skutecznym narzędziem od walki z przemocą domową. Jak dotąd, to ofiara lub ofiary przemocy musiały uciekać z miejsca zamieszkania albo pozostać ze swoim oprawcą pod jednym dachem. Zgodnie ze zmianami problem ten rozwiązuje wezwanie policji.Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany nawet przy użyciu środków przymusu bezpośredniego.

Także stwierdzenie przez sprawcę, że nie ma dokąd się wyprowadzić, nie będzie brane pod uwagę. Policja zobowiązana jest do regularnych kontroli, czy sprawca przestrzega nałożoną sankcję. W przypadku jej naruszenia będzie nałożona kara ograniczenie wolności albo grzywny.

Nowe zasady zobowiązują Policję do udzielenia sądowi wszelkiej pomocy do szybkiego zakończenia sprawy, np. ustalenie adresu ewentualnego świadka, czy doręczenia pism procesowych z pominięciem poczty.

W sejmie ustawę poparli wszyscy posłowie, z wyjątkiem przedstawicieli Konfederacji.

Kuzyn Kaczyńskiego opowiedział o jego tajemniczym hobby!

Nie żyje popularna aktorka z ,,Harrego Pottera”. Świat pogrążony w żałobie

Nie żyje jedna z najpopularniejszych aktorek z ,,Harrego Pottera''. Kobieta znana była rownież z...

Znany aktor dostał aż 3,5 miliona złotych od Orlenu!

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ma w zwyczaju krytykować swoich poprzedników. Okazuje się, że swego czasu znany aktor dostawał od Orlenu nie małe...

4-latek boso i w samej pieluszce błąkał się po ulicach!

4-latek urządził sobie spacer ulicami Skierniewic. Maluch miał na sobie tylko pieluszkę. Miał dużo szczęścia, że kierowca ciężarówki go zauważył.

Zagadkowa śmierć młodego chłopaka! Matka ujawnia wyniki własnego śledztwa!

Gdy policja nie robi nic, aby wyjaśnić śmierć dziecka, matka zaczyna prowadzić własne śledztwo. Brzmi jak fabuła filmu, jednak takie rzeczy dzieją...

Kochanek zabił multimilionerkę! Zadał jej 100 ciosów!

Mogło wydawać się, że ta kobieta miała wszystko. Urodę, pieniądze i miłość. Wszystko legło w gruzach, gdy kochanek postanowił ją zabić.

Miłosne igraszki zakończyły się tragedią! Nie żyje kobieta

Miłosne igraszki zakończyły się tragedią. Para kochanków spotkała się na chwile uniesienia, niestety kobieta nie żyje. Była kompletnie...
Ustawa antyprzemocowa
Nie żyje słynna dziennikarka. Kobieta zmagała się od lat z ciężką chorobą. Zmarł w wieku 61 lat, zostawiając samego zrozpaczonego męża. Nie żyje Ewa Kluczkowska 12 kwietnia po ciężkiej walce z chorobą zmarła Ewa Kluczkowska. O jej śmierci poinformował Jan Ordyński, który jest wiceprzewodniczącym Towarzystwa Dziennikarskiego oraz członkiem rady...