niedziela, 24 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Polska Ustawa antyprzemocowa -skuteczna broń do walki z przemocą domową

Ustawa antyprzemocowa -skuteczna broń do walki z przemocą domową

Wczoraj weszły w życie przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Długo wyczekiwaną zmianą jest możliwość wydania nakazu bezzwłocznego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Taki nakaz będą mogli wystawić funkcjonariusze Policji lub Żandarmeria Wojskowa.Sprawca przemocy zagrażający życiu lub zdrowiu pozostałym domownikom będzie musiał opuścić mieszkanie oraz otrzyma zakaz zbliżania się do niego.

Nakaz ma obowiązywać 14 dni, ale sąd może go wydłużyć na wniosek osób pokrzywdzonych.

Co zmienia ustawa?Ustawa antyprzemocowa uaktualnia także przepisy kodeksu postępowania cywilnego i ustawę o policji. Dzięki ustawie postępowanie sądowe zostało przyśpieszone i ma trwać maksymalnie 30 dni. Przepisy ustawy wprowadzają szybkie postępowanie w sprawach zobowiązania osoby dopuszczającej się przemocy wobec domowników do opuszczenia wspólnego mieszkania oraz zakazu zbliżania się do lokalu.

Nowe przepisy są odpowiednim i wyjątkowo skutecznym narzędziem od walki z przemocą domową. Jak dotąd, to ofiara lub ofiary przemocy musiały uciekać z miejsca zamieszkania albo pozostać ze swoim oprawcą pod jednym dachem. Zgodnie ze zmianami problem ten rozwiązuje wezwanie policji.Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany nawet przy użyciu środków przymusu bezpośredniego.

Także stwierdzenie przez sprawcę, że nie ma dokąd się wyprowadzić, nie będzie brane pod uwagę. Policja zobowiązana jest do regularnych kontroli, czy sprawca przestrzega nałożoną sankcję. W przypadku jej naruszenia będzie nałożona kara ograniczenie wolności albo grzywny.

Nowe zasady zobowiązują Policję do udzielenia sądowi wszelkiej pomocy do szybkiego zakończenia sprawy, np. ustalenie adresu ewentualnego świadka, czy doręczenia pism procesowych z pominięciem poczty.

W sejmie ustawę poparli wszyscy posłowie, z wyjątkiem przedstawicieli Konfederacji.

Tragiczny finał parkowania samochodu! Kierowca zabił kobietę

Nieostrożność kierowcy i nieuwaga pieszej podprowadziły do tragicznego finału. Mężczyzna potrącił przechodzącą kobietę. Ta niestety zmarła.

Jarosława Kaczyńskiego obostrzenia nie dotyczą! Łamie je na oczach wszystkich Polaków

Koronawirus szaleje, liczba zachorowań wciąż jest spora. Politycy wciąż spotykają się w Sejmie, a my co jakiś czas słyszymy, że któryś z...

Kłopoty w raju! TVN musi działać szybko i stanowczo!

Stacja telewizyjna TVN w tym roku dużo szybciej startuje ze swoją wiosenną ramówką. W ich nowej ofercie jednak nie znajdziemy zbyt wielu...

Zwrot w aferze z „Gwiazdorem TVP”. Dziennikarz ujawnił rozmowę z mężczyzną

Dziennikarz Piotr Krysiak cały czas podsyca emocje po swoim szokującym odkryciu. Dostarcza mediom coraz nowsze informacje dotyczące gwałtu jednej z uczestniczek Miss...

Nie żyje znany artysta! Jego prace zapamiętamy na zawsze

Smutne wieści dotarły do fanów mistrza polskiego komiksu. Nie żyje znany artysta Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w wieku 97 lat.

Kolejne problemy ze szczepionkami! Seniorzy muszą stać w ogromnych kolejkach

W piątek od godziny 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów. Okazało się, że przez problemy z infolinią osoby...