środa, 7 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Szpitale będą musiały zwrócić miliony NFZ?!

Szpitale będą musiały zwrócić miliony NFZ?!

Szpitale w całej Polsce czeka oddawanie pieniędzy NFZ. Konkretne kwoty nie są jeszcze znane, choć już teraz wiadomo, że nie będą to małe pieniądze. Dyrektorzy placówek ostrzegają, że działania urzędników mogą wykończyć wiele placówek medycznych.

Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia w Polsce nie była nigdy na najwyższym poziomie. Dziennikarze portalu Onet.pl rozmawiali z wieloma dyrektorami, pracownikami NFZ oraz przedstawicielami ministerstwa zdrowia. Wszyscy zgodnie twierdzą, że mają nadzieję, że czarny scenariusz się jednak nie sprawdzi.

Aby zrozumieć mechanizm działania oraz dlaczego szpitale będą musiały oddać ogromne kwoty Narodowemu Funduszowi Zdrowia, należy cofnąć się do marca 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. System finansowania placówek medycznych jest skonstruowany tak, że w danym roku otrzymują one pieniądze za zrealizowane świadczenia medyczne w ramach ryczałtu. Szczegóły zapisane są w kontraktach zawieranych między poszczególnymi szpitalami a Funduszem. Na koniec roku dyrektorzy placówek muszą rozliczyć się z wykonania umowy.

Jednak, gdy koronawirus dotarł do Polski, wiele szpitali przekształciło się w placówki jednoimienne, w których leczono tylko pacjentów covidowych. W innych zaś ilość zabiegów oraz przyjęć spadła do minimum. Oznacza to, że szpitale „nie wyrobiły kontraktów”. Co może je sporo kosztować.

Schetyna pogrążony w żałobie! Zmarła najbliższa mu osoba

Pieniądze

Szpitale, które nie nadrobią zapisów w kontraktach będą musiały zwrócić pieniądze przyznane wcześniej przez NFZ. Dyrektorzy są zgodni, że nie będzie to możliwe, a to pociągnie za sobą konsekwencje w postaci zamknięcia kilku lub nawet kilkunastu placówek medycznych w Polsce.

Te pieniądze przecież poszły na leczenie pacjentów, pensje dla personelu medycznego, środki ochrony bezpośredniej, serwisowanie sprzętu i wiele innych rzeczy związanych z funkcjonowaniem szpitala – mówił jeden z dyrektorów, który chciał pozostać anonimowy.

Kaczyński podaje się do dymisji?! Prezes PiS odchodzi!
ŹródłoOnet/media

Tragedia! Nie żyje małżeństwo z województwa łódzkiego!

Do tragedii doszło nieopodal miejscowości Granice w województwie łódzkim. Na drodze krajowej 42 zginęło małżeństwo. Wypadek!

Maryla Rodowicz umiera? Co dzieje się z gwiazdą estrady?!

Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów.

Białoruś zaatakuje Polskę! Łukaszenko potwierdza!

Łukaszenko stwierdził, że przelała się już czara goryczy, Polska próbuje "heroizować bandytów i przestępców wojennych". Wszystko przez obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w...

Platforma Obywatelska pogrążona w żałobie. Nie żyje jedna z posłanek!

W Olsztynie zmarła posłanka Platformy Obywatelskiej, która była wiceprezydentem Olsztyna. Kobieta miała 63 lata. Nie żyje Anna Wasilewska...

Schetyna pogrążony w żałobie! Zmarła najbliższa mu osoba

Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej jest pogrążony w żałobie. Zmarła najbliższa mu osoba. Kondolencje spływają od jego znajomych polityków za pomocą mediów społecznościowych....

Nie żyje gwiazdor „Harry’ego Pottera”!

Nie żyje Brytyjski aktor znany między innymi z takich filmów jak "Harry Potter i Książę Półkrwi". Artysta miał 54 lata.
NFZ
Jakiś czas temu Polskie media obiegła informacja, że Jarosław Kaczyński zdecydował się podać do dymisji. Czyżby prezes PiS uznał, że to najwyższy czas, aby pożegnać się z polityką na dobre?! Notowania spadają, Kaczyński ucieka Wiele osób spekulowało, że Jarosław Kaczyński zapowiedział swoje odejście z polityki, ponieważ widzi jak notowania...