środa, 28 lipca, 2021
Godzinnik.pl Polska Szpitale będą musiały zwrócić miliony NFZ?!

Szpitale będą musiały zwrócić miliony NFZ?!


Szpitale w całej Polsce czeka oddawanie pieniędzy NFZ. Konkretne kwoty nie są jeszcze znane, choć już teraz wiadomo, że nie będą to małe pieniądze. Dyrektorzy placówek ostrzegają, że działania urzędników mogą wykończyć wiele placówek medycznych.

Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia w Polsce nie była nigdy na najwyższym poziomie. Dziennikarze portalu Onet.pl rozmawiali z wieloma dyrektorami, pracownikami NFZ oraz przedstawicielami ministerstwa zdrowia. Wszyscy zgodnie twierdzą, że mają nadzieję, że czarny scenariusz się jednak nie sprawdzi.

Aby zrozumieć mechanizm działania oraz dlaczego szpitale będą musiały oddać ogromne kwoty Narodowemu Funduszowi Zdrowia, należy cofnąć się do marca 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. System finansowania placówek medycznych jest skonstruowany tak, że w danym roku otrzymują one pieniądze za zrealizowane świadczenia medyczne w ramach ryczałtu. Szczegóły zapisane są w kontraktach zawieranych między poszczególnymi szpitalami a Funduszem. Na koniec roku dyrektorzy placówek muszą rozliczyć się z wykonania umowy.

Jednak, gdy koronawirus dotarł do Polski, wiele szpitali przekształciło się w placówki jednoimienne, w których leczono tylko pacjentów covidowych. W innych zaś ilość zabiegów oraz przyjęć spadła do minimum. Oznacza to, że szpitale „nie wyrobiły kontraktów”. Co może je sporo kosztować.

Nie żyje znany polityk! Miał zaledwie 47 lat

Pieniądze

Szpitale, które nie nadrobią zapisów w kontraktach będą musiały zwrócić pieniądze przyznane wcześniej przez NFZ. Dyrektorzy są zgodni, że nie będzie to możliwe, a to pociągnie za sobą konsekwencje w postaci zamknięcia kilku lub nawet kilkunastu placówek medycznych w Polsce.

Te pieniądze przecież poszły na leczenie pacjentów, pensje dla personelu medycznego, środki ochrony bezpośredniej, serwisowanie sprzętu i wiele innych rzeczy związanych z funkcjonowaniem szpitala – mówił jeden z dyrektorów, który chciał pozostać anonimowy.

Tragedia na Dolnym Śląsku! Znaleziono szczątki dziecka w walizce
ŹródłoOnet/media

Nie żyje znany aktor! Miał 71 lat

Zmarł aktor znany z taki produkcji jak: "Barwy Szczęścia", "Na dobra i na złe", "Samo życie" czy "Na Wspólnej". Mężczyzna miał 71...

Magda Gessler wdała się w awanturę na ulicy! Nikt się nie spodziewał takiego zachowania restauratorki

Marcin Bustowski udał się pod restaurację w Karpaczu, gdzie transmitował na żywą awanturę z Magdą Gessler. Restauratorka w pewnym momencie nie wytrzymała...

Polska w niebezpieczeństwie!

Kolejne niebezpieczeństwo dla Polski. Choroba może się szybko rozprzestrzenić. Aktualnie w USA monitorowanych jest ponad 200 osób pod kątem zakażenia małpią osobą...

Nie żyje znany aktor. Zagrał w wielu popularnych filmach

Zmarł aktor znany z takich produkcji jak: "Braveheart. Waleczne serce", czy "Gladiator". Mężczyzna zmarł na łodzi podczas wakacji. Miał 65 lat.

Druzgoczący wypadek Izabeli Trojanowskiej podczas występu. Koniczna była wizyta w szpitalu

Izabela Trojanowska podczas Wakacyjnej Trasy Dwójki 2021 przewróciła się na scenie. Upadek wyglądał na bardzo groźny. Konieczna była wizyta w szpitalu.

Kobieta uderzyła samochodem w rodzinę i… zaczęła tańczyć. Szokujące nagranie

Kobieta z otarciami na ciele zaczęła tańczyć tuż po spowodowaniu tragicznego wypadku. Mieszkanka Lipiecka już wcześniej spowodowała dwa wypadki, ale nie została...
NFZ
Adam Darski był dzisiaj w szpitalu. W mediach społecznościowych udostępnił zdjęcia z pobytu w placówce medycznej... Miał białaczkę... Adam "Nergal" Darski kilka lat temu przechodził ciężką chorobę. Był to poważny nowotwór. Wokalista zespołu Behemoth musi być teraz pod obserwacją lekarzy. Nergal bardzo często bywa w szpitalach. Dzisiaj na Instagram'ie udostępnił zdjęcia...