Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności będą podane czterem grupom Polaków: służbom medycznym, mieszkańcom DPS – ów, służbom mundurowym oraz wszystkim osobom powyżej 60. roku życia.
Premier oznajmił, że Polska podpisała odpowiednie umowy i zamówiła 45 mln dawek od takich firm, jak: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson. Podkreślił również, że czeka na sygnał ze strony Komisji Europejskiej, by złożyć zamówienie na kolejne partie preparatu.
Rejestracja na szczepienie będzie możliwa zarówno przez Internet, jak i w tradycyjny sposób, w przychodni. Preparat podany będzie dwa razy, po to, by zwiększyć jego skuteczność. Drugą dawkę leku trzeba będzie przyjąć po 21 dniach.
Gdzie będzie można się zaszczepić?
Punktami szczepień mają być przede wszystkim POZ, podstawowe jednostki opieki zdrowotnej, następnie pozostałe miejsca opieki zdrowotnej oraz mobilne jednostki wykonujące szczepienia w różnych miejscach w kraju.
Budowanie sieci logistycznej w programie szczepień przeciw COVID-19 ma zacząć się od naboru do zespołów szczepieniowych, których kryteria ogłoszone zostaną najpóźniej w piątek. Wiadomo, że każdy, kto będzie spełniał warunki, będzie mógł zgłosić się i automatycznie zostać zakwalifikowany. Nabór nie będzie miał formy konkursu. Jedyny cel tych działań, według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, to zapewnienie Polakom bezpiecznej i wysokiej jakości szczepionkę.
Europejska Agencja ds. Leków wyznaczyła już termin pierwszego posiedzenia, na którym podjęta zostanie decyzja o dopuszczeniu szczepionki firmy Pfizer do ogólnego obiegu.