poniedziałek, 14 czerwca, 2021
Godzinnik.pl Polska Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

W okresie epidemicznym człowiek zmuszony jest do izolacji w mniejszym lub większym stopniu. Pojawiają się wtedy negatywne emocje związane z brakiem kontaktów międzyludzkich, obawą o zdrowie własne i bliskich lub problemami finansowymi. Prowadzą one do nadmiernego stresu, lęku czy nawet depresji. Jak temu zapobiec?Stres występuje, gdy sytuacja staje się w naszej ocenie zbyt obciążająca. Dla wielu osób epidemia COVID-19 jest czynnikiem wyzwalającym tę i podobne emocje.

Przykładowo niepewność w miejscu pracy powoduje oprócz wspomnianego stresu, strach przed utratą płynności finansowej, której brak ma swoje konsekwencje rzutujące na każdy aspekt życia.

Gdy takich trosk zaczyna przybywać należy o nich rozmawiać. Samo wypowiedzenie emocji, które nam towarzyszą już w pewnym stopniu wpływa na obniżenie ich poziomu.

Druga osoba zazwyczaj pomaga w odnalezieniu odpowiedniej perspektywy na daną sytuację oraz lepiej potrafi oddzielić to, na co mamy wpływ, od tego, na co wpływu nie mamy – jest to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie stresu.

Porady psychologa

Jak mówi psycholog Marta Małecka należy przede wszystkim ograniczyć czas spędzany na śledzeniu informacji o epidemii. Nadmiar wiadomości może wpędzić w niepożądane stany i doprowadzić do paranoi.

Należy znaleźć indywidualny złoty środek, który będzie polegać na ustaleniu, w którym momencie wiedza na temat obecnej sytuacji wystarcza do normalnego funkcjonowania, a kiedy występuje swoisty przesyt.Kolejnym zaleceniem jest zachowanie codziennych rytuałów. Koronawirus wkradł się do schematów i zaburzył dużą część życia, dlatego też należy zadbać o pierwiastek dawnej normalności.

Przy tym trzeba dbać o swoje ciało odpowiednią dietą oraz wystarczającą ilością snu. Ćwiczenia oddechowe również pomagają ustabilizować nadmiar negatywnych emocji – głęboki, przeponowy oddech jest dobrym rozwiązaniem na skołatane nerwy.

Ostatnia porada dotyczy pielęgnowania relacji. Konieczny dystans społeczny utrudnia prawidłowe utrzymywanie kontaktów, jednak z pomocą przychodzą różne komunikatory, dzięki którym rozmowa na odległość staje się przyjemna.

Takie spędzenie czasu ze znajomymi czy rodziną również jest dobrą opcją na to, aby nie zapętlać się jedynie we własnych myślach. A kiedy brakuje wspomnianego wsparcia, najlepszą opcją staje się psycholog, który pomoże wskazać odpowiednią drogę myślenia.

Znaleziono ciało dziecka w torbie na dnie morza! Trwają dalsze poszukiwania

27 kwietnia ojciec porwał dwie córki. Dopiero dzisiaj u wybrzeża Teneryfy zostało odnalezione ciało jednej z sióstr. Znaleziono...

Duży spadek aborcji! Lekarze masowo odmawiają

Aborcja to temat, który dzieli społeczeństwo na pół. Jedni uważają, że jest jest to wolność i wybór kobiety, zaś drudzy, że jest...

Gdzie jechać na wakacje 2021? Lista bezpiecznych państw

Lista krajów gdzie można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie: AlbaniaBułgariaChorwacjaCzarnogóraDominikanaEgiptHiszpania i Wyspy KanaryjskieKeniaKostarykaKubaLuksemburgMacedoniaMaderaMalediwyMaltaMeksykSzwecjaTurcjaWyspy Zielonego PrzylądkaTanzania i ZanzibarZjednoczone Emiraty Arabskie

Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego! ,,To się stanie”

Krzysztof Jackowski jest jednym z najpopularnieszych jasnowidzów w Polsce. Niejednokrotnie jego wizje się spełniły, ale ta, którą przepowiedział na lato 2021 przeraża!

Niedzielski ostrzega! Może zrobić się niebezpiecznie

Tak się wszystko zaczęło... Koronawirus obecny jest w Polsce od marca 2020 roku. Od czasu pandemii dużo się zmieniło,...

Lech Wałęsa okradziony! Dawno nie było mu tak przykro

Lech Wałęsa od kilku lat jest właścicielem restauracji w Gdańsku. To co zdarzyło się pod koniec maja sprawiło mu wiele przykrości i...
epidemia
Danuta Holecka ma poważne problemy ze zdrowiem? Już od kilku miesięcy nie prowadzi ,,Wiadomości''. Według ustaleń przyczyną zniknięcia z ekranów jest jest ciężki stan zdrowia. Danuta Holecka Danuta Holecka pracuje w Telewizji Polskiej już ponad 30 lat. Kobieta w TVP prowadziła poranne jak i główne wydanie ,,Wiadomości'' niezmiennie od kilkudziesięciu...