poniedziałek, 1 marca, 2021
Godzinnik.pl Polska Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

W okresie epidemicznym człowiek zmuszony jest do izolacji w mniejszym lub większym stopniu. Pojawiają się wtedy negatywne emocje związane z brakiem kontaktów międzyludzkich, obawą o zdrowie własne i bliskich lub problemami finansowymi. Prowadzą one do nadmiernego stresu, lęku czy nawet depresji. Jak temu zapobiec?Stres występuje, gdy sytuacja staje się w naszej ocenie zbyt obciążająca. Dla wielu osób epidemia COVID-19 jest czynnikiem wyzwalającym tę i podobne emocje.

Przykładowo niepewność w miejscu pracy powoduje oprócz wspomnianego stresu, strach przed utratą płynności finansowej, której brak ma swoje konsekwencje rzutujące na każdy aspekt życia.

Gdy takich trosk zaczyna przybywać należy o nich rozmawiać. Samo wypowiedzenie emocji, które nam towarzyszą już w pewnym stopniu wpływa na obniżenie ich poziomu.

Druga osoba zazwyczaj pomaga w odnalezieniu odpowiedniej perspektywy na daną sytuację oraz lepiej potrafi oddzielić to, na co mamy wpływ, od tego, na co wpływu nie mamy – jest to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie stresu.

Porady psychologa

Jak mówi psycholog Marta Małecka należy przede wszystkim ograniczyć czas spędzany na śledzeniu informacji o epidemii. Nadmiar wiadomości może wpędzić w niepożądane stany i doprowadzić do paranoi.

Należy znaleźć indywidualny złoty środek, który będzie polegać na ustaleniu, w którym momencie wiedza na temat obecnej sytuacji wystarcza do normalnego funkcjonowania, a kiedy występuje swoisty przesyt.

Kobieta w weekend zdemolowała stację benzynową! Jakie były jej motywy?!


Kolejnym zaleceniem jest zachowanie codziennych rytuałów. Koronawirus wkradł się do schematów i zaburzył dużą część życia, dlatego też należy zadbać o pierwiastek dawnej normalności.

Przy tym trzeba dbać o swoje ciało odpowiednią dietą oraz wystarczającą ilością snu. Ćwiczenia oddechowe również pomagają ustabilizować nadmiar negatywnych emocji – głęboki, przeponowy oddech jest dobrym rozwiązaniem na skołatane nerwy.

Młody kierowca przyznał się do stłuczki! SMS od właścicielki pojazdu zrobił wrażenie na wszystkich!

Ostatnia porada dotyczy pielęgnowania relacji. Konieczny dystans społeczny utrudnia prawidłowe utrzymywanie kontaktów, jednak z pomocą przychodzą różne komunikatory, dzięki którym rozmowa na odległość staje się przyjemna.

Takie spędzenie czasu ze znajomymi czy rodziną również jest dobrą opcją na to, aby nie zapętlać się jedynie we własnych myślach. A kiedy brakuje wspomnianego wsparcia, najlepszą opcją staje się psycholog, który pomoże wskazać odpowiednią drogę myślenia.

Tragedia! Śmierć czteroosobowej rodziny!

Wysadził dziecko na trasie szybkiego ruchu, teraz czeka go kara!

W sieci film, na którym widać jak mała dziewczynka idzie sama wzdłuż drogi szybkiego ruchu bardzo szybko obiegł internautów. Wielu z nich...

Tragedia! Śmierć czteroosobowej rodziny!

W Dziwnowie doszło do poważnego wypadku. Cztery osoby nie żyją, dwoje z nich to małe dzieci. Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie tragedii....

Awans Obajtka i jego znajomych! Afera taśmowa ma swój ciąg dalszy!

W zeszły piątek na jaw wyszły taśmy rozmów Daniela Obajtka. Na nagraniach słychać, że mężczyzna nie przebiera w słowach. Używa wulgaryzmów i...

Ofiara księdza pedofila do swojego oprawcy: „Zabiłeś mnie, żyje tylko kawałeczkiem życia”

Robert Fidura w dzieciństwie padł ofiarą dwóch księży pedofilów. Zrezygnował z zasiadania w Fundacji Świętego Józefa, która wspiera osoby wykorzystywane. Powiedział również...

Polki uciekają z kraju! Tak źle jeszcze nigdy nie było!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji skłonił bardzo wiele Polek do podjęcia decyzji o wyjeździe z kraju. Strajki, protesty oraz manifestacje niczego...

Policjant uratował kobietę przed gwałtem!

W Chojnie kobieta przeżyła chwilę grozy. Gdyby nie policjant zapewne zostałaby zgwałcona. Krzyk! W...