niedziela, 29 listopada, 2020
Godzinnik.pl Polska Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

Napięcie emocjonalne związane z epidemią. Jak sobie z tym radzić?

W okresie epidemicznym człowiek zmuszony jest do izolacji w mniejszym lub większym stopniu. Pojawiają się wtedy negatywne emocje związane z brakiem kontaktów międzyludzkich, obawą o zdrowie własne i bliskich lub problemami finansowymi. Prowadzą one do nadmiernego stresu, lęku czy nawet depresji. Jak temu zapobiec?Stres występuje, gdy sytuacja staje się w naszej ocenie zbyt obciążająca. Dla wielu osób epidemia COVID-19 jest czynnikiem wyzwalającym tę i podobne emocje.

Przykładowo niepewność w miejscu pracy powoduje oprócz wspomnianego stresu, strach przed utratą płynności finansowej, której brak ma swoje konsekwencje rzutujące na każdy aspekt życia.

Gdy takich trosk zaczyna przybywać należy o nich rozmawiać. Samo wypowiedzenie emocji, które nam towarzyszą już w pewnym stopniu wpływa na obniżenie ich poziomu.

Druga osoba zazwyczaj pomaga w odnalezieniu odpowiedniej perspektywy na daną sytuację oraz lepiej potrafi oddzielić to, na co mamy wpływ, od tego, na co wpływu nie mamy – jest to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie stresu.

Porady psychologa

Jak mówi psycholog Marta Małecka należy przede wszystkim ograniczyć czas spędzany na śledzeniu informacji o epidemii. Nadmiar wiadomości może wpędzić w niepożądane stany i doprowadzić do paranoi.

Należy znaleźć indywidualny złoty środek, który będzie polegać na ustaleniu, w którym momencie wiedza na temat obecnej sytuacji wystarcza do normalnego funkcjonowania, a kiedy występuje swoisty przesyt.

Sondaż: Polacy ocenili działania rządu w walce z koronawirusem


Kolejnym zaleceniem jest zachowanie codziennych rytuałów. Koronawirus wkradł się do schematów i zaburzył dużą część życia, dlatego też należy zadbać o pierwiastek dawnej normalności.

Przy tym trzeba dbać o swoje ciało odpowiednią dietą oraz wystarczającą ilością snu. Ćwiczenia oddechowe również pomagają ustabilizować nadmiar negatywnych emocji – głęboki, przeponowy oddech jest dobrym rozwiązaniem na skołatane nerwy.

Proboszcz mimo pandemii rusza z kolędą. Tym razem z dwoma kopertami!

Ostatnia porada dotyczy pielęgnowania relacji. Konieczny dystans społeczny utrudnia prawidłowe utrzymywanie kontaktów, jednak z pomocą przychodzą różne komunikatory, dzięki którym rozmowa na odległość staje się przyjemna.

Takie spędzenie czasu ze znajomymi czy rodziną również jest dobrą opcją na to, aby nie zapętlać się jedynie we własnych myślach. A kiedy brakuje wspomnianego wsparcia, najlepszą opcją staje się psycholog, który pomoże wskazać odpowiednią drogę myślenia.

Dasz radę szybciej urodzić dziecko? Dostaniesz premię, nowy program ministerstwa!

Ojciec Trzech Milionerów otrzymuje diagnozę, która rodzi pytania

Otrzymanie niepokojącej diagnozy zdrowotnej jest trudne samo w sobie. Kiedy Richard Mason dowiedział się, że cierpi na mukowiscydozę,...

Koronawirus: to może zmniejszyć ryzyko zakażenia o połowę!

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że jedną ze skutecznych metod ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem jest spanie przy otwartym oknie. ...

Te zdjęcia sprawiły, że fotograf został usunięty z Korei Północnej

Eric Lafforgue nie kocha niczego bardziej od podróżowania po świecie i robienia niesamowitych zdjęć swoim aparatem. Od 2008 roku ten zawodowy fotograf...

1 grudnia w całej Polsce zgasną światła, to dotyczy wszystkich Polaków

Polskie miasta szykują akcję protestacyjną przeciwko wetu Polski wobec podziału środków unijnych. Już 1 grudnia o godz. 17:00 na ulicach zapadnie ciemność, by...

Nie żyje 30-latka. Tragiczna wizyta w salonie piękności.

30-letnia kobieta zmarła podczas wizyty w salonie piękności. Do zdarzenia doszło w Gdańsku, gdy klientka była w trakcie zabiegu relaksacyjnego. Sprawę bada...

Proboszcz mimo pandemii rusza z kolędą. Tym razem z dwoma kopertami!

Proboszcz z Witoszowa Dolnego przygotowuje się do tradycyjnej kolędy w domach parafian. Do wiernych wysłał już list z dwiema kopertami na pieniądze.