piątek, 5 sierpnia, 2022
Godzinnik.pl Polska Śmierć polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Gwiazda zmarła w wieku 90 lat

Śmierć polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Gwiazda zmarła w wieku 90 lat

35 lat temu, 1 sierpnia 1987 r., zmarła Pola Negri, polska gwiazda kina niemego, która na stałe zapisała się w historii Hollywood. Zagrała w ponad sześćdziesięciu amerykańskich i europejskich filmach. To jej przypisuje się stworzenie pierwowzoru ekranowej femme fatale.

Śmierć Poli Negri
twitter.com, @Noirchick1
Zapowiedź III wojny światowej? ,,Rosjanie prowadzą u nas werbunek do swojej armii''

Śmierć Poli Negri

„Pola Negri była prawdziwą diwą – w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej gwiazda zaświeciła na filmowym firmamencie Hollywood, jeszcze zanim pojawiły się na nim Greta Garbo i Marlena Dietrich. Była pierwszą europejską aktorką sprowadzoną do fabryki snów i obsadzaną w głównych rolach w okresie wyjątkowego rozkwitu sztuki filmowej” – powiedział Mariusz Kotowski, badacz życia i twórczości Poli Negri.

Urodzona w Polsce i odkryta dla filmu w Niemczech, posiadała staranne wykształcenie w dziedzinie zarówno gry aktorskiej, jak i tańca, potrafiła też mówić w pięciu językach. Reżyser Ernst Lubitsch mówił o niej, że była pierwszą aktorką europejską rozumiejącą istotę kina, a na pewno jedną z pierwszych osobistości Hollywood, która potrafiła skupiać na sobie uwagę także poza salą kinową.


Rosjanie nie mają litości. Wykorzystują cywilów jako żywe tarcze

Niepewna jest data jej narodzin. Prawdopodobnie urodziła się 3 stycznia 1897 r., jako Barbara Apolonia Chałupiec, w miasteczku Lipno (kujawsko-pomorskie), w rodzinie drobnomieszczańskiej. Jej ojciec – słowacki Rom – był drobnym rzemieślnikiem, matka – Polka – prowadziła dom. Gdy była małym dzieckiem, jej ojca aresztowano i zesłano na Sybir. Odtąd wychowywała ją tylko matka, z którą przeprowadziła się w 1902 r. do Warszawy. Od 1906 r. uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1908 r. zadebiutowała w „Jeziorze łabędzim”, a następnie zwróciła na siebie uwagę partią solową w balecie „Coppelia”.

Chałupiec miała predyspozycje do kariery w balecie, ale na przeszkodzie stanęły względy zdrowotne. Zdiagnozowano u niej początki gruźlicy i musiała na kilka miesięcy wyjechać do Zakopanego. Za jej pobyt w sanatorium zapłacił wiceprezes Warszawskich Teatrów Rządowych Kazimierz Hulewicz.

10-latka z Warszawy wyprawiła się sama do Tczewa. Do domu wróciła radiowozem

Dziewczyna pomimo choroby nie zamierzała rezygnować ze sceny. Gruźlicę udało się zaleczyć, ale do baletu nie mogła już wrócić. W tej sytuacji za poradą Hulewicza w 1911 r. zdała egzamin do Szkoły Aplikacyjnej przy Warszawskich Teatrach Rządowych. Po roku nauki zadebiutowała jako Pola Negri na scenie Teatru Małego w roli Anieli w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Pseudonim artystyczny przyjęła na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki – Ady Negri. „Ada pisała bardzo smutne wiersze. Wtedy Pola Negri również przeżywała bardzo smutny okres. Marzyła o byciu baleriną, a okazało się, że zdrowie (chore płuca) jej nie pozwala dalej tańczyć i ćwiczyć” – wskazał Kotowski.

Spośród jej kilkunastu występów teatralnych najważniejsza była rola w spektaklu „Sumurun” (1913) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego; to wtedy w garderobie niespełna siedemnastoletniej aktorki zjawił się Aleksander Hertz, by zaproponować jej angaż. Błyskawiczną karierę ułatwiały Poli znakomite warunki – świetna figura, piękna twarz, zielone oczy, czarne włosy. Wyróżniała się także umiejętnością „gry niemej” oraz protekcją wiceprezesa Hulewicza.

Chiny wystrzeliły pięć pocisków balistycznych. Początek III wojny światowej?

Jej filmowym debiutem była główna rola w „Niewolnicy zmysłów” (1914) w reżyserii Jana Pawłowskiego według scenariusza Kazimierza Hulewicza. Bohaterka jest piękną, lecz ubogą dziewczyną, która niespodziewanie odnosi sukces na scenie jako tancerka. Następnie zrywa ze swoim dotychczasowym narzeczonym i zostaje kochanką bogatego wielbiciela. Zanim w 1917 r. wyjechała na stałe za granicę, gdzie w Niemczech, a następnie w Stanach Zjednoczonych zdobyła status wielkiej gwiazdy kina niemego, wystąpiła w ośmiu filmach wytwórni Sfinks, z którą w styczniu 1916 r. podpisała dwuletni kontrakt.


„W filmach tych powtarzała jeden typ: kobiety fatalnej, rujnującej szczęście zakochanych w niej mężczyzn. W +Niewolnicy zmysłów+(1914) Jana Pawłowskiego, a także w +Bestii+ (1917), jedynym jej ocalałym filmie z tego okresu — ginęła w finale, mordowana przez zazdrosnego apasza, dawnego kochanka; w +Żonie+ (1915) — sama po zdradzie męża odbierała sobie życie. Podobny schemat powracał w filmach z serii +Tajemnice Warszawy+ (1917) kończących polską część jej kariery” – czytamy w książce „Historia kina polskiego 1895-2014” autorstwa prof. Tadeusza Lubelskiego.

Zły stan zdrowia papieża Franciszka? Ojciec Święty mianował swojego osobistego pielęgniarza

W 1917 r. Negri wyjechała do Berlina, gdzie występowała w filmach słynnego reżysera Maxa Reinhardta. Potem stała się czołową aktorką Ernsta Lubitscha, u którego stworzyła kreacje w filmach takich jak „Oczy mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Du Barry”, „Sumurum”, „Dzika kotka”. Stworzyła typ modnej w owych czasach femme fatale. Otaczała się luksusem i zbytkiem. Jej futra zawsze musiały być prawdziwe, a biżuteria najdroższa. Swoje domy zamieniała w godne księżnej rezydencje. Znana była nie tylko z ekranu, ale w równej mierze z łamów prasy, opisującej jej liczne pikantne romanse.

W 1922 r. jako wielka gwiazda wyjechała do Hollywood, aby tam – znów u Lubitscha – stworzyć kolejne kreacje w produkowanych z myślą o niej filmach. Stała się główną konkurentką Glorii Swanson. Była gwiazdą kina niemego, podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca gwiazdorów Hollywood: romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był Rudolf Valentino, adorował ją fizyk Albert Einstein.

Opiekunki chciały przejąć majątek podopiecznej. Niewiarygodne, ile zdążyły ukraść 

„Chaplin nie mógł oderwać od niej oczu. W swojej książce +Mój wyjazd do Europy+ napisał, że najpiękniejszą rzeczą, jaką zobaczył w Europie, była Pola Negri. Myślę jednak, że ona nie chciała być jego żoną i wybrała własną karierę. Później zaręczona była z Rudolfem Valentino – ona była wielką gwiazdą, a on wielkim gwiazdorem. To była ogromna miłość” – mówił Kotowski. Gdy do kina wszedł dźwięk, większość gwiazd kina niemego nie odnosiła już sukcesów. Latem 1927 r. Negri wyjechała do Europy, by w Paryżu poślubić gruzińskiego księcia Serge’a Mdivaniego. Kilka lat później, po rozwodzie z księciem, wróciła na scenę, a następnie na plan filmowy.

W. Brytania/ Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek o dalsze podtrzymywanie przy życiu 12-letniego chłopca

„Jej głos bardzo przypominał głos Grety Garbo. Był to niski, interesujący głos zdecydowanej kobiety z pasją. Straciła tajemniczość kina niemego, ale głos wniósł do jej kreacji coś nowego. Potrafiła też odpowiednio wykorzystać swój największy atut – oczy. […] Wiedziała, jak nimi hipnotyzować” – uważa Kotowski. W 1964 r. zrobiła swój ostatni film z dźwiękiem i w kolorze – „Księżycowe prządki”, a potem skupiła się na pisaniu autobiografii „Życie gwiazdy” (1965). Zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio.

W 2011 r. znów stało się o Negri głośno, m.in. za sprawą filmu „Mania” i spektaklu „Polita”. Film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” opowiada historię miłości pracownicy fabryki papierosów, Manii, do kompozytora. Jest jednym z pierwszych obrazów w bogatym dorobku Poli Negri. Film, wyreżyserowany w 1918 r. w Berlinie przez Eugena Illesa, przez dekady uważany był za bezpowrotnie zaginiony, okazało się jednak, że jedna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera. W 2006 r. Filmoteka Narodowa odzyskała film, a następnie poddała go rekonstrukcji i digitalizacji.

W czasie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej pokazano go w pięciu europejskich stolicach – Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie. W sumie obejrzało go kilka tysięcy widzów. Z kolei „Polita” to musical w 3D. Widowisko na podstawie biografii Negri jest połączeniem baletu, teatru i musicalu z formą filmową. Autorem muzyki jest Janusz Stokłosa, libretto i teksty piosenek napisała Agata Miklaszewska, reżyserem i choreografem jest Janusz Józefowicz. W roli Poli Negri wystąpiła Natasza Urbańska.

Smutny finał poszukiwań zaginionej 26-latki. Kobieta nie żyje
ŹródłoPAP.pl
NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Oficjalny koniec Prawa i Sprawiedliwości? Kaczyński będzie zaskoczony

W najnowszym sondażu pracowni Research Partner PiS uzyskało 12 punktów procentowych przewagi nad KO; jest to kolejny wynik przeczący narracji "koniec PiS"....

Stany Zjednoczone obawiają się zbrojnego konfliktu światowego. Nie chcą zaogniać relacji z Chinami

Minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III,...

Zły stan zdrowia papieża Franciszka? Ojciec Święty mianował swojego osobistego pielęgniarza

Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza. O nominacji dla Massimiliano Strappettiego poinformował w czwartek Watykan. Po zeszłorocznej operacji jelita papież powiedział, że...

Kluczowa decyzja Sejmowej Komisji Zdrowia. Zmian domagał się sam Waldemar Kraska

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała poprawki wiceministra zdrowia, senatora Waldemara Kraski do noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany mają umożliwić...

Pięć osób zabitych, 37 rannych w pożarze szpitala

Pięć osób zginęło, a 37 zostało rannych w pożarze, który wybuchł w piątek w szpitalu w mieście Inczon niedaleko Seulu w Korei...

ONZ: Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby jądrowej

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej - wynika z fragmentu poufnego raportu ONZ,...

Zmarł reżyser teatralny Erwin Axer. Miał 95 lat

Teatr jest formą rozrywki; wysokiej, subtelnej i bardzo szlachetnej, ale jednak rozrywki – mawiał zmarły przed 10 laty Erwin Axer – wybitny...

Opiekunki chciały przejąć majątek podopiecznej. Niewiarygodne, ile zdążyły ukraść 

Zarzuty m.in. usiłowania oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości usłyszały dwie opiekunki, które w Poznaniu próbowały przejąć pieniądze starszej kobiety, swojej podopiecznej. Grozi...

Chiny wystrzeliły pięć pocisków balistycznych. Początek III wojny światowej?

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii...

38-latek katował matkę. Groził jej śmiercią i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu. Artur G. stanie przed sądem

Dożywotnie więzienie grozi 38-letniemu Arturowi G. oskarżonemu o usiłowanie zabójstwa swojej matki 27 stycznia br. w ich rodzinnym domu w gminie Lubartów...

Dziennikarka TVP skazana na 5 lat. Kurski i Morawiecki apelują

MSZ przekazało w czwartek protest chargé d’affaires Białorusi w związku ze skazaniem dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. MSZ domaga się od władz Białorusi...

Szpitale przez wzrost cen zostaną bez ogrzewania? Wiceminister zdrowia komentuje

Myślę, że możemy być spokojni. Ciepła na pewno w szpitalach nie zabraknie - zapewnił w środę wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju wypadł z okna. Dramatyczna decyzja lekarzy

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju, który w miniony piątek wypadł z okna na trzecim piętrze, pozostaje w śpiączce farmakologicznej. Jego stan jest stabilny,...

Śmierć polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Gwiazda zmarła w wieku 90 lat

35 lat temu, 1 sierpnia 1987 r., zmarła Pola Negri, polska gwiazda kina niemego, która na stałe zapisała się w historii Hollywood....

Przypalał własne dziecko zapalniczką. Znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym synem

Do 10 lat więzienia grozi 29-letniemu mieszkańcowi powiatu koneckiego (Świętokrzyskie) Marcinowi D., podejrzanemu m.in. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym...