poniedziałek, 13 lipca, 2020
- Reklama -

Polska planuje majowe wybory mimo pandemii

Polscy ustawodawcy zagłosowali za zapewnienie, że wybory prezydenckie zaplanowane na maj zostaną przeprowadzone, mimo koronawirusa.

Polish children with placards supporting President Andrzej Duda
Nawet polskie szkoły dołączyły się do kampanii wyborczej

Przy drugiej próbie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) udało się przeforsować środki w izbie niższej w celu przeprowadzenia ankiety przeprowadzonej wyłącznie głosowaniem pocztowym.

Opozycja obawia się, że niesprawiedliwie zwiększy to nadzieję na reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Do czwartku Polska poniosła 164 zgonów i 5341 potwierdzonych przypadków wirusa.

Pod panem Dudą Polska wprowadziła daleko idące i kontrowersyjne zmiany w społeczeństwie, w tym w sądownictwie i mediach. Liderzy opozycji obawiają się, że PiS – który wspiera obecnego prezydenta – stara się zapewnić sobie zwycięstwo w kontynuowaniu tego programu.

- Reklama -

Ale PiS odrzuca wszystkie te krytyki. Partia twierdzi, że stara się podtrzymać proces demokratyczny.

Jak przebiegną wybory?
Zgodnie z wąsko przyjętymi środkami w poniedziałek nie będzie żadnych fizycznych lokali wyborczych. Zamiast tego wszystkie karty do głosowania zostaną dostarczone pocztą. Każda osoba upuści swój głos w specjalnych skrzynkach pocztowych w swojej okolicy, które zostaną wysłane do zliczenia.

System ten zostanie wprowadzony w pierwszej turze głosowania, zaplanowanej na 10 maja, a także na ewentualne drugie tury głosowania w dniu 24 maja.

Mówca izby niższej także dopuścil możliwość opóźnienia głosowania, ale najpóźniej do 17 maja.

Polish workers disinfecting a car park
Polska przeprowadziła szeroki program dezynfekcji

Krytycy obawiają się, że głosy pocztowe pomogą rozprzestrzenić zakażenie koronawirusem. Istnieją również obawy, że polska poczta nie może zorganizować tak ogromnego wysiłku logistycznego w ciągu kilku tygodni.

Jednak większą skargą opozycji jest to, że wirus uniemożliwia kandydatom prowadzenie kampanii i sprawia, że ​​uczciwe wybory są praktycznie niemożliwe.

Pan Duda jest daleko w sondażach. Jego przeciwnicy twierdzą, że czerpie korzyści z regularnych relacji w telewizji publicznej. Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej, napisała na Twitterze, że PiS „przeprowadza zamach, aby zapewnić pełną władzę w nadchodzących latach”.

Jeśli wygra kandydat opozycji, może to utrudnić zmianę PiS.

Duda i Senat muszą zatwierdzić akt, zanim stanie się on prawem.

Ale Senat może tylko opóźnić ustawę. Tymczasem sam prezydent nazwał plan głosowania pocztą „interesującym”, podobno odpowiadając na sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku: „Potrzebujemy tych wyborów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here