poniedziałek, 13 lipca, 2020
- Reklama -

Olga Tokarczuk zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury na rok 2018

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury na rok 2018. Dwie nagrody zostały ogłoszone w tym roku po zawieszeniu ubiegłorocznych nagród z powodu wewnętrznych spraw akademii. Drugim zdobywcą nagrody na rok 2019 jest austriacki pisarz i dramatopisarz Peter Handke. Szwedzka Akademia ogłosiła niedawno, że jej nagroda będzie mniej „zorientowana na mężczyzn” i „eurocentryczna”. Dzięki tej wygranej Tokarczuk jest 15. kobietą, która zdobyła Literacką Nagrodę Nobla, w porównaniu do 114 mężczyzn.

W ubiegłym roku Olga Tokarczuk i jej tłumaczka Jennifer Croft zdobyły międzynarodową nagrodę Man Booker za powieść Tokarczuk Loty. Była pierwszą polską pisarką w historii, która zdobyła tę nagrodę. Tokarczuk, urodzona w Sulechowie w 1962 r. I absolwentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, opisuje swoje pisarstwo jako „powieści konstelacji” ze względu na jej skłonność do przedstawiania historii w sposób, który pozwala czytelnikom znaleźć własną interpretację Treść. Laureatka wielu innych nagród literackich. Kilka jej znaczących osiągnięć to między innymi nagroda literacka Nike w 2008 r. (Czterokrotnie nominowana) oraz Nagroda Literacka Uznamska w 2012 r. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 15 języków na całym świecie .

The Guardian zacytował opinię Tokarczuk na temat różnicy między literaturą Europy Zachodniej i Środkowej: „Czytając angielskie powieści zawsze uwielbiam umiejętność pisania bez obawy o wewnętrzne delikatne rzeczy psychologiczne. W takiej formie możesz rozwijać historię w bardzo liniowy sposób, ale nie mamy tej cierpliwości. Uważamy, że w każdej chwili coś musi być nie tak, ponieważ nasza historia nie była liniowa ”. Książki powieściopisarza ożywiają historyczną jakość Polski, delikatnie wplatając obrazy starożytnej religii i kultury w każdą nową fabułę.

- Reklama -