wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Olga Tokarczuk zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury na rok 2018

Olga Tokarczuk zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury na rok 2018

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury na rok 2018. Dwie nagrody zostały ogłoszone w tym roku po zawieszeniu ubiegłorocznych nagród z powodu wewnętrznych spraw akademii. Drugim zdobywcą nagrody na rok 2019 jest austriacki pisarz i dramatopisarz Peter Handke. Szwedzka Akademia ogłosiła niedawno, że jej nagroda będzie mniej „zorientowana na mężczyzn” i „eurocentryczna”. Dzięki tej wygranej Tokarczuk jest 15. kobietą, która zdobyła Literacką Nagrodę Nobla, w porównaniu do 114 mężczyzn.

W ubiegłym roku Olga Tokarczuk i jej tłumaczka Jennifer Croft zdobyły międzynarodową nagrodę Man Booker za powieść Tokarczuk Loty. Była pierwszą polską pisarką w historii, która zdobyła tę nagrodę. Tokarczuk, urodzona w Sulechowie w 1962 r. I absolwentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, opisuje swoje pisarstwo jako „powieści konstelacji” ze względu na jej skłonność do przedstawiania historii w sposób, który pozwala czytelnikom znaleźć własną interpretację Treść. Laureatka wielu innych nagród literackich. Kilka jej znaczących osiągnięć to między innymi nagroda literacka Nike w 2008 r. (Czterokrotnie nominowana) oraz Nagroda Literacka Uznamska w 2012 r. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 15 języków na całym świecie .

The Guardian zacytował opinię Tokarczuk na temat różnicy między literaturą Europy Zachodniej i Środkowej: „Czytając angielskie powieści zawsze uwielbiam umiejętność pisania bez obawy o wewnętrzne delikatne rzeczy psychologiczne. W takiej formie możesz rozwijać historię w bardzo liniowy sposób, ale nie mamy tej cierpliwości. Uważamy, że w każdej chwili coś musi być nie tak, ponieważ nasza historia nie była liniowa ”. Książki powieściopisarza ożywiają historyczną jakość Polski, delikatnie wplatając obrazy starożytnej religii i kultury w każdą nową fabułę.

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.

Znany aktor trafił do szpitala! Kolejna gwiazda w poważnym stanie

Znany aktor trafił do szpitala. O smutnych wiadomościach sam poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych. Jacek Borkowski...
Nobla
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...