Już od 1 stycznia zostaną wprowadzone e-faktury, które w 2022 roku, będą jeszcze dobrowolne. Resort podał, że od 2023 roku e-faktury będą już obowiązkowe. Niepokój budzi jednak fakt, że nowy rodzaj pokwitowań, wymaga znacznie większej ilości informacji.
Ogromna zmiana
Nowe rozporządzenie na temat e-faktur, z dnia 29 października 2021 roku, wjedzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Według źródeł, ustawa została już podpisana przez prezydenta, a teraz czeka na publikację.
Czym są e-faktury?
Nowy rodzaj faktur wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. E-faktury (KSeF) są traktowane jako dokument wystawiony przez Krajowy System e-faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikacyjnym. Dodatkowo KSeF, będzie systemem teleinformatycznym, który ma za zadanie przechowywać ustrukturyzowane faktury. Do e-faktur, mają być przypisywane numery identyfikacyjne.
Więcej informacji
Ogromny plusem e-faktur, jest ich dostępność i elastyczność w użyciu. Największe plusy elektronicznych pokwitowań to.: brak potrzeby posiadania duplikatów, przechowywania ich – gdyż robi to system -, oraz o wiele szybszy jest zwrot podatku VAT. Natomiast, KSeF niesie ze sobą obowiązek podawania większej ilości informacji.
Jednak w praktyce, e-faktura będzie oznaczała dla wystawcy obowiązek zaraportowania fiskusowi (w ramach KSeF) dużo większej ilości danych niż np. obecnie podatnik musiałby zrobić w ramach plików JPK_FA – powiedział ekspert, dla portalu Prawo.pl
Dodatkowo, w fakturach potrzebne będą informacje o sposobie zapłaty, terminu płatności i numerze rachunku itp. Jest to informacja, która wzbudza ogromne kontrowersje.
Bo e-faktura musi zawierać nie tylko obowiązkowe dane (rozumiane jako dane wymagane przez przepisy), ale również dane, na których zależy wystawcy faktury, czyli takie dane, które sprzedawca chce przekazać nabywcy, aby np. mógł on zapłacić kwotę wynikającą z takiej faktury w odpowiednim terminie na odpowiedni rachunek bankowy. Należy pamiętać, że tylko te dane, które wystawca faktury poda na swojej fakturze, trafią do nabywcy, bo on dokładnie takie same dane otrzyma z KSeF – tłumaczy Zdzisław Modzelewski, dla portalu Prawo.pl
Niezgodne z prawem?
Eksperci są zgodni w kwestii, że nowe rozporządzenie o e-faktura, jest niezgodne z prawem Unii. Ministerstwo Finansów zapewnia, że nadal trwają pracę, aby ustawa została zatwierdzona, w kwestii pobierania większej ilości danych, od interesariuszy.